Bardzo często pacjenci zgłaszający się z dolegliwościami o typie szczypania, pieczenia, przekrwienia, przewlekłego zaczerwienienia oczu, a często i z obrzękniętymi powiekami czy skarżącymi się na swędzenie powiek przy rzęsach spodziewają się rozpoznania zapalenia alergicznego spojówek.
W takich sytuacjach alergia może współistnieć, ale główną przyczyną dolegliwości jest zapalenie brzegów powiek. W bardzo zaawansowanych przypadkach możliwy jest udział nużeńców (Demodex spp.) wywołujących nużeńcowe zapalenie brzegów powiek, ale nie zawsze one są przyczyną. W tym zaburzeniu, które nie jest poważnym schorzeniem, choć bardzo przeszkadza pacjentowi w codziennym życiu, może pomóc specjalna higiena brzegów powiek.
1. Pielęgnacja powiek i rzęs: nie otwierając oka, ostrożnie przyłożyć chusteczkę nasączoną wybranym preparatem do powiek i nasady rzęs. Delikatnie masować powieki małymi, kolistymi ruchami, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, wydzieliny i kosmetyki.
2. Pielęgnacja brzegów powiek: przed lustrem delikatnie rozchylić powiekę oka, naciągając rzęsy. Delikatnie przetrzeć brzeg powieki za pomocą zwiniętej chusteczki. Czynność powtórzyć na drugim oku, używając nowej chusteczki.