PIMS – zespół pocovidowy u dzieci

Powrót

W kontekście zachorowania na COVID-19 coraz częściej mówi się o tak zwanym syndromie pocovidowym PIMS. Dotyka on przede wszystkim dzieci, które chorują na koronawirusa bezobjawowo lub mają niewielkie objawy zakażenia. Czym jest PIMS, jak przebiega i w jaki sposób się go leczy?

Syndrom pocovidowy – co to jest i jak sobie z tym radzić?

Zespół pocovidowy to wieloukładowy zespół zapalny występujący najczęściej u dzieci w wieku szkolnym (do 9 lat), które przechorowały koronawirusa, nawet jeśli infekcja była bezobjawowa. W skrócie zespół ten nazywany jest PIMS, PIMS-TS od angielskiego pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 lub MIS-C od multisystem inflammatory syndrome in children. Mówiąc wprost, PIMS to powikłanie po COVID-19. Pierwsze objawy obserwuje się po 2–4 tygodniach od zakażenia.

Choroby nie da się jednoznacznie wykryć – dotychczas nie stworzono testów potwierdzających lub wykluczających syndrom pocovidowy. Jedyne, na czym można się opierać, to charakterystyczne objawy i zaburzenia w badaniach laboratoryjnych, m.in. podwyższenie wykładników stanu zapalnego z jednoczesnym obniżeniem stężenia limfocytów, nieprawidłowym wynikiem markerów uszkodzenia serca oraz zaburzeniami poziomu jonów i białek.

Jakie są objawy zespołu pocovidowego PIMS?

Do objawów zespołu pocovidowego zalicza się: wysoką gorączkę, ból brzucha, karku, głowy i/lub gardła, biegunkę, wymioty, czerwoną plamistą lub grudkowatą wysypkę zazwyczaj w kształcie pierścieni, zapalenie spojówek bez wydzieliny, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, osłabienie, zmęczenie, ospałość, obrzęki dłoni i stóp, spierzchnięte usta oraz wysypkę na języku – język wygląda jak powierzchnia truskawki.

Co ważne, PIMS nie jest zakaźny. To patologiczna reakcja organizmu na niedawną infekcję. Zespół pocovidowy może mieć różny przebieg. Niektóre dzieci przechodzą PIMS łagodnie, inne ciężko.

Jaki jest przebieg?

Objawy zespołu pocovidowego pojawiają się nagle i dotyczą różnych układów, stąd mówi się o wieloukładowym zespole zapalnym. Podstawowym symptomem PIMS jest temperatura powyżej 38,5 stopni Celsjusza utrzymująca się przez minimum 3 dni.

Oprócz tego obserwuje się dolegliwości dotyczące:

Co ważne, objawy zazwyczaj nie występują wszystkie jednocześnie, ale pojawienie się pojedynczych symptomów nie zawsze świadczy o PIMS. Jeżeli podejrzewa się zespół pocovidowy u dziecka, zaleca się hospitalizację, ze względu na to, że u części pacjentów po 5 lub 6 dniach od wystąpienia gorączki obserwuje się nagłe pogorszenie stanu zdrowia. U części dzieci może dojść do wstrząsu i niewydolności wielonarządowej. Najczęściej występującym trwałym powikłaniem PIMS są tętniaki tętnic wieńcowych. Wskaźnik śmiertelności na PIMS wynosi 1,5–2%, dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów.

Jak przebiega leczenie zespołu pocovidowego?

Im szybciej rozpozna się zespół pocovidowy i rozpocznie leczenie, tym lepsze rokowania. Przy PIMS podaje się dożylnie immunoglobuliny (IVIG), a jeżeli te nie wpływają na zmniejszenie objawów, stosuje się glikokortykosteroidy i immunomodulujące leki biologiczne takie jak anakinra, tocilizumab czy infliksymab. Dodatkowo wdraża się leczenie przeciwkrzepliwe, wykorzystując kwas acetylosalicylowy lub heparynę. Doraźnie podawane są również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i osłonowe.

Skuteczne leczenie pozwala na pełen powrót do zdrowia już po kilku dniach. Mimo to przez minimum 6 tygodni należy stawiać się na kontrole lekarskie i unikać zajęć sportowych.


Dodano: 25/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się