Fizjoterapeuta – jakie leczy schorzenia i kiedy warto zdecydować się na wizytę?

Powrót

Do fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból po urazach albo wynikający np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Jakie schorzenia leczy się fizjoterapią? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty? Jakiego typu zabiegi wykonuje fizjoterapeuta? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne i potrafi za pomocą zabiegów, masaży oraz odpowiednio dobranej gimnastyki przywrócić lub podnieść sprawność ruchową, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Pomaga zarówno pacjentom po urazach, jak i z chorobami przewlekłymi oraz z zaburzeniami wpływającymi na pracę mięśni lub ruchomość stawów.

Do fizjoterapeutów trafiają wszyscy – nie tylko sportowcy czy pacjenci po wypadkach, lecz także kobiety w ciąży, osoby starsze, po poważnych operacjach, po udarach, dzieci w tym wcześniaki, noworodki i niemowlęta oraz ludzie wykonujący pracę obciążającą stawy lub kręgosłup.

Rodzaje zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutów

W ramach leczenia fizjoterapeuci wykonują różnego rodzaju zabiegi. Są to m.in.:

  • terapia manualna – nacisk na tkanki miękkie, mobilizacja, manipulacja, instruktaż wykonywania codziennych czynności oraz ćwiczenia
  • masaż leczniczy – nacisk na tkanki
  • kinezyterapia – połączenie masażu i gimnastyki leczniczej
  • hydroterapia – np. kąpiel perełkowa, hydromasaż, kąpiele solankowe
  • światłolecznictwo – inaczej fototerapia np. laseroterapia, terapia wykorzystująca promieniowanie podczerwone IR, lampa kwarcowa
  • krioterapia – leczenie zimnem np. kriokomora lub masaż lodem
  • elektroterapia – stymulacja elektryczna mięśni
  • ciepłolecznictwo – np. gorące okłady parafinowe
  • magnetoterapia – inaczej pole elektromagnetyczne statyczne lub zmienne
  • ultrasonoterapia – leczenie ultradźwiękami.

Zabiegi muszą być dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej łączy się terapię manualną z innymi formami np. z krioterapią lub hydroterapią.

Schorzenia, które leczy się fizjoterapią

Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów? Z chorobami ortopedycznymi np. bólami pleców, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem stawów, chorobami stóp, rwą kulszową, bocznym przyparciem rzepki, z ograniczoną ruchomością stawów itp.

Fizjoterapia jest skuteczna również w przebiegu chorób neurologicznych, w tym chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym, po udarach, wstrząsach mózgu, przy neuropatiach oraz zaburzeniach równowagi. Dodatkowo do fizjoterapeutów kierowani są pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibromialgią czy zespołem Raynauda.

Kiedy warto pójść do fizjoterapeuty?

Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą nie tylko powyższe choroby i wszelkiego rodzaju urazy przebiegające z uszkodzeniem mięśni, stawów, kości, więzadeł, wymagające długotrwałego unieruchomienia, lecz także inne dolegliwości. Pacjenci, którzy skarżą się na częste lub przewlekłe bóle pleców, stawów, z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, po zawale, mający problemy z utrzymaniem moczu również powinni rozważyć kontakt z fizjoterapeutą.

Bardzo ważną częścią fizjoterapii jest fizjoterapia dziecięca. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, może pomóc m.in. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, braku odruchu ssania i innych problemów z karmieniem, asymetrii ułożeniowej, braku zabawy rączkami, nadmiernego zaciskania piąstek czy nadmiernego wyprostu i prężenia. Dodatkowo specjalista pokazuje rodzicom, jak pielęgnować dziecko, żeby nie pogłębiać problemów i jednocześnie nie zaburzać rozwoju.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czym jest fizjoterapia, a czym rehabilitacja. Bardzo często te pojęcia używane są wymiennie. Tymczasem fizjoterapia to składowa rehabilitacji. Rehabilitacja ma szerszy zakres, ponieważ obejmuje m.in. rehabilitację medyczną – przywrócenie do normalnego funkcjonowania, zawodową – przysposobienie np. osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy zawodowej oraz społeczną – integracja w społeczeństwie, w tym łagodzenie barier społecznych. Fizjoterapia skupia się wyłącznie na aspekcie medycznym.

Sprawdź ofertę specjalną w Katowicach

Sprawdź ofertę specjalną w Warszawie

Już wkrótce… oferta specjalna w Poznaniu


Dodano: 27/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się