Czy to na pewno zapalenie spojówek?

Powrót

Bardzo często pacjenci zgłaszający się z dolegliwościami o typie szczypania, pieczenia, przekrwienia, przewlekłego zaczerwienienia oczu, a często i z obrzękniętymi powiekami czy skarżącymi się na swędzenie powiek przy rzęsach spodziewają się rozpoznania zapalenia alergicznego spojówek.

W takich sytuacjach alergia może współistnieć, ale główną przyczyną dolegliwości jest zapalenie brzegów powiek. W bardzo zaawansowanych przypadkach możliwy jest udział nużeńców (Demodex spp.) wywołujących nużeńcowe zapalenie brzegów powiek, ale nie zawsze one są przyczyną. W tym zaburzeniu, które nie jest poważnym schorzeniem, choć bardzo przeszkadza pacjentowi w codziennym życiu, może pomóc specjalna higiena brzegów powiek.

1. Pielęgnacja powiek i rzęs: nie otwierając oka, ostrożnie przyłożyć chusteczkę nasączoną wybranym preparatem do powiek i nasady rzęs. Delikatnie masować powieki małymi, kolistymi ruchami, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, wydzieliny i kosmetyki.

2. Pielęgnacja brzegów powiek: przed lustrem delikatnie rozchylić powiekę oka, naciągając rzęsy. Delikatnie przetrzeć brzeg powieki za pomocą zwiniętej chusteczki. Czynność powtórzyć na drugim oku, używając nowej chusteczki.


Dodano: 19/07/2018
Autor
dr Agnieszka Łapuszek-Bratek
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

05/07/2021
Choroby, Terapie
Zasady realizacji e-recepty za granicą

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się