Bóle pleców są jedną z najczęstszych dolegliwości występujących przynajmniej raz w życiu niemal u każdego człowieka. Znajdują się w czołówce przyczyn wyłączających z aktywności zawodowej, niekiedy długotrwale, osoby młode i poza tym zdrowe. Na ból pleców może narzekać każdy, młody i starszy, zdrowy i schorowany człowiek.
Tak zwane nieswoiste bóle kręgosłupa najczęściej nie są objawem poważnego schorzenia, lecz wynikają z: osłabienia mięśni stabilizujących kręgosłup z powodu siedzącego trybu życia, zbyt dużej masy ciała, braku regularnych ćwiczeń, nieumiejętnego podnoszenia ciężkich przedmiotów, obciążenia zawodowego, nieracjonalnego i bez odpowiedniego przygotowania uprawiania sportu.
Specjalistyczne badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, zazwyczaj nie są niezbędne jako rutynowa diagnostyka; badanie przeprowadzone przez doświadczonego lekarza pozwala odróżnić bóle łagodne (co niestety nie oznacza „mniej uciążliwe”) od tych, które wymagają dalszej diagnostyki, jak silny ból kręgosłupa. Bóle kręgosłupa można skutecznie leczyć, ale przede wszystkim warto tej chorobie cywilizacyjnej zapobiegać. Na ból pleców ćwiczenia wzmacniające mięśnie mogą bardzo pomóc, jeśli będą one wykonywane pod okiem profesjonalisty.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Ciśnienie oczne, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę
Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec?