Migotanie przedsionków – objawy, leczenie, badanie EKG

Powrót

Migotanie przedsionków jest najczęstszą arytmią występującą w populacji ludzi dorosłych. Jej występowanie rośnie wraz z wiekiem – występuje u 5-15% osób po 80 roku życia, jednak nierzadko dotyczy także pacjentów znacznie młodszych. Migotanie przedsionków przyczyny może mieć różne. Do wystąpienia migotania przedsionków predysponują m. in. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wady zastawkowe, kardiomiopatie, zaburzenia funkcji tarczycy, otyłość.

Przyczyny migotania przedsionków

Podłożem patofizjologicznym arytmii jest całkowicie zdezorganizowana, chaotyczna aktywność elektryczna przedsionków serca o wysokiej częstości – sięgającej 400-600/min. Aktywność przedsionków przekłada się również na pracę komór, co skutkuje przyspieszonym i nieregularnym tętnem – zwykle powyżej 100/min., a w skrajnych przypadkach do zasłabnięć, omdleń i cech niewydolności serca.

Chaotyczna i nieskoordynowana aktywność elektryczna w przedsionkach powoduje zanik jego funkcji skurczowej. Rolą przedsionków jest czynne dopełnianie komór serca w czasie ich rozkurczu, po zakończeniu fazy biernego napływu krwi. Nieefektywne skurcze przedsionków w czasie arytmii powodują gorsze napełnienie komór, co obniża wydolność serca jako pompy i może prowadzić do gorszej tolerancji wysiłku.

Inną konsekwencją zaniku funkcji skurczowej przedsionków jest zastój krwi, zwłaszcza w strukturze zwanej uszkiem lewego przedsionka, co może owocować formowaniem się skrzeplin. W momencie powrotu prawidłowego rytmu serca i czynności skurczowej przedsionków skrzepliny mogą zostać wypchnięte z uszka do krwioobiegu. Stają się one wówczas potencjalnym materiałem zatorowym, co może prowadzić do udaru mózgu, rzadziej innych powikłań zatorowych.

Objawy migotania przedsionków

Najczęstszymi objawami migotania przedsionków są przyspieszona i niemiarowa akcja serca, duszność, dyskomfort w klatce piersiowej, osłabienie i męczliwość. Mogą także wystąpić objawy niewydolności serca, zasłabnięcia i omdlenia. Zdarza się także, że pierwszym objawem migotania przedsionków jest udar sercopochodny. Same napady mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, dni a nawet tygodni. Zaburzenie rytmu serca gdy trwa nieprzerwanie nazywane jest arytmią utrwaloną.

Migotanie przedsionków – diagnoza i leczenie

Aby zdiagnozować migotanie przedsionków stosuje się standardowe EKG lub rejestrację 24-godzinną metodą Holtera, użyteczne jest także echo serca celem oceny jego budowy i funkcji.

Leczenie arytmii serca opiera się na normalizacji akcji serca w czasie, gdy trwa arytmia, profilaktyce udaru pod postacią farmakoterapii przeciwkrzepliwej oraz zmniejszeniu częstości/eliminacji napadów z zastosowaniem leków antyarytmicznych, rzadziej procedur inwazyjnych takich jak ablacja serca. Zdarza się, że trwający epizod arytmii wymaga interwencji lekarskiej celem przerwania – można tu zastosować leki lub kardiowersję elektryczną w krótkotrwałym znieczuleniu. U znacznej części chorych wysoka częstość nawrotów i niezadowalająca skuteczność dostępnych metod leczenia sprawia, że rozsądniejszym wyjściem jest pozostawienie permanentnie trwającej arytmii i zastosowanie odpowiednich leków celem zniwelowania jej objawów.


Dodano: 20/11/2018
Autor
dr n. med. Łukasz Drelich
Lekarz medycyny
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


19/03/2024
Choroby
Krztusiec – objawy, diagnostyka oraz leczenie; szczepienie na krztusiec 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym. 


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się