Woda gazowana to jeden z napojów, wokół którego narosło wiele mitów – w większości szkodliwych. Jaka jest prawda na jej temat? Czy gazowana woda jest zdrowa? A może należy jej unikać? Jaki wpływ na nasz organizm wykazuje woda gazowana i czy są osoby, które nie powinny jej pić? Poznaj fakty na ten temat!
Woda to jeden z najważniejszych składników naszego organizmu, stanowiący około 60-65% masy ciała dorosłego człowieka. Codziennie tracimy około 2,5 litra wody, dlatego tak ważne jest jej regularne picie. Odpowiednie nawodnienie ma na celu nie tylko zaspokoić nasze pragnienie. Zbyt małe lub zbyt duże spożycie wody, jest szkodliwe dla człowieka.
Jakie funkcje pełni woda w naszym organizmie? W zbilansowanych ilościach, substancja ta:
Jeżeli chodzi o wody butelkowane, w sklepach dostępne są:
Ze względu na zawartość składników mineralnych, wody butelkowane możemy podzielić na:
Warto wiedzieć, że wody wysokozmineralizowane nie powinny być głównym źródłem nawodnienia organizmu. Nadmiar minerałów jest szkodliwy dla zdrowia.
Woda gazowana to napój znany już od XVIII wieku. Jest to nic innego, jak woda nasycona dwutlenkiem węgla. Występuje on w wodzie naturalnie lub jest dodawany pod ciśnieniem.
Ze względu na zawartość dwutlenku węgla, wody gazowane możemy podzielić na:
Biorąc pod uwagę pochodzenie dwutlenku węgla, wyróżniamy:
Gazowana woda mineralna dostępna w naszych sklepach najczęściej jest średnio nasycona.
Choć wydawać by się mogło, że woda butelkowana nie ma żadnych wartości odżywczych, fakty są zupełnie inne. Co prawda sama w sobie nie dostarcza kalorii, ale obfituje w cenne składniki mineralne, takie jak:
Jeżeli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, woda gazowana i niegazowana nie różnią się znacząco od siebie. Odpowiadając więc na pytanie, czy woda gazowana jest zdrowa?, mówimy: tak.
Wokół wody gazowanej narosło sporo nieprawdziwych przekonań. Taka sytuacja sprawia, że wiele osób niepotrzebnie unika jej spożywania, wątpiąc w to, czy woda gazowana jest zdrowa. Oto najpopularniejsze mity dotyczące wody gazowanej:
Choć woda gazowana jest zdrowa, nie każdy może ją pić. Dla kogo woda z dwutlenkiem węgla jest niewskazana? Unikaj jej, jeśli cierpisz na:
Warto pamiętać o tym, że picie wody gazowanej lub niegazowanej wysokosodowej niewskazane jest także dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Woda gazowana i woda niegazowana różnią się wyłącznie poziomem nasycenia dwutlenkiem węgla. Ponadto, picie wody ułatwia oczyszczanie światła jelit z resztek pokarmowych. To czy wybierzemy wodę gazowaną, czy niegazowaną zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji, a poza wymienionymi wyżej przypadkami, w których jest niewskazana, nie ma większego wpływu na nasze zdrowie.
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja?
Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.