Skierowanie na kolonoskopię wywołuje u większości pacjentów duży strach i stres. Praktycznie wszyscy obawiają się bólu, dyskomfortu oraz tego, że ostatecznie usłyszą niepomyślną diagnozę – nowotwór. Rak jelita grubego to drugi występujący najczęściej nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn w Polsce. Często wykrywany jest zbyt późno właśnie ze względu na odwlekanie kolonoskopii. Dlaczego warto pokonać lęk i zapisać się na badanie?
Nowotwór jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Wiele przypadków niestety kończy się tragicznie – codziennie 33 osoby umierają na raka jelita grubego, ponieważ zbyt późno wykryto u nich nowotwór. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Większość pacjentów z tego rodzaju rakiem ma między 55 a 64 lata, ale to nie znaczy, że nowotwór nie może pojawić się u osób w innym wieku. Co ważne, w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, dlatego tylko regularne badania profilaktyczne są w stanie zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.
Profilaktyka raka jelita grubego to kolonoskopia. Kolonoskopia jest rodzajem badania endoskopowego dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie badania trwającego średnio od 15 do 40 minut lekarz wprowadza przez odbyt pacjenta endoskop, czyli elastyczną rurkę zakończoną kamerą oraz źródłem światła. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć jelito grube i stwierdzić obecność zmian takich jak zapalenia błony śluzowej, nadżerki, owrzodzenia, polipy czy zlokalizować miejsca krwawienia.
Kolonoskopia jest badaniem nowoczesnym i w pełni bezpiecznym dla pacjenta. To obecnie najlepsza forma diagnostyki oraz leczenia różnego rodzaju zmian występujących w jelicie grubym. Profilaktyczna kolonoskopia zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 60, a nawet 90 procent. Z tego powodu warto pozbyć się wstydu i nie ryzykować tym samym własnym zdrowiem oraz życiem.
Co ważne, badanie wystarczy powtarzać raz na 10 lat. To naprawdę duży odcinek czasu, w trakcie którego można się czuć stosunkowo bezpiecznie. Dlaczego aż dekada? Bo tyle mniej więcej trwa przemiana gruczolaka w nowotwór złośliwy.
Zaleca się, żeby kolonoskopię wykonywać u wszystkich pacjentów po 50. roku życia bez względu na obecność lub brak raka jelita grubego w wywiadzie rodzinnym. Jeśli w rodzinie zdiagnozowano już przypadki tego rodzaju nowotworu, profilaktykę należy rozpocząć najlepiej na 10 lat wcześniej niż najwcześniej wykryty rak w rodzinie. Gdy nowotwór wystąpił u matki w wieku 59 lat, dzieci powinny się przebadać w okolicy 49 urodzin i regularnie powtarzać kolonoskopię.
Wcześniej wspomnieliśmy, że kolonoskopia to także sposób na leczenie zmian. W trakcie badania lekarz usuwa bowiem polipy powstałe w jelicie grubym. Polipowatość jelita grubego jest rodzajem zmian przedrakowych. Jeśli obecność polipów zostanie stwierdzona na wczesnym stadium, ich wycięcie spowoduje, że nowotwór nie będzie się mógł rozwinąć.
Szacuje się, że dzięki kolonoskopii wraz z usunięciem polipów około kilkunastu tysięcy Polaków uniknęło zachorowania na raka jelita grubego.
Większość pacjentów unika kolonoskopii, bo obawia się związanego z nią bólu. Rzeczywiście badanie nie należy do przyjemnych, ale nie zawsze wiąże się z silnym bólem – dużo zależy od poziomu doświadczenia specjalisty przeprowadzającego badanie oraz indywidualnych cech pacjenta, w tym jego nastawienia. Jeśli chce się zminimalizować ryzyko bólu można zweryfikować, czy kwalifikuje się do kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym albo przeprowadzić ją w ośrodku, w którym da się dokupić znieczulenie.
Na koniec warto podkreślić, że badanie nie powinno być powodem do wstydu – wręcz przeciwnie, bo robi się to dla własnego zdrowia i życia. Specjaliści, którzy zajmują się wykonywaniem kolonoskopii, skupiają się na tym, co widzą na ekranie, a nie na np. wyglądzie pacjenta. Często w pracowniach dostępne są specjalne spodenki z wycięciem na odbyt tak, żeby w trakcie badania czuć się na tyle komfortowo, na ile to możliwe.
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.