Wpływ jedzenia na zdrowie

Powrót

O tym, że „ruch to zdrowie” słyszał chyba każdy. Podobnie jest z hasłami o zdrowym odżywianiu – dieta powinna być zbilansowana, dostosowana do trybu życia, oparta na jak najmniej przetworzonych produktach.

Nie można zapominać również o odpowiednim nawodnieniu. Problem polega na tym, że teoria to jedno, a praktyka to drugie – ludzie często lekceważą wpływ jedzenia na zdrowie.

Wpływ diety na zdrowie

O tym, że wpływ diety na zdrowie jest naprawdę bardzo duży, mówi się coraz więcej. Badania naukowe zakrojone na szeroką skalę potwierdzają związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a m.in. przebiegiem procesów metabolicznych, wydzielaniem hormonów, tempem odbudowy komórek oraz ryzykiem występowania niektórych chorób. Pożywienie dostarcza nie tylko składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oddziałuje na procesy chemiczne zachodzące w mózgu, w tym może podnosić sprawność intelektualną. Działa to również w drugą stronę – niewłaściwa dieta to znaczy brak dbałości o prawidłowe komponowanie posiłków, właściwą podaż makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany oraz mikroskładników, czyli witamin i minerałów wpływa negatywnie na organizm.

Udowodniono m.in., że regularne spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 znacznie ogranicza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Badania pokazują również, że antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, występujące w warzywach (m.in. papryce, czarnej porzeczce, pomidorach, marchewce, szpinaku i dyni) opóźniają procesy starzenia, a także wpływają na wzmocnienie odporności.

Zasady zdrowego odżywiania

Zatem jak zdrowo się odżywiać? Wielokrotnie słyszy się, że jedne produkty należy włączyć do jadłospisu, inne wykluczyć, pamiętać o superfoods, pięciu posiłkach dziennie, piciu minimum 2 litrów wody na dobę oraz czytaniu składów na opakowaniach. Które z tych wytycznych rzeczywiście mają sens? Jedzenie mniejszych porcji co 3 do 4 godziny nie doprowadza do powstania uczucia głodu i umożliwia właściwy przebieg procesu trawienia. Nawodnienie nie tylko wpływa na wygląd skóry, lecz także usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn. Ograniczenie ilości produktów bogatych w tłuszcze trans i wprowadzenie na ich miejsce owoców oraz warzyw pozwala dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów. Kluczowe jest również odpowiednie komponowanie posiłków. Jeżeli nie ma się wiedzy w tym zakresie, a jednocześnie chciałoby się pozbyć zbędnych kilogramów albo wręcz przeciwnie – przytyć – najlepiej zdać się na pomoc dietetyków.

A co z tak zwaną piramidą żywności? Piramida żywienia, czyli ilustracja prezentująca zalecany przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie sposób odżywiania, według najnowszych wytycznych powinna opierać się na aktywności fizycznej uprawianej przynajmniej 30–45 minut dziennie. Podstawą diety mają być owoce i warzywa dodawane do każdego posiłku, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), nabiał w ograniczonej ilości (np. 2 szklanki mleka na dobę), mięso (w miarę możliwości zaleca się, aby czerwone mięso zastępować chudym drobiem, rybami i roślinami strączkowymi). Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze – to ich powinno się spożywać proporcjonalnie najmniej.

Trzeba jednak pamiętać, że te wręcz mityczne zasady zdrowego odżywiania są jak najbardziej aktualne, ale nie da się ich zastosować do wszystkich i w każdej sytuacji. Prawidłowe odżywianie to nie tylko eliminacja wysokoprzetworzonej żywności, w tym fastfoodów czy jedzenie co 3 godziny. Organizm, w zależności od stanu zdrowia, ma własne potrzeby, na które należy reagować. Nieco inaczej powinna się odżywiać kobieta w ciąży, mężczyzna ciężko pracujący fizycznie, nastolatek w okresie wzrostowym i kobieta po 60. roku życia.

Warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, szczególnie, gdy stosuje się diety wykluczające, np. wegetariańską lub wegańską. Wówczas na podstawie wyników można wdrożyć do swojej diety suplementy normalizujące poziom witaminy B12 czy żelaza.


Dodano: 18/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


10/02/2023
Choroby, Dieta
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – jak powstają i czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Choroby, Dieta, Profilaktyka
Salmonella – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Pakiet badań diagnostyka cukrzycy
Zadbaj o profilaktykę - cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

od 99 zł
Pakiet badań
Diagnostyka alergii
Sprawdź co Ciebie uczula.

od 175 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się