Nowe zasady kwarantanny

Powrót

Wciąż wysoka liczba zakażeń oraz szybko rozprzestrzeniający się na świecie nowy wariant koronawirusa Omikron, to główne powody zaostrzenia zasad odbywania kwarantanny. Nowe zasady zostały wprowadzone 15 grudnia 2021 r. zarówno dla podróżujących do Polski, jak i dla osób mających kontakt z osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2. Poniżej podsumowanie najważniejszych zasad, również dotyczących możliwości skrócenia kwarantanny.

Obowiązkowe testy dla domowników

Obowiązek wykonania testu na COVID-19 od 15 grudnia dotyczy wszystkich, którzy mieszkają z osobą zakażoną, niezależnie od tego, czy zostały one w pełni zaszczepione, czy nie. 

Aby wykonać bezpłatnie test na koronawirusa należy skorzystać z formularza https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa.     

Otrzymanie zlecenia na test COVID-19 automatycznie rozpoczyna kwarantannę. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę w izolację domową. Negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny.

Zasady kwarantanny po powrocie do Polski ze strefy Schengen (także z Cypru)

Pasażerowie powracający do Polski z krajów strefy Schengen oraz Chorwacji, Cypru, Bułgarii, są zwolnieni z kwarantanny jeśli posiadają negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowego) wykonanego w ciągu 48 godzin przed powrotem do Polski lub od momentu przekroczenia granicy. W celu potwierdzenia zniesienia kwarantanny należy na lotnisku okazać negatywny wynik testu wykonanego za granicą lub w przypadku wykonania testu po powrocie skontaktować się z sanepidem na podstawie wprowadzonego przez punkt testowania negatywnego wyniku testu w Internetowym Koncie Pacjenta.

Testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Z obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie do Polski zwolnione są również:

  • osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia,
  • ozdrowieńcy, tj. osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem powrotu do kraju,
  • dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki),
  • załoga statków powietrznych i morskich, pracownicy kolei, kierowcy transportu międzynarodowego,
  • medycy przyjeżdżający do Polski w celu udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • sportowcy i członkowie sztabu szkoleniowego w przypadku międzynarodowych zawodów sportowych,
  • osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Polski nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w ciągu 24 godzin.

Dodatkowo w przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA oraz Turcji z kwarantanny zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu wykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski.

Kwarantanna po powrocie do Polski spoza strefy Schengen

Od 15 grudnia 2021 r. pasażerowie, wracający do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek okazania wyniku testu diagnostycznego (RT-PCT lub antygenowego). Test może być wykonany przed przekroczeniem granicy Polski (wynik nie starszy niż 24h) lub wykonany po przylocie na lotnisku w Polsce, przed przejściem granicznym. Można również wykonać test po przylocie na lotnisku w Polsce w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Osoby powracające spoza strefy Schengen, które nie wykonają testu będą zobowiązane odbyć 14-dniową kwarantannę. W przypadku osób w pełni zaszczepionych oraz ozdrowieńców – negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny (z chwilą wprowadzenia wyniku do systemu przez punkt testowania. W przypadku osób niezaszczepionych z kwarantanny zwalnia dopiero negatywny wynik testu wykonanego ósmego dnia po powrocie. Pozytywny wynik dla obu grup jest jednoznaczny z 14-dniową kwarantanną.

Testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia.

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia


Dodano: 28/12/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się