Refluks przełyku – jakie są przyczyny, możliwe badania i leczenie?

Powrót

Refluks przełyku to zespół dolegliwości, które wywołuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Objawia się zgagą, pieczeniem za mostkiem, kwaśnym lub pustym odbijaniem oraz bólem w górnej części brzucha. Szacuje się, że od 5 do 10 procent mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych cierpi na refluks. Diagnozuje się go zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby i jak się ją leczy?

Choroba refluksowa przełyku nazywana w skrócie refluksem spowodowana jest zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. U osoby zdrowej mięsień znajdujący się pomiędzy przełykiem a żołądkiem rozkurcza się w trakcie połykania, żeby pokarm mógł trafić do żołądka i później szybko kurczy, aby zapobiec cofnięciu się jedzenia. Jeżeli staje się niewydolny, kurczy się zbyt wolno lub za słabo, co powoduje powrót treści żołądkowej. W treści oprócz połkniętego pokarmu znajdują się kwas solny i enzymy trawienne z żołądka, które wywołują uczucie pieczenia – zgagę oraz inne objawy.

Jakie są najczęstsze przyczyny refluksu?

Przyczyny refluksu

Na rozwój refluksu ma wpływ nie tylko nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku – mięśnia, o którym wspomniano na początku, lecz także otyłość, zaburzenia opróżniania żołądka i ciąża. Oprócz tego obserwuje się rozwój choroby refluksowej u osób z cukrzycą, mających zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe, SIBO, nieodpowiednią florę jelitową, twardzinę albo chorujących na choroby związane z przewlekłym nadużywaniem alkoholu.

Na wystąpienie refluksu mogą wpływać również leki, m.in. doustne środki antykoncepcyjne, preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorobie niedokrwiennej serca i chorób płuc, a także przepuklina rozworu przełykowego.

Objawy refluksu przełyku

Kiedy można podejrzewać, że choruje się na refluks? Do niepokojących objawów zalicza się często występującą zgagę, puste lub kwaśne odbijania, uczucie cofania się treści żołądkowej, pieczenie za mostkiem oraz ból górnej części brzucha. Symptomy nasilają się przy pochylaniu się, parciu lub leżeniu na wznak.

Oprócz tego zdarza się, że u niektórych pacjentów refluks daje nietypowe objawy takie jak suchy kaszel, uczucie klusków w gardle, chrypkę i ból w klatce piersiowej mylony z bólem pochodzenia sercowego. Coraz częściej mówi się o związku refluksu z astmą, zapaleniami gardła i krtani oraz nawracającym zapaleniem ucha środkowego.

Diagnostyka – możliwe badania

Co można zrobić, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę refluksową? Należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu zleci odpowiednie badania i na podstawie ich wyników zdecyduje o zastosowaniu odpowiedniego leczenia najczęściej inhibitorem pompy protonowej. Po około dwóch tygodniach dolegliwości powinny się zmniejszyć. Poza tym specjalista zazwyczaj kieruje pacjenta na gastroskopię, czyli badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii wprowadza się przez usta elastyczną rurkę z kamerą i źródłem światła, dzięki którym da się obejrzeć dokładnie stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. U osób mających refluks często w gastroskopii uwidocznione zostają nadżerki w przełyku. Jednocześnie podczas badania możliwe jest pobranie wycinków z błony śluzowej do badań histopatologicznych. Ten rodzaj endoskopii trwa około 30 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Sprawdź także nowoczesne metody nieinwazyjnych badań w kierunku SIBO, które jest częstą przyczyną wielu chorób układu trawiennego.

Leczenie choroby refluksowej

Po potwierdzeniu choroby pacjentowi zleca się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego – inhibitory pompy protonowej (IPP), np. omeprazol, rabeprazol albo lanzoprazol. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się leki z grupy blokerów receptorów histaminowych H2 – famotydynę.

Konieczna jest również modyfikacja dotychczasowego stylu życia. Chorzy na refluks powinni zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Kluczowe będzie spożywanie mniejszych posiłków, a częściej, rezygnacja z jedzenia tuż przed snem, wykluczenie z diety m.in. napojów gazowanych, cytrusów, kawy, czekolady oraz pikantnych i tłustych potraw. Zaleca się także rezygnację z używek takich jak alkohol i papierosy.

W ostateczności wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Wprowadza się je wtedy, gdy nawet maksymalne dawki leków nie przynoszą zadowalających rezultatów.


Refluks może być też związany z alergiami pokarmowymi oraz z nieodpowiednią florą bakteryjną naszego układu trawiennego.


Dodano: 16/08/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się