Fizjoterapeuta – jakie leczy schorzenia i kiedy umówić się na wizytę?

Powrót

Do fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból po urazach albo wynikający np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Jakie schorzenia leczy się fizjoterapią? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty? Jakiego typu zabiegi wykonuje fizjoterapeuta? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne i potrafi za pomocą zabiegów, masaży oraz odpowiednio dobranej gimnastyki przywrócić lub podnieść sprawność ruchową, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Pomaga zarówno pacjentom po urazach, jak i z chorobami przewlekłymi oraz z zaburzeniami wpływającymi na pracę mięśni lub ruchomość stawów.

Do fizjoterapeutów trafiają wszyscy – nie tylko sportowcy czy pacjenci po wypadkach, lecz także kobiety w ciąży, osoby starsze, po poważnych operacjach, po udarach, dzieci w tym wcześniaki, noworodki i niemowlęta oraz ludzie wykonujący pracę obciążającą stawy lub kręgosłup.

Jakie zabiegi wykonuje fizjoterapeuta?

W ramach leczenia fizjoterapeuci wykonują różnego rodzaju zabiegi. Są to m.in.:

  • terapia manualna – nacisk na tkanki miękkie, mobilizacja, manipulacja, instruktaż wykonywania codziennych czynności oraz ćwiczenia
  • masaż leczniczy – nacisk na tkanki
  • kinezyterapia – połączenie masażu i gimnastyki leczniczej
  • hydroterapia – np. kąpiel perełkowa, hydromasaż, kąpiele solankowe
  • światłolecznictwo – inaczej fototerapia np. laseroterapia, terapia wykorzystująca promieniowanie podczerwone IR, lampa kwarcowa
  • krioterapia – leczenie zimnem np. kriokomora lub masaż lodem
  • elektroterapia – stymulacja elektryczna mięśni
  • ciepłolecznictwo – np. gorące okłady parafinowe
  • magnetoterapia – inaczej pole elektromagnetyczne statyczne lub zmienne
  • ultrasonoterapia – leczenie ultradźwiękami.

Zabiegi muszą być dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej łączy się terapię manualną z innymi formami np. z krioterapią lub hydroterapią.

Schorzenia, które leczy się fizjoterapią

Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów? Z chorobami ortopedycznymi np. bólami pleców, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem stawów, chorobami stóp, rwą kulszową, bocznym przyparciem rzepki, z ograniczoną ruchomością stawów itp.

Fizjoterapia jest skuteczna również w przebiegu chorób neurologicznych, w tym chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym, po udarach, wstrząsach mózgu, przy neuropatiach oraz zaburzeniach równowagi.

Dodatkowo, do fizjoterapeutów kierowani są pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibromialgią czy zespołem Raynauda.

Kiedy warto pójść do fizjoterapeuty?

Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą nie tylko powyższe choroby i wszelkiego rodzaju urazy przebiegające z uszkodzeniem mięśni, stawów, kości, więzadeł, wymagające długotrwałego unieruchomienia, lecz także inne dolegliwości. Pacjenci, którzy skarżą się na częste lub przewlekłe bóle pleców, stawów, z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, po zawale, mający problemy z utrzymaniem moczu również powinni rozważyć kontakt z fizjoterapeutą.

Bardzo ważną częścią fizjoterapii jest fizjoterapia dziecięca. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, może pomóc m.in. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, braku odruchu ssania i innych problemów z karmieniem, asymetrii ułożeniowej, braku zabawy rączkami, nadmiernego zaciskania piąstek czy nadmiernego wyprostu i prężenia. Dodatkowo specjalista pokazuje rodzicom, jak pielęgnować dziecko, żeby nie pogłębiać problemów i jednocześnie nie zaburzać rozwoju.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czym jest fizjoterapia, a czym rehabilitacja. Bardzo często te pojęcia używane są wymiennie. Tymczasem fizjoterapia to składowa rehabilitacji. Rehabilitacja ma szerszy zakres, ponieważ obejmuje m.in. rehabilitację medyczną – przywrócenie do normalnego funkcjonowania, zawodową – przysposobienie np. osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy zawodowej oraz społeczną – integracja w społeczeństwie, w tym łagodzenie barier społecznych. Fizjoterapia skupia się wyłącznie na aspekcie medycznym.

Sprawdź ofertę specjalną w Katowicach

Sprawdź ofertę specjalną w Warszawie


Dodano: 27/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
01/12/2022
Badania, Styl życia
Dni płodne i owulacja – jak rozpoznać kiedy występują?

Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.


26/07/2022
Badania
Co oznacza kolor moczu? Jaki powinien być powodem do niepokoju?

Mocz u zdrowej osoby powinien mieć jasnożółty, słomkowy kolor. Czasami ta barwa może się zmieniać w zależności od spożytych pokarmów, przyjmowanych leków albo ilości wypitych płynów, a czasami ze względu na toczące się procesy chorobowe w organizmie. Jaki kolor moczu powinien być powodem do niepokoju? Kiedy należy udać się do lekarza?


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Zdrowe Włosy
Twoje włosy są w złej kondycji? Wypadają i łamią się? Może być to objawem poważnych chorób i zaburzeń hormonalnych. Znajdź przyczynę! Kup nasz pakiet badań laboratoryjnych dla kobiet i mężczyzn.

od 229 zł
Nowość! Kup online!
Badanie
Test na krztusiec
Zauważyłeś u siebie objawy krztuśca? Nie zwlekaj - wykonaj szybki test PCR w kierunku choroby w POLMED. Bez umawiania!

199 zł
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Witaminy i minerały
Zbadaj poziom ważnych składników odżywczych w organizmie - umów pakiet badań w kierunku niedoborów witamin i minerałów w POLMED.

od 239 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się