Fizjoterapeuta – jakie leczy schorzenia i kiedy warto zdecydować się na wizytę?

Powrót

Do fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból po urazach albo wynikający np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Jakie schorzenia leczy się fizjoterapią? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty? Jakiego typu zabiegi wykonuje fizjoterapeuta? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne i potrafi za pomocą zabiegów, masaży oraz odpowiednio dobranej gimnastyki przywrócić lub podnieść sprawność ruchową, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Pomaga zarówno pacjentom po urazach, jak i z chorobami przewlekłymi oraz z zaburzeniami wpływającymi na pracę mięśni lub ruchomość stawów.

Do fizjoterapeutów trafiają wszyscy – nie tylko sportowcy czy pacjenci po wypadkach, lecz także kobiety w ciąży, osoby starsze, po poważnych operacjach, po udarach, dzieci w tym wcześniaki, noworodki i niemowlęta oraz ludzie wykonujący pracę obciążającą stawy lub kręgosłup.

Rodzaje zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutów

W ramach leczenia fizjoterapeuci wykonują różnego rodzaju zabiegi. Są to m.in.:

Zabiegi muszą być dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej łączy się terapię manualną z innymi formami np. z krioterapią lub hydroterapią.

Schorzenia, które leczy się fizjoterapią

Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów? Z chorobami ortopedycznymi np. bólami pleców, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem stawów, chorobami stóp, rwą kulszową, bocznym przyparciem rzepki, z ograniczoną ruchomością stawów itp.

Fizjoterapia jest skuteczna również w przebiegu chorób neurologicznych, w tym chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym, po udarach, wstrząsach mózgu, przy neuropatiach oraz zaburzeniach równowagi. Dodatkowo do fizjoterapeutów kierowani są pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibromialgią czy zespołem Raynauda.

Kiedy warto pójść do fizjoterapeuty?

Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą nie tylko powyższe choroby i wszelkiego rodzaju urazy przebiegające z uszkodzeniem mięśni, stawów, kości, więzadeł, wymagające długotrwałego unieruchomienia, lecz także inne dolegliwości. Pacjenci, którzy skarżą się na częste lub przewlekłe bóle pleców, stawów, z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, po zawale, mający problemy z utrzymaniem moczu również powinni rozważyć kontakt z fizjoterapeutą.

Bardzo ważną częścią fizjoterapii jest fizjoterapia dziecięca. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, może pomóc m.in. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, braku odruchu ssania i innych problemów z karmieniem, asymetrii ułożeniowej, braku zabawy rączkami, nadmiernego zaciskania piąstek czy nadmiernego wyprostu i prężenia. Dodatkowo specjalista pokazuje rodzicom, jak pielęgnować dziecko, żeby nie pogłębiać problemów i jednocześnie nie zaburzać rozwoju.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czym jest fizjoterapia, a czym rehabilitacja. Bardzo często te pojęcia używane są wymiennie. Tymczasem fizjoterapia to składowa rehabilitacji. Rehabilitacja ma szerszy zakres, ponieważ obejmuje m.in. rehabilitację medyczną – przywrócenie do normalnego funkcjonowania, zawodową – przysposobienie np. osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy zawodowej oraz społeczną – integracja w społeczeństwie, w tym łagodzenie barier społecznych. Fizjoterapia skupia się wyłącznie na aspekcie medycznym.

Sprawdź ofertę specjalną w Katowicach

Sprawdź ofertę specjalną w Warszawie

Już wkrótce… oferta specjalna w Poznaniu


Dodano: 27/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się