Infekcje intymne u kobiet – jak je rozpoznać oraz jakie leczenie wybrać?

Powrót

Narządy rodne kobiety są narażone na rozwój infekcji intymnych, wywoływanych przez grzyby, bakterie, wirusy lub pasożyty. Z tego względu, przy pojawieniu się charakterystycznych objawów, takich jak uporczywy świąd, ból przy oddawaniu moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy czy zaczerwienienie sromu, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Wówczas, na podstawie symptomów lub/i wyników badań, specjalista dobierze terapię, odpowiednią dla konkretnego przypadku. Specjalistyczne leczenie może być uzupełnione o domowe sposoby, jednak wcześniej powinny one zostać skonsultowane z lekarzem. W poniższym artykule opowiemy m.in. o tym, jak rozpoznać stan zapalny pochwy oraz na czym polega leczenie infekcji intymnych.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Przyczyn infekcji intymnych można doszukiwać się we wszelkich zaburzeniach naturalnych mechanizmów obronnych w okolicach narządów rodnych. Niewłaściwe pH, uszkodzenie nabłonka czy też zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy przyczyniają się do zwiększenia ryzyka rozwoju infekcji intymnych. Do zmiany warunków w pochwie może dojść wskutek:

Rodzaje infekcji intymnych

Infekcje intymne są przejawem zaburzenia równowagi mikrobiologicznej kobiecego organizmu, co prowadzi do wzrostu liczby chorobotwórczych drobnoustrojów. Wśród możliwych rodzajów infekcji intymnych można wymienić:

Infekcje grzybicze

Za rozwój infekcji grzybiczych odpowiedzialne są najczęściej grzyby Candida albicans. Warto pamiętać, że niewielka ilość Candida albicans nie wykazuje szkodliwego działania na organizm, jednak przerost drożdżaków powoduje zakażenie pochwy. Dolegliwość ta może być związana z zaburzeniami hormonalnymi lub osłabieniem odporności organizmu, a nawet długotrwałą antybiotykoterapią. Co istotne, patogeny, wywołujące kandydozę pochwy, mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową, np. poprzez kontakt seksualny.

Infekcje bakteryjne

Bakteryjne zapalenie pochwy (inaczej waginoza bakteryjna) jest przeważnie skutkiem zakłóconej homeostazy flory bakteryjnej miejsc intymnych, a więc zmniejszeniem ilości pałeczek kwasu mlekowego, których obecność jest kluczowa w utrzymaniu niskiego pH, niekorzystnego dla chorobotwórczych bakterii beztlenowych. Najczęściej do tego typu zaburzeń dochodzi wskutek stosowania antybiotyków czy też w wyniku zmiany pH pochwy. Infekcja o podłożu bakteryjnym charakteryzuje się upławami o nieprzyjemnym rybim zapachu i konsystencji szarego śluzu. Gatunkiem, odpowiedzialnym za wystąpienie objawów, może być Gardnerella vaginalis.

Infekcje pasożytnicze

Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistek pochwowy, to pasożyt, który wywołuje rzęsistkowe zapalenie pochwy. Bytuje on w cewce moczowej kobiety lub w pochwie. Do zakażenia może dojść w trakcie stosunku seksualnego z zakażonym partnerem lub poprzez używanie tych samych przyborów i środków higienicznych. U części kobiet Trichomonas vaginalis nie daje żadnych objawów, przez co nie zawsze wiedzą one, że są chore. Jednak w większości przypadków zarażenie rzęsistkiem można poznać po pienistych żółtozielonych upławach oraz bólu podczas współżycia czy przy oddawaniu moczu.

Infekcje wirusowe

Do wirusowej infekcji pochwy dochodzi najczęściej na skutek zarażenia się wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Należy mieć na uwadze, że nosicielem wirusa jest się do końca życia, a objawy można zaleczyć, wprowadzając wirusa w tryb „uśpienia”. Warto wiedzieć, że istnieje sposób na to, aby uniknąć zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Skutecznym działaniem zapobiegawczym jest szczepionka przeciwko HPV, która wg. podawanych przez Narodowy Instytut Zdrowia publicznego wynosi ponad 90%.

Innym dość popularnym schorzeniem tego typu jest opryszczka narządów płciowych, która ma związek z wirusem HSV-2. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, przyczyniając się m.in. do przedwczesnego porodu.

Objawy infekcji intymnych – kiedy zgłosić się do lekarza?

Wśród różnorodnych czynników, wywołujących choroby okolic intymnych, można wyróżnić typowe dla nich objawy, takie jak:

Jakie są inne charakterystyczne objawy zapalenia pochwy, których nie wolno lekceważyć? Należą do nich przede wszystkim upławy o nieprzyjemnym zapachu. Przykładowo, przy infekcji o podłożu grzybiczym, mają one grudkowatą konsystencję, przypominającą twaróg. Pienista, obfita, zielonawoszara wydzielina z pochwy może z kolei świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Warto zatem pamiętać, że fizjologiczny śluz dróg rodnych powinien być bezwonny, przejrzysty lub biały. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy powinna być natomiast jak najszybciej zdiagnozowana przez lekarza.

Jakie objawy nie zawsze świadczą o infekcji intymnej?

Nie wszystkie objawy, takie jak zaczerwienienie okolic intymnych czy trudności w oddawaniu moczu, muszą świadczyć o infekcji intymnej. Równie dobrze mogą one być efektem zapalenia cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Pojawienie się wydzieliny z pochwy także nie powinno budzić obaw u kobiety, jeśli konsystencja śluzu jest prawidłowa – jego ilość może zmieniać się w zależności od cyklu miesiączkowego, bądź w momencie zajścia w ciąże czy też w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Co istotne, zdarza się, że infekcje okolic intymnych mogą przebiegać bezobjawowo.

