Holter EKG – czym jest? Wskazania, przebieg badania

Powrót

Badanie elektrycznej czynności serca, czyli tzw. elektrokardiografia (EKG), to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, stosowanych w kardiologii. Zleca się go zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku podejrzenia problemów kardiologicznych. Z jednej strony, dużym jego plusem jest szybkość, ponieważ razem z przygotowaniem, zajmuje zwykle kilka minut. Z drugiej – można traktować to także jako wadę. EKG pozwala bowiem na ocenę pracy serca tylko w wybranym momencie, co nie zawsze pokazuje wszystkie niepokojące zmiany. Rozwiązaniem jest holter, który umożliwia wykonywanie zapisu EKG przez 24 godzinny (lub nawet dłużej!). Co warto o nim wiedzieć?  

Spis treści

 Czym jest holter EKG i na jakiej zasadzie działa? 

Holter to nazwa urządzenia, które pozwala na długoczasowe monitorowanie elektrycznej czynności serca w warunkach ambulatoryjnych (elektrokardiografia ambulatoryjna to w skrócie AECG, ang. ambulatory electrocardiography). Jego nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy, czyli Normana Holtera, który był amerykańskim biofizykiem (1914-1983). Skonstruował sprzęt, który – owszem – pozwalał monitorować wspomniany parametr przez wiele godzin i zapisywać otrzymywane dane (wykorzystywano do tego fale radiowe). Ważył on jednak ok. 38 kg, co znacznie utrudniało codzienne funkcjonowanie pacjentów i pacjentek. Patrząc na współczesne sprzęty, jest to wręcz trudne do wyobrażenia. 

Obecnie holtery EKG to cyfrowe urządzenia, które bez problemu mieszczą się w dłoni. Mogą zapisać wiele godzin danych na miniaturowych kartach pamięci (współczesne metody sprawiają, że czas badania może wydłużyć się nawet do kilkunastu dni). Zwykle umieszcza się je w futerale przypiętym w pasie, co sprawia, że zupełnie nie przeszkadzają w aktywnościach dnia codziennego, w tym także w spaniu czy pracy. Schowane pod ubraniem, są w zasadzie niewidoczne, więc bez problemu badanie można wykonać właściwie każdego dnia. 

Najczęściej są to urządzenia 3-kanałowe, choć dostępne są także modele 12-kanałowe (inaczej: 12-odprowadzeniowe), które mają 10 elektrod – 6 z nich to elektrody przedsercowe, a 4 – kończynowe (choć umieszczane na powierzchni klatki piersiowej). Tego typu rozwiązanie cechuje się wysokim poziomem czułości oraz swoistości, którą można wręcz porównać do wyników, osiąganych podczas EKG z próbą wysiłkową. Tzw. „dwunastkę” stosuje się jednak tylko w wybranych przypadkach, np. wtedy, gdy standardowe badanie 3-kanałowe okazuje się niewystarczające do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki [1, 2, 3, 4]

Należy wiedzieć, że badanie holterowskie jest w pełni bezpieczne dla osób w każdym wieku – od niemowląt, po seniorów. Co więcej, jest nieinwazyjne, nie powoduje żadnego bólu czy innego rodzaju dyskomfortu. Nie ma zatem szczególnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. 

Kiedy założyć holter EKG – wskazania 

Wskazania do przeprowadzenia 24-godzinnego badania metodą Holtera stanowią całkiem długą listę, a niektóre z nich nie kojarzą się bezpośrednio z problemami kadriologicznymi. Stworzeniem wytycznych w tym zakresie zajęły się specjalistyczne grupy ekspertów, jak np. International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology (ISHNE), czyli międzynarodowe stowarzyszenie, zajmujące się badaniami, wykonywanymi metodą Holtera oraz bezinwazyjną elektrokardiologią – np. American College of Cardiology czy American Heart Association. Według ich zalecen badanie holterowskie EKG powinno być zlecane m.in. w przypadku: 

