Ból stawów – przyczyny, profilaktyka, dieta na zdrowe stawy

Powrót

Dlaczego stawy bolą? W dużej mierze wynika to z niezdrowej diety, nadwagi, siedzącego trybu życia albo wręcz przeciwnie – z przeciążeń spowodowanych nadmierną aktywnością fizyczną. Jak dbać o stawy, żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i wiążących się z nimi konsekwencji? Jakie znaczenie ma tu profilaktyka?

Ból stawów – przyczyny

Stawami nazywamy ruchome połączenia między kośćmi. W zależności od liczby kości łączących się w stawie wyróżniamy stawy proste – w budowie biorą udział dwie kości, np. staw biodrowy oraz złożone – w budowie biorą udział więcej niż dwie kości, np. staw łokciowy. Stawy zbudowane są z tak zwanej powierzchni, torebki i jamy stawowej. W niektórych z nich występują dodatkowo więzadła, łąkotki, kaletki maziowe, trzeszczki oraz kosmki maziowe.

Przyczyną występowania chorób stawów są zazwyczaj uszkodzenia tkanki chrzęstnej pokrywającej powierzchnię główek kości. Podstawowe zadanie chrząstki stawowej to ochrona kości przed tarciem i ścieraniem oraz amortyzacja. Jeśli chrząstka jest uszkodzona, pacjent zaczyna doświadczać nieprzyjemnych objawów – głównie bólu przy poruszaniu, uczucia przeskakiwania kości, skrzypienia, a także ograniczenia ruchomości. Co zrobić, żeby mieć zdrowe stawy?

Sposoby na zdrowe stawy

Podstawą profilaktyki jest uprawianie sportu. Nie chodzi tu od razu o podnoszenie ciężarów na siłowni albo bieganie maratonów, bo to może działać wręcz odwrotnie, szczególnie, gdy nie robi się tego pod okiem profesjonalistów, lecz o umiarkowaną aktywność. Jaki sport będzie odpowiedni – mówiąc wprost, co najlepsze na stawy? Pływanie, aerobik w wodzie, nordic walking albo po prostu spacery, jazda na rowerze, joga, pilates itp. Każdą aktywność warto poprzedzić rozgrzewką a zakończyć rozciąganiem. Jeżeli już pojawiły się dolegliwości bólowe w stawach, ćwiczenia należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem, żeby sobie dodatkowo nie zaszkodzić.

Druga kwestia to dbanie o właściwą wagę. Każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy i prowadzi do powstawania uszkodzeń mechanicznych, dlatego osoby z chorobami stawów albo ryzykiem ich wystąpienia powinny przede wszystkim pozbyć się nadwagi.

Trzecia sprawa to ograniczenie sytuacji stresowych. Stres wbrew pozorom działa negatywnie na kondycję stawów. Po pierwsze nasila objawy chorób autoimmunologicznych, w tym reumatycznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, a po drugie wywołuje napięcie mięśni, co powoduje usztywnienie powięzi i ścięgien.

Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ odpowiednio dobranego obuwia na stawy. Istotne jest zarówno obuwie dostosowane do aktywności fizycznej – szczególnie do biegania czy uprawiania nordic walkingu, jak i codzienne. Najlepiej, żeby buty miały nieco grubszą podeszwę lub obcas, ale nieprzekraczający 3 cm, dawały właściwą amortyzację i jednocześnie nie uciskały palców.

Dieta na stawy

A jaki wpływ ma dieta na stawy? Tak naprawdę bardzo duży. Dostarczanie do organizmu składników odżywczych niezbędnych do budowy mięśni, kości i stawów to podstawa. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zadbać o ogólną kondycję i zdrowie, lecz również złagodzić dolegliwości bólowe spowodowane problemami z tkanką chrzęstną.

Co zatem warto jeść? Co na stawy wpłynie najkorzystniej? W ramach dbania o zdrowe stawy warto wprowadzić do swojej diety produkty zawierające kwasy omega-3 poprawiające wchłanianie wapnia i zmniejszające sztywność stawów, łatwo przyswajalne białko będące składnikiem budulcowym chrząstki stawowej, witaminę D wpływającą na siłę mięśniową i budowę kości oraz witaminę C stymulującą produkcję kolagenu i chrząstek. Regularne spożywanie ryb morskich, owoców morza, orzechów, nabiału, chudego mięsa, roślin strączkowych, oleju rzepakowego oraz owoców i warzyw zawierających duże ilości witaminy C (m.in. pietruszka, porzeczka, żurawina, kiwi, truskawki) będzie naturalnym sposobem na wzmocnienie stawów.

W niektórych przypadkach specjaliści zalecają dodatkową suplementację preparatami z kwasem hialuronowym wpływającym na poprawę ruchomości stawów i chondroityną – najczęściej siarczanem chondroityny – działającą regenerująco na chrząstkę.


Dodano: 19/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
10/02/2023
Choroby, Dieta
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – jak powstają i czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Choroby, Dieta
Salmonella – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


04/05/2021
Dieta
Probiotyk, prebiotyk i postbiotyk – jakie są różnice?

Skład flory bakteryjnej jelit ma bardzo duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu. Mikrobiota — ekosystem tworzony przez bakterie w przewodzie pokarmowym ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia człowieka. M.in. wpływa na wchłanianie witamin i minerałów, usprawnia proces trawienia, wzmacnia układ immunologiczny i polepsza nastrój. Żeby poprawić stan mikrobioty, warto sięgać po probiotyki i prebiotyki w odpowiedniej ilości. Czym różni się probiotyk od prebiotyku? Jakie są najbardziej znane szczepy probiotyczne? Odpowiadamy!


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania ukladu pokarmowego polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu. Wykonaj pakiet badań laboratoryjnych w POLMED!

od 259 zł
diagnostyka wątroby polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka wątroby
Choroby wątroby dają różne objawy, jednak najczęściej pojawiającym się jest ból wątroby, czyli ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Zbadaj swoją wątrobę w POLMED!

od 99 zł
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Witaminy i minerały
Zbadaj poziom ważnych składników odżywczych w organizmie - umów pakiet badań w kierunku niedoborów witamin i minerałów w POLMED.

od 239 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się