Nawracające infekcje intymne — diagnoza i leczenie

Diagnoza infekcji intymnej stanowi podstawę wprowadzenia właściwej i skutecznej metody leczenia. Na pierwszej wizycie ginekologicznej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, dotyczący przede wszystkim pojawiających się objawów. Następnie specjalista wykonuje badanie ginekologiczne, podczas którego pobiera wymaz mikrobiologiczny i wykonuje posiew z antybiogramem, umożliwiający mikroskopową ocenę wydzieliny pod względem występujących w niej mikroorganizmów. Inne badania pozwalają natomiast określić odczyn pH i potwierdzić obecność komórek drożdży.

Wieloetapowa diagnoza umożliwia ustalenie przyczyny infekcji intymnej i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Co najważniejsze, badania molekularne w diagnostyce zakażeń są cenione ze względu na wysoką czułość – pozwalają wykryć czynnik chorobotwórczy we wczesnej fazie zakażenia.

Sposoby leczenia infekcji intymnych

Leczenie zapalenia pochwy różni się w zależności od czynnika etiologicznego, odpowiedzialnego za wywołanie infekcji intymnej. Na początku można skorzystać z preparatów, dostępnych bez recepty w aptece, jednak rekomendowane jest, aby od razu skontaktować się z ginekologiem. Specjalista dobierze odpowiednie leki, łagodzące objawy, a przede wszystkim – zwalczające przyczynę schorzenia. W niektórych przypadkach, leczeniu poddany zostaje również partner osoby zakażonej.

Leczenie infekcji grzybiczej

Kandydoza pochwy najczęściej jest zwalczana lekami przeciwgrzybiczymi, stosowanymi miejscowo oraz doustnie. W terapii grzybicy pochwy można skorzystać z dostępnych w aptece preparatów w formie:

Leczenie infekcji bakteryjnej

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy polega na stosowaniu leków, zawierających substancje działające na bakterie Gram-ujemne. Najczęściej stosowane antybiotyki mogą być podawane zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Terapii nie można przerywać na własną rękę, nawet jeśli po kilku dniach objawy ustępują.

Leczenie infekcji pasożytniczej

W leczeniu infekcji pasożytniczej okolicy pochwy, np. rzęsistkowicy, należy zaprzestać spożywania alkoholu, aby nie doprowadzić do reakcji disulfiramowej. Ponadto, należy pamiętać, że do zakażenia pasożytem dochodzi drogą płciową, a więc leczeniu zostają poddani też wszyscy partnerzy seksualni osoby zarażonej, nawet jeśli nie występują u nich żadne objawy.

Leczenie infekcji wirusowej

Terapia w przypadku infekcji o podłożu wirusowym ma charakter przyczynowo-objawowy. Zazwyczaj stosuje się doustne preparaty antywirusowe, które pomagają unieszkodliwić patogen, a także łagodzą intensywność objawów. Co więcej, tego typu leki skracają czas trwania infekcji o kilka dni.

Naturalne metody na infekcje intymne

Domowe sposoby na zwalczenie infekcji okolic intymnych mogą być stosowane wyłącznie jako wsparcie farmakologicznego leczenia. Nie są one w stanie zastąpić odpowiedniej diagnozy lekarskiej i farmakoterapii. Korzystanie z naturalnych metod leczenia infekcji intymnych należy także omówić wcześniej ze specjalistą.

Naturalne metody mogą zminimalizować uporczywe objawy w postaci świądu czy pieczenia pochwy. Do najbardziej znanych naturalnych metod na choroby okolic intymnych zalicza się globulki z witaminą C oraz ziołową nasiadówkę z wykorzystaniem szałwii, kory dębu lub pokrzywy zwyczajnej. Skutecznym sposobem przy infekcjach intymnych może okazać się również kąpiel z sodą oczyszczoną. Wszystko za sprawą ściągających i przeciwzapalnych właściwości wodorowęglanu sodu.

Jakie są powikłania infekcji intymnych?

Nieleczone lub bagatelizowane objawy, które mogą świadczyć o infekcjach intymnych, niosą ze sobą kilka poważnych konsekwencji. Zaliczamy do nich m.in.:

Warto pamiętać, że tego typu infekcje są w szczególności niebezpieczne dla kobiet ciężarnych. Dlaczego? Mogą one prowadzić do wielu negatywnych powikłań. Wśród nich należy wymienić:

Profilaktyka — jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Ze względu na to, że infekcje okolic intymnych to częsta przypadłość wielu kobiet, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i zdrowie intymne. Przede wszystkim należy pamiętać o:


Konsultacja merytoryczna lek. Ireneusz Markowski

Dyrektor Medyczny POLMED


Bibliografia:

  1. M. Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie 2014;16(5): 59-68,
  2. Wilczyńska A., Infekcje intymne – rodzaje, objawy, jak zapobiegać?, Akademia dojrzewania,
  3. Stefanowicz E., Bakteryjne zapalenie pochwy, Medycyna praktyczna dla Pacjentów 2021, .
  4. Stefanowicz E., Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, Medycyna praktyczna dla Pacjentów 2021,
  5. Grzesik-Gąsior J.,Bień A., Pieczykolan A., Phyotherapy in gynecological infections as natural support in the treatment process, Pielęgniarstwo XXI wieku / Nursing in the 21st Century 2018, Vol.17, pp. 69-73,
  6. Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie 2014;16(5):59-68,
  7. Państwowy Instytu Zdrowia Publicznego, Badania potwierdzają długoterminową skuteczność szczepionki przeciwko HPV,

Dodano: 20/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

05/07/2021
Choroby, Terapie
Zasady realizacji e-recepty za granicą

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się