  • omdleń, zawrotów głowy lub zasłabnięć, których przyczyna jest nieznana, 
  • pojawiających się napadowo zaburzeń rytmu serca, co często określa się jako „kołatanie serca”, 
  • bólów zamostkowych, 
  • napadów braku tchu, 
  • przewlekłego zmęczenia o nieznanej przyczynie, 
  • duszności wysiłkowej (złej tolerancji wysiłku fizycznego), 
  • udaru niedokrwiennego mózgu o nieznanej przyczynie (jeśli występuje podejrzenie napadowego migotania lub trzepania przedsionków), 
  • zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (schorzenie wrodzone), 
  • potrzeby skontrolowania pracy rozrusznika serca, 
  • konieczności oceny skuteczności farmakoterapii antyarytmicznej, 
  • u pacjentów i pacjentek po przebytym zawale mięśnia sercowego, 
  • u pacjentów i pacjentek z kardiomiopatią rozszerzeniową lub przerostową, 
  • u pacjentów i pacjentek z bezdechem nocnym. 

Co więcej, holter EKG może okazać się pomocny także w diagnostyce lub monitoringu leczenia, które związane są z nadciśnieniem tętniczym czy też różnego rodzaju wrodzonymi wadami serca. Należy również pamiętać, że jest to metoda, wykorzystywana nieraz „w zastępstwie” próby wysiłkowej (w przypadkach, gdy jej wykonanie jest niemożliwe), a także przed niektórymi zabiegami operacyjnymi (np. by ocenić ryzyko wystąpienia arytmii) [1, 4]

Przebieg i czas trwania badania

Dużym plusem badania EKG metodą Holtera jest nie tylko wspomniana wygoda, lecz także łatwość jego przeprowadzenia. Urządzenie wystarczy bowiem odpowiednio założyć – rekomenduje się, by dokonywał tego personel medyczny, choć w niektórych przypadkach istnieje również możliwość samodzielnego założenia. Cały proces polega na odpowiednim przymocowaniu elektrod. Co ważne, początkowo należy odtłuścić skórę w miejscach ich przyklejenia. Dopiero po tej czynności nakleja się elektrody, do których przymocowane są kable, połączone z rejestratorem. Rejestrator można zaś powiesić na szyi lub przetrzymywać w specjalnej saszetce, którą przypina się przy pasie. W momencie włączenia urządzenia rozpoczyna się zapis, który zwykle trwa 24 godziny. Zakończenie zapisu jest automatyczne lub wymaga pojawienia się w placówce. 

Co ważne, podczas badania poleca się prowadzić dziennik aktywności, w którym zapisywane są istotne wydarzenia z danej doby, jak np. godzina przyjęcia leków, czas treningu czy moment odczucia kołatania serca – to bardzo ważne z punktu widzenia diagnostyki. 

Czy do badania holter EKG trzeba się przygotować? 

Do badania w większości przypadków nie ma konieczności specjalnego przygotowania. Nie powinno się odstawiać stosowanych na co dzień leków, ani też dołączać żadnych innych. Nie należy również rezygnować ze standardowych aktywności – wręcz przeciwnie. Zalecane jest, aby zachowywać „normalnie” i wykonywać zwykłe codzienne czynności, czyli np. iść do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi,  

Należy pamiętać jednak o tym, że na ciele pacjenta mają zostać przyczepione elektrody. W celu zmniejszenia ryzyka ich odpadnięcia lub silniejszego przymocowania, należy unikać stosowania oliwki, kremów, balsamów itd. U mężczyzn konieczna może być także miejscowa depilacja klatki piersiowej – włosy znacznie osłabiają przyczepność elektrod. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które mają wstawiony rozrusznik serca. Poza wymienionymi wyżej wskazówkami, muszą one przed wykonaniem badania przedstawić tzw. paszport urządzenia, w którym opisane są jego obecne parametry. 

Holter EKG – czego nie robić podczas badania?

Pomimo tego, że podczas badania EKG metodą Holtera, nie ma konieczności rezygnowania ze standardowych codziennych aktywności, jest to jednak ujęcie bardzo ogólne. Istnieją bowiem pewne ograniczenia. Warto wiedzieć, że: 

  • Holter nie jest urządzeniem wodoodpornym, dlatego w przypadku badania 24-godzinnego, nie powinno się brać prysznica czy kąpieli. Jeśli Holter zakładany jest na dłużej, można wziąć szybki prysznic, najlepiej wtedy, gdy należy wymienić elektrody na nowe (zwykle robi się to raz na dobę). 
  • W trakcie badania nie powinno się używać poduszek i foteli elektrycznych. 
  • Należy unikać trzymania blisko rejestratora telefonu komórkowego czy innych sprzętów elektronicznych – mogą zakłócić zapis [6]
  • Należy unikać spania na brzuchu. 
  • Poleca się zachować ostrożność podczas ubierania – najlepiej zakładać dość luźne ubrania, które zmniejszą ryzyko przypadkowego odpięcia kabli, co mogłoby doprowadzić do przerwania zapisu. 

Należy pamiętać również o tym, że jeśli dojdzie do niespodziewanych zdarzeń, mogących wpłynąć na wynik, np. upadku na klatkę piersiową, przemoknięcia czy chociażby uczulenia na klej elektrod, konieczny jest kontakt z punktem, wykonującym badanie. Podobnie należy zadziałać w przypadku zauważenia jakichkolwiek awarii w urządzeniu, jak np. uszkodzenie przewodów – badanie należy wtedy przerwać. 

Co ważne, Holtera nie można absolutnie stosować w czasie defibrylacji, ponieważ nie jest on zabezpieczony przed działaniem impulsów defibrylatora. Wydawać by się mogło, że jest to informacja, skierowana przede wszystkim do medyków, lecz należy pamiętać, że np. na dworcach, w galeriach handlowych, uniwersytetach czy innych miejscach publicznych, defibrylatory dostępne są do powszechnego użytku. Jest to efekt programu PAD (Public Access Defibrillation Program), który ma za zadanie zwiększać dostępność do zautomatyzowanych defibrylatorów zewnętrznych (w skrócie określa się je jako AED – ang. Automated External Defibrillator). Umożliwiają one szybką reakcję świadków nagłego zatrzymania krążenia – w razie zaobserwowania takiego zdarzenia, należy poszukiwać skrzynek, oznaczonych zieloną naklejką z białym sercem – w ich środku znajduje się błyskawica, a obok widnieje właśnie napis AED. Jeśli jednak przed rozpoczęciem działań zauważy się u osoby poszkodowanej holter EKG, koniecznie należy go zdjąć. W tym celu wystarczy pociągnąć za wszystkie przewody – elektrody po prostu bez problemu odkleją się od skóry. 

Ile czeka się na wyniki holtera EKG? 

Na wyniki badania holter EKG zwykle czeka się krótko – zazwyczaj około 3 dni, lecz w niektórych przypadkach można dostać je nawet do 24 godzin od oddania urządzenia. Co ważne, interpretacja otrzymanych wyników powinna być wykonana przez specjalistę (lekarza kardiologa), który nie tylko zna się na odczycie EKG, lecz także dokładnie wie, jak to badanie połączyć np. z wynikami innych badań czy stosowanymi lekami. 

Jakie choroby serca może wykazać holter EKG? 

Holter EKG pozwala przykładowo na zaobserwowanie cech choroby niedokrwiennej serca (choć nie jest to badanie, stosowane w rutynowej jej diagnostyce). Co ciekawe, to właśnie stosowanie monitoringu za pomocą Holtera pozwoliło odkryć takie zjawisko, jak nieme niedokrwienie – to niedokrwienie mięśnia sercowego, które nie wiąże się z tzw. bólami stenokardialnymi (bolesność, ucisk, pieczenie, odczuwanie głownie w związku z chorobą niedokrwienną serca; pojawia się zwykle w klatce piersiowej, może promieniować np. do lewego ramienia czy szyi).  

