Podróżowanie podczas pandemii to wyzwanie – każdy, kto chce wyjechać za granicę, musi dokładnie i na bieżąco sprawdzać obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego się wybiera. Sytuacja epidemiologiczna na świecie powoduje, że większość państw wymaga od osób wjeżdżających negatywnych testów na COVID-19 albo zaświadczeń o byciu ozdrowieńcem. Teraz dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID podróżowanie do państw Unii Europejskiej ma być łatwiejsze. Czym jest paszport covidowy i jak go uzyskać?
Paszport covidowy, inaczej paszport zdrowotny lub zielony certyfikat, to nazwy potocznie używane na określenie Unijnego Certyfikatu COVID (z angielskiego EU Digital COVID Certificate). Certyfikat ten jest dokumentem elektronicznym, który ma zwalniać osoby zaszczepione oraz tak zwanych ozdrowieńców, czyli tych, którzy przechorowali COVID-19, z konieczności odbycia kwarantanny oraz wykonywania testów. Paszport zawiera również informację o negatywnym wyniku testu, jeżeli jego przeprowadzenie było wymagane.
Co ważne, już pierwsza dawka szczepionki w przypadku szczepień dwudawkowych uprawnia do pobrania certyfikatu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kraj akceptuje taką wersję dokumentu. Niektóre, tak jak Polska, wymagają pełnego szczepienia.
Po jakim czasie paszport covidowy uzyskuje ważność i jak długo obowiązuje? Od 14 dni po pierwszej dawce w przypadku szczepionek jednodawkowych lub drugiej dawce – w przypadku szczepionek dwudawkowych do 365 dni po tym zdarzeniu, od 11 dni po uzyskaniu statusu ozdrowieńca do 180 dnia od wykonania testu PCR oraz natychmiast po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 do 48 godzin od tego momentu.
Wydanie certyfikatu jest bezpłatne i dobrowolne. Dokument ma formę cyfrową, a wydruk można uzyskać w trakcie wizyty u lekarza POZ.
Gdzie aktualnie działa paszport covidowy? Do tej pory 10 państw Unii Europejskiej podłączyło się do infrastruktury informatycznej, a 7 z nich zaczęło wydawać pierwsze certyfikaty. Obecnie dokumenty mogą uzyskać m.in. obywatele Polski, Grecji, Niemiec czy Chorwacji.
Paszport w języku polskim lub angielskim można pobrać w aplikacji mObywatel, aplikacji moje IKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl. Certyfikat jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W przypadku korzystania z aplikacji wyświetlany będzie również w trybie offline, co przydaje się np. podczas kontroli przy przekraczaniu granic państw.
Z założenia Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić podróżowanie tym, którzy przechorowali COVID-19 albo poddali się szczepieniom, ale przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii nie będzie warunkowane posiadaniem dokumentu. Warto jednak pamiętać, że także osoby wykonujące obowiązkowe testy na COVID-19 mogą skorzystać z elektronicznego certyfikatu.
Jeżeli chce się wyjechać na wakacje, należy przede wszystkim zachować zasady bezpieczeństwa. Unia Europejska wprowadziła wspólny system mapowania zgodny z kodem kolorystycznym i jednolite kryteria dotyczące ograniczeń podróży do danych krajów. Według tego kodu osoby z obszarów zielonych mogą przemieszczać się bez ograniczeń, ludzie z obszarów pomarańczowych będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu przed wjazdem do obcego kraju, osoby z obszarów czerwonych zostaną zobowiązane do odbycia kwarantanny chyba, że poddadzą się testom i uzyskają negatywny wynik, zaś mieszkający na obszarach ciemnoczerwonych w ogóle powinni unikać podróżowania poza niezbędnym przemieszczaniem się np. ze względu na pracę.
Zanim zadecydujemy o kierunku podróży, warto sprawdzić, jakie są aktualnie obowiązujące obostrzenia w państwie docelowym i czy wymaga ono testów – testy antygenowe ważne są zazwyczaj przez 48 godzin od momentu wykonania, zaś testy PCR przez 72 godziny.
UWAGA!
Zasady związane z pandemią koronawirusa zmieniają się bardzo często.
Aktualne wytyczne dla podróżujących zawsze znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych