PIMS – zespół pocovidowy u dzieci

Powrót

W kontekście zachorowania na COVID-19 coraz częściej mówi się o tak zwanym syndromie pocovidowym PIMS. Dotyka on przede wszystkim dzieci, które chorują na koronawirusa bezobjawowo lub mają niewielkie objawy zakażenia. Czym jest PIMS, jak przebiega i w jaki sposób się go leczy?

Syndrom pocovidowy u dzieci – co to jest?

Zespół pocovidowy to wieloukładowy zespół zapalny występujący najczęściej u dzieci w wieku szkolnym (do 9 lat), które przechorowały koronawirusa, nawet jeśli infekcja była bezobjawowa. W skrócie zespół ten nazywany jest PIMS, PIMS-TS od angielskiego pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 lub MIS-C od multisystem inflammatory syndrome in children. Mówiąc wprost, PIMS to powikłanie po COVID-19. Pierwsze objawy obserwuje się po 2–4 tygodniach od zakażenia.

Choroby nie da się jednoznacznie wykryć – dotychczas nie stworzono testów potwierdzających lub wykluczających syndrom pocovidowy. Jedyne, na czym można się opierać, to charakterystyczne objawy i zaburzenia w badaniach laboratoryjnych, m.in. podwyższenie wykładników stanu zapalnego z jednoczesnym obniżeniem stężenia limfocytów, nieprawidłowym wynikiem markerów uszkodzenia serca oraz zaburzeniami poziomu jonów i białek.

Jakie są objawy zespołu pocovidowego PIMS?

Do objawów zespołu pocovidowego zalicza się: wysoką gorączkę, ból brzucha, karku, głowy i/lub gardła, biegunkę, wymioty, czerwoną plamistą lub grudkowatą wysypkę zazwyczaj w kształcie pierścieni, zapalenie spojówek bez wydzieliny, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, osłabienie, zmęczenie, ospałość, obrzęki dłoni i stóp, spierzchnięte usta oraz wysypkę na języku – język wygląda jak powierzchnia truskawki.

Co ważne, PIMS nie jest zakaźny. To patologiczna reakcja organizmu na niedawną infekcję. Zespół pocovidowy może mieć różny przebieg. Niektóre dzieci przechodzą PIMS łagodnie, inne ciężko.

Jaki jest przebieg?

Objawy zespołu pocovidowego pojawiają się nagle i dotyczą różnych układów, stąd mówi się o wieloukładowym zespole zapalnym. Podstawowym symptomem PIMS jest temperatura powyżej 38,5 stopni Celsjusza utrzymująca się przez minimum 3 dni.

Oprócz tego obserwuje się dolegliwości dotyczące:

Co ważne, objawy zazwyczaj nie występują wszystkie jednocześnie, ale pojawienie się pojedynczych symptomów nie zawsze świadczy o PIMS. Jeżeli podejrzewa się zespół pocovidowy u dziecka, zaleca się hospitalizację, ze względu na to, że u części pacjentów po 5 lub 6 dniach od wystąpienia gorączki obserwuje się nagłe pogorszenie stanu zdrowia. U części dzieci może dojść do wstrząsu i niewydolności wielonarządowej. Najczęściej występującym trwałym powikłaniem PIMS są tętniaki tętnic wieńcowych. Wskaźnik śmiertelności na PIMS wynosi 1,5–2%, dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów.

Jak przebiega leczenie zespołu pocovidowego?

Im szybciej rozpozna się zespół pocovidowy i rozpocznie leczenie, tym lepsze rokowania. Przy PIMS podaje się dożylnie immunoglobuliny (IVIG), a jeżeli te nie wpływają na zmniejszenie objawów, stosuje się glikokortykosteroidy i immunomodulujące leki biologiczne takie jak anakinra, tocilizumab czy infliksymab. Dodatkowo wdraża się leczenie przeciwkrzepliwe, wykorzystując kwas acetylosalicylowy lub heparynę. Doraźnie podawane są również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i osłonowe.

Skuteczne leczenie pozwala na pełen powrót do zdrowia już po kilku dniach. Mimo to przez minimum 6 tygodni należy stawiać się na kontrole lekarskie i unikać zajęć sportowych.


Dodano: 25/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się