Do fizjoterapeuty najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból po urazach albo wynikający np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Jakie schorzenia leczy się fizjoterapią? Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty? Jakiego typu zabiegi wykonuje fizjoterapeuta? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?
Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne i potrafi za pomocą zabiegów, masaży oraz odpowiednio dobranej gimnastyki przywrócić lub podnieść sprawność ruchową, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Pomaga zarówno pacjentom po urazach, jak i z chorobami przewlekłymi oraz z zaburzeniami wpływającymi na pracę mięśni lub ruchomość stawów.
Do fizjoterapeutów trafiają wszyscy – nie tylko sportowcy czy pacjenci po wypadkach, lecz także kobiety w ciąży, osoby starsze, po poważnych operacjach, po udarach, dzieci w tym wcześniaki, noworodki i niemowlęta oraz ludzie wykonujący pracę obciążającą stawy lub kręgosłup.
W ramach leczenia fizjoterapeuci wykonują różnego rodzaju zabiegi. Są to m.in.:
Zabiegi muszą być dostosowane do stanu pacjenta. Najczęściej łączy się terapię manualną z innymi formami np. z krioterapią lub hydroterapią.
Z jakimi schorzeniami pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów? Z chorobami ortopedycznymi np. bólami pleców, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem stawów, chorobami stóp, rwą kulszową, bocznym przyparciem rzepki, z ograniczoną ruchomością stawów itp.
Fizjoterapia jest skuteczna również w przebiegu chorób neurologicznych, w tym chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym, po udarach, wstrząsach mózgu, przy neuropatiach oraz zaburzeniach równowagi.
Dodatkowo, do fizjoterapeutów kierowani są pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, fibromialgią czy zespołem Raynauda.
Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą nie tylko powyższe choroby i wszelkiego rodzaju urazy przebiegające z uszkodzeniem mięśni, stawów, kości, więzadeł, wymagające długotrwałego unieruchomienia, lecz także inne dolegliwości. Pacjenci, którzy skarżą się na częste lub przewlekłe bóle pleców, stawów, z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, po zawale, mający problemy z utrzymaniem moczu również powinni rozważyć kontakt z fizjoterapeutą.
Bardzo ważną częścią fizjoterapii jest fizjoterapia dziecięca. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w leczeniu dzieci, może pomóc m.in. w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego, braku odruchu ssania i innych problemów z karmieniem, asymetrii ułożeniowej, braku zabawy rączkami, nadmiernego zaciskania piąstek czy nadmiernego wyprostu i prężenia. Dodatkowo specjalista pokazuje rodzicom, jak pielęgnować dziecko, żeby nie pogłębiać problemów i jednocześnie nie zaburzać rozwoju.
Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, czym jest fizjoterapia, a czym rehabilitacja. Bardzo często te pojęcia używane są wymiennie. Tymczasem fizjoterapia to składowa rehabilitacji. Rehabilitacja ma szerszy zakres, ponieważ obejmuje m.in. rehabilitację medyczną – przywrócenie do normalnego funkcjonowania, zawodową – przysposobienie np. osób niepełnosprawnych do wykonywania pracy zawodowej oraz społeczną – integracja w społeczeństwie, w tym łagodzenie barier społecznych. Fizjoterapia skupia się wyłącznie na aspekcie medycznym.
Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.
Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.