Dyspepsja, czyli popularnie mówiąc niestrawność, to zespół objawów wywołujących dyskomfort związany z przyjmowaniem i trawieniem pokarmów. Szacuje się, że przewlekłe albo nawracające symptomy niestrawności ma od 10 do nawet 30 procent populacji. Kiedy stwierdza się dyspepsję i jak leczy się tą przypadłość?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dyspepsja (gr. dyspepsia, czyli dosłownie źle trawić) nazywana jest powszechnie niestrawnością. Określa się tak szereg przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zespół objawów zlokalizowanych w górnej części brzucha, występujących przez minimum cztery tygodnie. Zalicza się do nich między innymi ból, któremu mogą towarzyszyć inne symptomy takie jak uczucie pełności po jedzeniu, nudności, pieczenie, wymioty, a także szybkie odczuwanie sytości. Dyspepsja występuje powszechnie na całym świecie, jako okazjonalnie pojawiająca się dolegliwość lub o charakterze przewlekłym. Niestety, w wielu przypadkach trudno ustalić jej jednoznaczną przyczynę.
W zależności od przyczyny niestrawności wyróżnia się dyspepsję organiczną oraz niestrawność czynnościową. Dyspepsja organiczna wywoływana jest przez choroby lub bywa efektem przyjmowania niektórych leków. Dyspepsję tego typu powodują m.in.:
Przyczyny dyspepsji czynnościowej nie są znane. Diagnozuje się ją wtedy, gdy u pacjenta nie występuje żadna choroba, która mogłaby powodować niestrawność albo gdy objawy nie ustępują, mimo wyleczenia potencjalnego powodu. Wyróżnia się dwie kategorie tego rodzaju dyspepsji – zespół zaburzeń poposiłkowych oraz zespół bólu w nadbrzuszu.
Wśród dodatkowych czynników ryzyka rozwoju dyspepsji wymieniane są:
W występowaniu dyspepsji duże znaczenie ma dieta, styl życia, ewentualne nałogi, przyjmowane leki, stres, a także choroby współistniejące.
Dyspepsja może pojawiać się również w ciąży. W tym przypadku zazwyczaj jest ona efektem zmian hormonalnych, a także ucisku macicy na sąsiadujące z nią organy wewnętrzne. Dyspepsja o tym podłożu zazwyczaj ustępuje na stałe po porodzie.
Jak objawia się niestrawność? Symptomy mogą być różne u różnych pacjentów. Najczęściej obserwuje się:
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym.