Wirus SARS-CoV-2 dostaje się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe lub błony śluzowe. Potem jednak bardzo szybko rozmnaża się, atakując kolejne narządy. Wywołuje chorobę COVID-19. Daje wiele objawów, często niespecyficznych. Ma stosunkowo niską śmiertelność, może jednak wywoływać groźne dla zdrowia powikłania.
Wirus atakuje organizm osoby zakażonej wielonarządowo:
Badania nad wpływem wirusa SARS-CoV-2 na organizm są na początkowym etapie. Jednak ich wyniki już teraz wskazują na możliwość występowania długoterminowych konsekwencji choroby dla organizmu, nawet w przypadku jej bezobjawowego przebiegu.
Tym bardziej istotne jest monitorowanie stanu organizmu. Wczesne wykrycie ewentualnych powikłań daje możliwość zapobieżenia ich długoterminowym skutkom.
Pakiet badań dla ozdrowieńców przygotowany przez lekarzy POLMED obejmuje niezbędne badania laboratoryjne i diagnostyczne, a także specjalistyczne konsultacje lekarskie.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!
Alergia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń na świecie – to choroba cywilizacyjna. Około 15 milionów ludzi w Polsce ma różnego typu alergie. Warto wykonać testy, żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest się alergikiem.