Zdrowe stawy – zadbaj o siebie!

Powrót

Dlaczego stawy bolą? W dużej mierze wynika to z niezdrowej diety, nadwagi, siedzącego trybu życia albo wręcz przeciwnie – z przeciążeń spowodowanych nadmierną aktywnością fizyczną. Jak dbać o stawy, żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i wiążących się z nimi konsekwencji? Jakie znaczenie ma tu profilaktyka?

Stawami nazywamy ruchome połączenia między kośćmi. W zależności od liczby kości łączących się w stawie wyróżniamy stawy proste – w budowie biorą udział dwie kości, np. staw biodrowy oraz złożone – w budowie biorą udział więcej niż dwie kości, np. staw łokciowy. Stawy zbudowane są z tak zwanej powierzchni, torebki i jamy stawowej. W niektórych z nich występują dodatkowo więzadła, łąkotki, kaletki maziowe, trzeszczki oraz kosmki maziowe.

Przyczyną występowania chorób stawów są zazwyczaj uszkodzenia tkanki chrzęstnej pokrywającej powierzchnię główek kości. Podstawowe zadanie chrząstki stawowej to ochrona kości przed tarciem i ścieraniem oraz amortyzacja. Jeśli chrząstka jest uszkodzona, pacjent zaczyna doświadczać nieprzyjemnych objawów – głównie bólu przy poruszaniu, uczucia przeskakiwania kości, skrzypienia, a także ograniczenia ruchomości. Co zrobić, żeby mieć zdrowe stawy?

Jak mieć zdrowe stawy?

Podstawą profilaktyki jest uprawianie sportu. Nie chodzi tu od razu o podnoszenie ciężarów na siłowni albo bieganie maratonów, bo to może działać wręcz odwrotnie, szczególnie, gdy nie robi się tego pod okiem profesjonalistów, lecz o umiarkowaną aktywność. Jaki sport będzie odpowiedni – mówiąc wprost, co najlepsze na stawy? Pływanie, aerobik w wodzie, nordic walking albo po prostu spacery, jazda na rowerze, joga, pilates itp. Każdą aktywność warto poprzedzić rozgrzewką a zakończyć rozciąganiem. Jeżeli już pojawiły się dolegliwości bólowe w stawach, ćwiczenia należy skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem, żeby sobie dodatkowo nie zaszkodzić.

Druga kwestia to dbanie o właściwą wagę. Każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy i prowadzi do powstawania uszkodzeń mechanicznych, dlatego osoby z chorobami stawów albo ryzykiem ich wystąpienia powinny przede wszystkim pozbyć się nadwagi.

Trzecia sprawa to ograniczenie sytuacji stresowych. Stres wbrew pozorom działa negatywnie na kondycję stawów. Po pierwsze nasila objawy chorób autoimmunologicznych, w tym reumatycznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, a po drugie wywołuje napięcie mięśni, co powoduje usztywnienie powięzi i ścięgien.

Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ odpowiednio dobranego obuwia na stawy. Istotne jest zarówno obuwie dostosowane do aktywności fizycznej – szczególnie do biegania czy uprawiania nordic walkingu, jak i codzienne. Najlepiej, żeby buty miały nieco grubszą podeszwę lub obcas, ale nieprzekraczający 3 cm, dawały właściwą amortyzację i jednocześnie nie uciskały palców.

Dieta na stawy

A jaki wpływ ma dieta na stawy? Tak naprawdę bardzo duży. Dostarczanie do organizmu składników odżywczych niezbędnych do budowy mięśni, kości i stawów to podstawa. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zadbać o ogólną kondycję i zdrowie, lecz również złagodzić dolegliwości bólowe spowodowane problemami z tkanką chrzęstną.

Co zatem warto jeść? Co na stawy wpłynie najkorzystniej? W ramach dbania o zdrowe stawy warto wprowadzić do swojej diety produkty zawierające kwasy omega-3 poprawiające wchłanianie wapnia i zmniejszające sztywność stawów, łatwo przyswajalne białko będące składnikiem budulcowym chrząstki stawowej, witaminę D wpływającą na siłę mięśniową i budowę kości oraz witaminę C stymulującą produkcję kolagenu i chrząstek. Regularne spożywanie ryb morskich, owoców morza, orzechów, nabiału, chudego mięsa, roślin strączkowych, oleju rzepakowego oraz owoców i warzyw zawierających duże ilości witaminy C (m.in. pietruszka, porzeczka, żurawina, kiwi, truskawki) będzie naturalnym sposobem na wzmocnienie stawów.

W niektórych przypadkach specjaliści zalecają dodatkową suplementację preparatami z kwasem hialuronowym wpływającym na poprawę ruchomości stawów i chondroityną – najczęściej siarczanem chondroityny – działającą regenerująco na chrząstkę.


Dodano: 19/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się