Bóle pleców – przyczyny, rodzaje, leczenie

Powrót

Bóle pleców są jedną z najczęstszych dolegliwości występujących przynajmniej raz w życiu niemal u każdego człowieka. Znajdują się w czołówce przyczyn wyłączających z aktywności zawodowej, niekiedy długotrwale, osoby młode i poza tym zdrowe. Na ból pleców może narzekać każdy, młody i starszy, zdrowy i schorowany człowiek.

Tak zwane nieswoiste bóle kręgosłupa najczęściej nie są objawem poważnego schorzenia, lecz wynikają z: osłabienia mięśni stabilizujących kręgosłup z powodu siedzącego trybu życia, zbyt dużej masy ciała, braku regularnych ćwiczeń, nieumiejętnego podnoszenia ciężkich przedmiotów, obciążenia zawodowego, nieracjonalnego i bez odpowiedniego przygotowania uprawiania sportu.

Specjalistyczne badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, zazwyczaj nie są niezbędne jako rutynowa diagnostyka; badanie przeprowadzone przez doświadczonego lekarza pozwala odróżnić bóle łagodne (co niestety nie oznacza „mniej uciążliwe”) od tych, które wymagają dalszej diagnostyki, jak silny ból kręgosłupa. Bóle kręgosłupa można skutecznie leczyć, ale przede wszystkim warto tej chorobie cywilizacyjnej zapobiegać. Na ból pleców ćwiczenia wzmacniające mięśnie mogą bardzo pomóc, jeśli będą one wykonywane pod okiem profesjonalisty.


Dodano: 01/02/2018
Autor
lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się