Na jakie choroby najczęściej chorują i umierają Polacy?

Powrót

W 2020 roku średnia długość życia mężczyzny w Polsce wynosiła 72,6 roku, zaś kobiety 80,7 roku. To mniej w porównaniu do 2019 o 1,5 oraz 1,1 roku. W dużej mierze do skrócenia średniej przyczyniła się pandemia COVID-19, ale to nie na koronawirusa Polacy umierali najczęściej. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PIB) wynika, że inne choroby w 2021 roku były najczęstszym powodem śmierci w Polsce. Na co chorują i umierają Polacy?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PIB) ogłosił raport dotyczący przyczyn zgonów Polaków w pierwszej połowie 2021 roku w porównaniu do sytuacji z lat od 2017 do 2019 oraz 2020 roku. Dane wskazują na to, że odnotowana w 2020 roku liczba zgonów była wyższa od tej szacowanej przez analityków o 12,7%, czyli około 53,9 tysięcy osób zaś w pierwszej połowie 2021 roku o 23,9% . Większość nadmiarowych śmierci była efektem pandemii koronawirusa – według danych aż 76,9%. To nie znaczy jednak, że Polacy przestali chorować i umierać z powodu innych chorób.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Jednymi z najczęściej diagnozowanych schorzeń w Polsce są choroby układu krążenia takie jak choroba wieńcowa, niewydolność serca czy miażdżyca. Szacuje się, że tylko na niewydolność serca cierpi około 1 miliona Polaków.

Choroby serca to równocześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Na zawał serca co roku umiera około 15 tysięcy osób. Pod tym względem nie różnimy się od innych krajów europejskich – choroby układu krążenia należą do głównych przyczyn śmierci w całej Europie.

Oprócz tego Polacy chorują i umierają również na choroby naczyń mózgowych, w efekcie których może dojść do pęknięcia tętniaków lub wylewu krwi do mózgu.

Choroby układu trawiennego

Powszechnym problemem są także choroby układu trawiennego, w tym schorzenia związane z wątrobą (marskość, zapalenie wątroby, żółtaczka itp.) oraz nowotwory złośliwe dolnego odcinka przewodu pokarmowego – jelita grubego, esicy, odbytnicy i odbytu. Raka jelita grubego uznaje się za trzecią najczęstszą przyczynę zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi u kobiet w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Zaburzenia wydzielania wewnętrznego

Duży odsetek Polaków, bo aż 2 miliony 700 tysięcy osób, cierpi na choroby układu wydzielania wewnętrznego, głównie na cukrzycę. Prawdopodobnie w rzeczywistości ta liczba jest jeszcze większa, ale wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z problemu.

Cukrzyca wiąże się z pracą trzustki – organu produkującego insulinę, którego funkcjonowanie przy tym schorzeniu zostaje zaburzone. Jeżeli trzustka nie działa prawidłowo, pacjent może odczuwać m.in. senność, ogólne osłabienie, nadmierny apetyt połączony z utratą wagi, duże pragnienie, konieczność częstszego niż zwykle oddawania moczu oraz problemy z podwójnym widzeniem. Niestety zdarza się, że cukrzyca typu II, czyli ta występująca najczęściej, nie daje żadnych objawów, a nieleczona powoduje groźne powikłania – doprowadza nawet do śpiączki.

Nowotwory złośliwe

Krajowy Rejestr Nowotworów informuje, że w Polsce nowotwory diagnozuje się rocznie u prawie 170 tysięcy osób, z czego około 100 tysięcy pacjentów umiera. Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są raki płuca, gruczołu krokowego, jelita grubego, pęcherza moczowego, żołądka, nerki, krtani, białaczki oraz chłoniaki. U kobiet największy problem stanowią nowotwory piersi, jelita grubego, płuca, trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerki, żołądka, a także tarczycy.

Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych

To nie wszystko. Polacy często chorują również na choroby dolnych dróg oddechowy takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma. Szacuje się, że na POChP cierpi około 2 milionów osób w kraju. Rocznie w wyniku choroby i jej bezpośrednich powikłań umiera około 14 tysięcy ludzi, a ta liczba stale rośnie. Kolejne ponad 2 miliony osób lub jak mówią inne dane nawet 3 miliony osób ma astmę – w większości są to dzieci – która powoduje osłabienie wydolności dróg oddechowych i jest potencjalnie niebezpieczna.

Zaburzenia psychiczne i zachowania

Bardzo duży odsetek Polaków – zakłada się, że ponad 4 miliony – choruje także na depresję. Zaburzenia depresyjne związane są z niewłaściwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu i wymagają leczenia. Nieleczona depresja w wielu przypadkach prowadzi do prób samobójczych lub samobójstw. Według statystyk codziennie 16 osób w Polsce odbiera sobie życie.


Od dawna wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie bójmy się badać!

Wczesne wykrycie groźnych chorób daje nam większe szanse na wyleczenie.

Zdrowie mamy jedno – wybierz odpowiedni Pakiet Opieki Medycznej i zadbaj o nie. Potrafi się odwdzięczyć.


Dodano: 22/08/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się