Testy na COVID-19 pozwalają skutecznie monitorować tempo rozprzestrzeniania się pandemii. Na rynku dostępne są obecnie testy serologiczne, genetyczne i antygenowe – niektóre z nich wykrywają trwającą, inne przebytą już chorobę. Różnią się ceną, materiałem, który poddaje się badaniu oraz czasem oczekiwania na wynik.
Test na koronawirusa może wykonać każdy, kto podejrzewa, że jest zarażony lub chce sprawdzić, czy już chorował na COVID-19. Dostępne na rynku rodzaje testów na koronawirusa dzielą się na te, które wykrywają bieżące zakażenie wirusem – obecność antygenów lub materiału genetycznego SARS-CoV-2 – oraz na te potwierdzające przebytą chorobę na podstawie poziomu przeciwciał.
Aktywne zakażenie wykrywają testy molekularne: genetyczny RT-PCR (dwie sekwencje genetyczne koronawirusa) oraz PCR FRANKD i RT-LAMB (jedną sekwencję genetyczną koronawirusa), a także szybkie testy antygenowe (antygeny SARS-CoV-2). Wszystkie z wymienionych testów zaliczane są do wymazowych – wymagają pobrania wymazu z nosogardzieli.
Przebytą chorobę można potwierdzić, wykonując test serologiczny, pokazujący poziom przeciwciał w klasie IgG, IgM lub panelu IgG/igM. Do wykonania tego testu konieczne jest pobranie próbki krwi. A ile kosztuje test na koronawirusa?
Cena testu zależy od typu badania i laboratorium. Na przykład RT-PCR to koszt od 490 zł, a szybki test antygenowy od 150 zł. W Warszawie istnieje również możliwość wykonania testów w domu pacjenta.
Badanie przeprowadza się bardzo szybko – wystarczy kilka minut na pobranie próbki oraz wszystkie konieczne czynności administracyjne. Przy testach z krwi nie wymaga się żadnego przygotowania, nie trzeba również być na czczo. Do wymazu trzeba przyjechać na czczo lub minimum 3 godziny po ostatnim posiłku, nie myć zębów ani nie żuć gumy, nie stosować wcześniej płynów do płukania jamy ustnej albo tabletek do ssania, nie palić papierosów bezpośrednio przed badaniem i nie wydmuchiwać nosa.
Ile czeka się na wynik? Szybkie testy na koronawirusa dają wiarygodny wynik już po 15 minutach. Są to testy antygenowe, czyli potwierdzające trwającą chorobę. Testy z krwi na koronawirusa – serologiczne – wymagają około 3 dni roboczych oczekiwania na wynik. Średni czas oczekiwania na informację o zakażeniu z testów RT-PCR/RT-LAMB to 24 godziny.
Kiedy można wykonać test? Testy RT-PCR i RT-LAMB robi się albo po kontakcie z osobą zarażoną, albo po pojawieniu się objawów infekcyjnych. Podobnie jest w przypadku testów antygenowych – zaleca się, aby poddać się badaniu po 5–7 dniach od wystąpienia symptomów infekcji. Testy na obecność przeciwciał potwierdzają przebyty COVID-19, dlatego z ich wykonaniem trzeba wstrzymać się najdłużej, aż poziom przeciwciał rzeczywiście da się określić w próbce krwi – 2 do 3 tygodni po pierwszych objawach koronawirusa. Testy w klasie IgG można również wykonać w celu weryfikacji poziomu odporności po szczepieniu.