Migotanie przedsionków – objawy i leczenie

Powrót

Migotanie przedsionków jest najczęstszą arytmią występującą w populacji ludzi dorosłych. Jej występowanie rośnie wraz z wiekiem – występuje u 5-15% osób po 80 roku życia, jednak nierzadko dotyczy także pacjentów znacznie młodszych. Migotanie przedsionków przyczyny może mieć różne. Do wystąpienia migotania przedsionków predysponują m. in. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wady zastawkowe, kardiomiopatie, zaburzenia funkcji tarczycy, otyłość.

Podłożem patofizjologicznym arytmii jest całkowcie zdezorganizowana, chaotyczna aktywność elektryczna przedsionków serca o wysokiej częstości – sięgającej 400-600/min. Aktywność przedsionków przekłada się również na pracę komór, co skutkuje przyspieszonym i nieregularnym tętnem – zwykle powyżej 100/min., a w skrajnych przypadkach do zasłabnięć, omdleń i cech niewydolności serca.

Chaotyczna i nieskoordynowana aktywność elektryczna w przedsionkach powoduje zanik jego funkcji skurczowej. Rolą przedsionków jest czynne dopełnianie komór serca w czasie ich rozkurczu, po zakończeniu fazy biernego napływu krwi. Nieefektywne skurcze przedsionków w czasie arytmii powodują gorsze napełnienie komór, co obniża wydolność serca jako pompy i może prowadzić do gorszej tolerancji wysiłku.

Inną konsekwencją zaniku funkcji skurczowej przedsionków jest zastój krwi, zwłaszcza w strukturze zwanej uszkiem lewego przedsionka, co może owocować formowaniem się skrzeplin. W momencie powrotu prawidłowego rytmu serca i czynności skurczowej przedsionków skrzepliny mogą zostać wypchnięte z uszka do krwioobiegu. Stają się one wówczas potencjalnym materiałem zatorowym, co może prowadzić do udaru mózgu, rzadziej innych powikłań zatorowych.

Najczęstszymi objawami migotania przedsionków są przyspieszona i niemiarowa akcja serca, duszność, dyskomfort w klatce piersiowej, osłabienie i męczliwość. Mogą także wystąpić objawy niewydolności serca, zasłabnięcia i omdlenia. Zdarza się także, że pierwszym objawem migotania przedsionków jest udar sercopochodny. Same napady mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, dni a nawet tygodni. Zaburzenie rytmu serca gdy trwa nieprzerwanie nazywane jest arytmią utrwaloną.

Aby zdiagnozować migotanie przedsionków stosuje się standardowe EKG lub rejestrację 24-godzinną metodą Holtera, użyteczne jest także ECHO serca celem oceny jego budowy i funkcji.

Arytmia serca – leczenie opiera się na normalizacji akcji serca w czasie, gdy trwa arytmia, profilaktyce udaru pod postacią farmakoterapii przeciwkrzepliwej oraz zmniejszeniu częstości/eliminacji napadów z zastosowaniem leków antyarytmicznych, rzadziej procedur inwazyjnych takich jak ablacja serca. Zdarza się, że trwający epizod arytmii wymaga interwencji lekarskiej celem przerwania – można tu zastosować leki lub kardiowersję elektryczną w krótkotrwałym znieczuleniu. U znacznej części chorych wysoka częstość nawrotów i niezadowalająca skuteczność dostępnych metod leczenia sprawia, że rozsądniejszym wyjściem jest pozostawienie permanentnie trwającej arytmii i zastosowanie odpowiednich leków celem zniwelowania jej objawów.


Dodano: 20/11/2018
Autor
dr n. med. Łukasz Drelich
Lekarz medycyny
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się