Jak wzmocnić pamięć? Ćwiczenia na pamięć

Powrót

Pamięć w istotny sposób wpływa na naszą codzienność i pomaga nam prawidłowo funkcjonować w otaczającym nas świecie. Czym jednak właściwie jest pamięć? Określić ją można jako umiejętność przyswajania, zachowywania oraz odtwarzania wybranych informacji – np. o miejscach, zdarzeniach czy doświadczeniach.  Zaburzenia w tym zakresie prowadzić mogą do sporych trudności, a niekiedy mogą nawet ograniczać możliwość samodzielnego życia. Ze względu na to w poniższym artykule opowiemy o tym jakie czynniki negatywnie wpływają na pamięć, przedstawimy skuteczne sposoby na jej wzmocnienie oraz odpowiemy na pytanie o to, czemu warto poprawiać swoją pamięć. 

Jakie czynniki negatywnie wpływają na pamięć? 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że osłabianie się pamięci to proces, który naturalnie postępuje wraz z wiekiem. Wynika to z faktu, że mózg człowieka po 40 roku życia zaczyna się stopniowo kurczyć, czego efektem są właśnie zaniki pamięci. Problemy z zapamiętywaniem różnorodnych informacji nie dotyczą jednak jedynie osób starszych – coraz częściej zmagają się z nimi także młodzi ludzie. Jakie czynniki, poza starzeniem się, wpływają zatem na ludzką pamięć? 

Na pogarszającą się pamięć w dużym stopniu wpływają również niestety warunki, w jakich obecnie żyje większość z nas. Mowa tu przede wszystkim o wysokim tempie życia, a więc nieustannym pośpiechu, a także otaczającym nas zewsząd natłoku informacji, bodźców oraz obowiązków. Aspekty te obniżają naszą koncentrację i zdolność do zapamiętywania informacji.  

Co więcej, trudności z pamięcią mogą pojawiać się również w sytuacjach, gdy po bardzo intensywnym czasie pracy lub nauki (np. w trakcie studiów) następuje okres rozluźnienia. Ponadto, zaburzenia w zakresie zapamiętywania mogą wynikać także m.in. z dolegliwości fizycznych (m.in. bólowych), depresji, chorób neurologicznych. zaburzeń snu oraz zmęczenia i stresu. Wskazać możemy zatem na wiele aspektów naszego życia, które przyczyniają się do pogorszenia zdolności zapamiętywania. W jaki sposób możemy natomiast wzmacniać naszą pamięć? 

e-recepta

Jak wzmocnić swoją pamięć? 

Choć zwykle nie jesteśmy w stanie kontrolować i/lub wykluczyć ze swojego życia wszystkich czynników, które negatywnie wpływają na pamięć i koncentrację, możemy podjąć pewne kroki, które poprawią nasze zdolności do zapamiętywania. Do sprawdzonych sposobów na wzmocnienie pamięci należą m.in.: 

Odpowiednia ilość i jakość snu 

Aby skutecznie wzmocnić swoją pamięć, należy zacząć od podstaw, a więc odpowiedniej ilości i jakości snu. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego – podczas snu następuje regeneracja organizmu, wzmocnienie połączeń między neuronami oraz segregacja pozyskanych w ciągu dnia informacji. W efekcie, dzięki odpowiedniej ilości i jakości snu jesteśmy w stanie się zrelaksować, co przekłada się na późniejszą koncentrację, a także zdolności do zapamiętywania, podejmowania decyzji oraz twórczego myślenia. Jak powinien wyglądać zatem nocny odpoczynek? 

Jeśli chodzi o zalecaną długość snu, w przypadku dzieci będzie to od 8 do 10 godzin dziennie. Młodzież i dorośli powinni natomiast spać od 7 do 8 godzin na dobę. Oczywiście każdy z nas będzie potrzebował nieco innej ilości snu. Warto jednak pamiętać o tym, że 5 godzin snu i mniej to niewystarczająca ilość do tego, aby kolejnego dnia móc bez przeszkód koncentrować się na wykonywanych działaniach i zapamiętywać określone informacje. Niezwykle istotna jest również jakość snu – ważne, aby był on nieprzerwany. Częste nocne pobudki i tzw. “lekki sen” będą negatywnie wpływać na naszą pamięć i koncentrację.  

Dieta 

Pamięć wzmacniać można także poprzez odpowiednią dietę. W tym kontekście warto zadbać przede wszystkim o odpowiedni poziom witamin i minerałów. Co więcej, na koncentrację i zdolności zapamiętywania pozytywnie wpływają również kwasy omega-3, w które bogate są m.in. ryby. Ponadto, pamięć poprawia także odpowiedni poziom białka, żelaza i magnezu. Warto wspomnieć również o pozytywnym działaniu lecytyny, której poziom można uzupełnić m.in. poprzez jedzenie jajek. W tym przypadku należy jednak zwracać uwagę na ich ilość – osoby, zmagające się z nieprawidłowym poziomem cholesterolu, nie powinny spożywać więcej niż 1-2 jajka tygodniowo.  

Aktywność fizyczna 

Pamięć i koncentrację poprawić możemy również poprzez regularną aktywność fizyczną – zwłaszcza na świeżym powietrzu. Podczas wykonywania ćwiczeń rośnie bowiem ciśnienie, zwiększa się przepływ krwi, a w efekcie mózg jest dotleniany, co znacząco usprawnia jego funkcjonowanie, a co za tym idzie – poprawia pamięć i koncentrację. Co więcej, wykonując poszczególne ćwiczenia, skupiamy się na konkretnym działaniu – trenujemy zatem nie tylko ciało, lecz także umysł, co poprawia jego ogólną kondycję, a w tym – wzmacnia pamięć. 

Ćwiczenie umysłu 

Pamięć wzmacniana może być również poprzez ćwiczenie umysłu. Poza wspomnianą wyżej aktywnością fizyczną, niezwykle istotny jest także intelektualny rozwój. Mowa tu przede wszystkim nauce nowych rzeczy – np. języków oraz o praktykowaniu takich form rozrywki, jak krzyżówki czy gry logiczne. Poprawiają one koncentrację oraz nasze zdolności do zapamiętywania informacji.  

Troska o dobre samopoczucie  

Ogromny wpływ na koncentrację i pamięć ma również nasz nastrój. Z tego powodu, aby poprawić zdolności do zapamiętywania informacji, powinniśmy zadbać o swoje dobre samopoczucie. Istotne w tym kontekście jest przede wszystkim redukowanie stresu, poświęcanie czasu na aktywności, które sprawiają nam przyjemność oraz spędzanie czasu z innymi ludźmi – szczególnie z naszymi bliskimi.  

Dlaczego warto wzmacniać swoją pamięć? 

Dobra pamięć to klucz to naszego codziennego funkcjonowania w różnorodnych środowiskach. Dzięki odpowiednio wykształconym i rozwijanym zdolnościom zapamiętywania informacji, jesteśmy bowiem w stanie osiągać zadowalające efekty – zarówno w szkole, jak i w pracy. Dobra pamięć pozwala także na budowanie jakościowych relacji międzyludzkich. Wzmacnianie pamięci umożliwia zatem wielopłaszczyznową poprawę komfortu naszego życia – warto więc dbać o nią każdego dnia.    


Dodano: 29/12/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się