Fizjoterapeuta – jakie leczy schorzenia i kiedy umówić się na wizytę?

Powrót

Do fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból po urazach albo wynikający np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Jakie schorzenia leczy się fizjoterapią? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty? Jakiego typu zabiegi wykonuje fizjoterapeuta? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne i potrafi za pomocą zabiegów, masaży oraz odpowiednio dobranej gimnastyki przywrócić lub podnieść sprawność ruchową, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Pomaga zarówno pacjentom po urazach, jak i z chorobami przewlekłymi oraz z zaburzeniami wpływającymi na pracę mięśni lub ruchomość stawów.

Do fizjoterapeutów trafiają wszyscy – nie tylko sportowcy czy pacjenci po wypadkach, lecz także kobiety w ciąży, osoby starsze, po poważnych operacjach, po udarach, dzieci w tym wcześniaki, noworodki i niemowlęta oraz ludzie wykonujący pracę obciążającą stawy lub kręgosłup.

Jakie zabiegi wykonuje fizjoterapeuta?

W ramach leczenia fizjoterapeuci wykonują różnego rodzaju zabiegi. Są to m.in.:

  • terapia manualna – nacisk na tkanki miękkie, mobilizacja, manipulacja, instruktaż wykonywania codziennych czynności oraz ćwiczenia
  • masaż leczniczy – nacisk na tkanki
  • kinezyterapia – połączenie masażu i gimnastyki leczniczej
  • hydroterapia – np. kąpiel perełkowa, hydromasaż, kąpiele solankowe
  • światłolecznictwo – inaczej fototerapia np. laseroterapia, terapia wykorzystująca promieniowanie podczerwone IR, lampa kwarcowa
  • krioterapia – leczenie zimnem np. kriokomora lub masaż lodem
  • elektroterapia – stymulacja elektryczna mięśni
  • ciepłolecznictwo – np. gorące okłady parafinowe
  • magnetoterapia – inaczej pole elektromagnetyczne statyczne lub zmienne
  • ultrasonoterapia – leczenie ultradźwiękami.

Zabiegi muszą być dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej łączy się terapię manualną z innymi formami np. z krioterapią lub hydroterapią.

Schorzenia, które leczy się fizjoterapią

Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów? Z chorobami ortopedycznymi np. bólami pleców, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem stawów, chorobami stóp, rwą kulszową, bocznym przyparciem rzepki, z ograniczoną ruchomością stawów itp.

Fizjoterapia jest skuteczna również w przebiegu chorób neurologicznych, w tym chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym, po udarach, wstrząsach mózgu, przy neuropatiach oraz zaburzeniach równowagi.

Dodatkowo, do fizjoterapeutów kierowani są pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibromialgią czy zespołem Raynauda.

Kiedy warto pójść do fizjoterapeuty?

Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą nie tylko powyższe choroby i wszelkiego rodzaju urazy przebiegające z uszkodzeniem mięśni, stawów, kości, więzadeł, wymagające długotrwałego unieruchomienia, lecz także inne dolegliwości. Pacjenci, którzy skarżą się na częste lub przewlekłe bóle pleców, stawów, z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, po zawale, mający problemy z utrzymaniem moczu również powinni rozważyć kontakt z fizjoterapeutą.

Bardzo ważną częścią fizjoterapii jest fizjoterapia dziecięca. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, może pomóc m.in. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, braku odruchu ssania i innych problemów z karmieniem, asymetrii ułożeniowej, braku zabawy rączkami, nadmiernego zaciskania piąstek czy nadmiernego wyprostu i prężenia. Dodatkowo specjalista pokazuje rodzicom, jak pielęgnować dziecko, żeby nie pogłębiać problemów i jednocześnie nie zaburzać rozwoju.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czym jest fizjoterapia, a czym rehabilitacja. Bardzo często te pojęcia używane są wymiennie. Tymczasem fizjoterapia to składowa rehabilitacji. Rehabilitacja ma szerszy zakres, ponieważ obejmuje m.in. rehabilitację medyczną – przywrócenie do normalnego funkcjonowania, zawodową – przysposobienie np. osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy zawodowej oraz społeczną – integracja w społeczeństwie, w tym łagodzenie barier społecznych. Fizjoterapia skupia się wyłącznie na aspekcie medycznym.

Sprawdź ofertę specjalną w Katowicach

Sprawdź ofertę specjalną w Warszawie


Dodano: 27/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
07/04/2023
Profilaktyka, Styl życia
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, gdzie boli? Jak wygląda leczenie?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


14/03/2023
Styl życia
Wiek to nie przeszkoda, czyli kilka słów o intymności po 60. roku życia

Seksualność to bardzo ważny aspekt naszego życia. Intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu mogą oni budować trwałe relacje, oparte o wzajemną troskę i rozumienie swoich potrzeb.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania laboratoryjne dla kobiet polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla kobiet
Pakiet obejmuje specjalistyczne badania profilaktyczne, dzięki którym dowiesz się m.in. o pracy swojego serca czy tarczycy, a także zmierzysz poziom cholesterolu i glukozy. Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie!

od 79 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Nie pozwól, aby choroby i różne dolegliwości odebrały Ci przyjemność z życia! Warto zadbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Umów badania w POLMED!

od 79 zł
badania dla seniorów
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia. Kup pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED!

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się