Bóle pleców – jakie jest postępowanie?

Powrót

Bóle pleców są jedną z najczęstszych dolegliwości występujących przynajmniej raz w życiu niemal u każdego człowieka. Znajdują się w czołówce przyczyn wyłączających z aktywności zawodowej, niekiedy długotrwale, osoby młode i poza tym zdrowe. Na ból pleców może narzekać każdy, młody i starszy, zdrowy i schorowany człowiek.

Tak zwane nieswoiste bóle kręgosłupa najczęściej nie są objawem poważnego schorzenia, lecz wynikają z: osłabienia mięśni stabilizujących kręgosłup z powodu siedzącego trybu życia, zbyt dużej masy ciała, braku regularnych ćwiczeń, nieumiejętnego podnoszenia ciężkich przedmiotów, obciążenia zawodowego, nieracjonalnego i bez odpowiedniego przygotowania uprawiania sportu.

Specjalistyczne badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, zazwyczaj nie są niezbędne jako rutynowa diagnostyka; badanie przeprowadzone przez doświadczonego lekarza pozwala odróżnić bóle łagodne (co niestety nie oznacza „mniej uciążliwe”) od tych, które wymagają dalszej diagnostyki, jak silny ból kręgosłupa. Bóle kręgosłupa można skutecznie leczyć, ale przede wszystkim warto tej chorobie cywilizacyjnej zapobiegać. Na ból pleców ćwiczenia wzmacniające mięśnie mogą bardzo pomóc, jeśli będą one wykonywane pod okiem profesjonalisty.


Dodano: 01/02/2018
Autor
lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się