Holter jest też niezwykle przydatnym urządzeniem w ocenie arytmii (zaburzenia rytmu serca), w tym m.in. migotania przedsionków, czyli najczęstszego rodzaju zaburzeń rytmu serca. Często bardzo trudno rozpoznać ją w standardowym badaniu EKG, a wykrycie, iż dana osoba miewa napadowe migotanie przedsionków, może okazać się niezwykle ważne i wskazywać na konieczność odpowiedniego leczenia [8]

Co więcej, Holter pozwala wykryć zaburzenia w tempie pracy serca. Gdy okazuje się zbyt wolne, może świadczyć o bradykardii (mniej niż 60 uderzeń na minutę). Jeśli zaś pracuje zbyt szybko, może pojawić się diagnoza tachykardii, inaczej określanej częstoskurczem (więcej niż 100 uderzeń na minutę). 

Diagnostyka chorób układu krążenia – jakie badania warto wykonać? 

Do wykonania wstępnych badań, które pozwalają ocenić pracę układu sercowo-naczyniowego, należą bardzo podstawowe testy. Często wykonują je lekarze pierwszego kontaktu, a jest to przede wszystkim osłuchanie serca za pomocą stetoskopu, a także pomiar ciśnienia tętniczego. Specjaliści mogą też zlecić przeprowadzenie badań z krwi żylnej, które także są pomocne w diagnostyce kardiologicznej. W przypadku badań laboratoryjnych, w kontekście układu sercowo-naczyniowego, polecane są m.in. następujące testy: 

  • glukoza, 
  • lipidogram, 
  • homocysteina, 
  • D-dimer, 
  • troponina sercowa, 
  • NT-proBNP (peptyd natriuretyczny), 
  • lipoproteina a, 
  • kwas moczowy, 
  • sód, potas, magnez. 

Jeśli chodzi o badania nieinwazyjne, warto pamiętać, że do dyspozycji jest także tzw. Holter ciśnieniowy (określany nieraz jako Holter RR). Pozwala on na całodobową rejestrację ciśnienia tętniczego krwi oraz częstości tętna. Ten rodzaj urządzenia stosuje się m.in. w diagnostyce zaburzeń ciśnienia krwi, takich jak różnego rodzaju wahania ciśnienia, spadki czy nagłe wzrosty wartości ciśnienia. 

Innym badaniem nieinwazyjnym, które pozwala ocenić pracę serca, jest np. echokardiografia, która potocznie nazywana jest echem serca. To nic innego, jak badanie USG serca, które jest bezpieczne dla pacjentów i bezbolesne. Co ważne, nie jest to badanie przesiewowe – zostają na nie skierowane osoby, których diagnostyka tego wymaga. Rzadziej wykonywanym badaniem jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET) – wykorzystuje się ją m.in. do oceny żywotności mięśnia sercowego. Nieinwazyjną metodą diagnostyczną jest również rezonans magnetyczny serca (MRI), który uznaje się za tzw. złoty standard w zakresie oceny parametrów funkcji serca oraz jego masy [6]

U niektórych pacjentów i pacjentek konieczna może okazać się także koronarografia. Inaczej określa się ją angiografią wieńcową i należy ona do grupy badań inwazyjnych. Wymaga podania kontrastu, a także zastosowania promieniowania rentgenowskiego. Jest to zatem badanie radiologiczne, pozwalające ocenić naczynia krwionośne, które znajdują się w sercu. Jak widać, współcześni medycy mają naprawdę spore możliwości. W razie jakichkolwiek problemów kardiologicznych, nie warto zwlekać z konsultacją – może ona nawet uratować życie. 

Konsultacja merytoryczna lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED


Źródła

  1. Rechciński T., Elektrokardiogram rejestrowany metodą Holtera – u kogo stosować i jak interpretować?, Medycyna po Dyplomie 2022, nr 12, s. 31-34. 
  2. Olszanecka A., Holter EKG — interpretacja wyniku w obrazach klinicznych, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2022; 8(2): 89-103. 
  3. Prokopowicz D., Baranowski R., 12-kanałowe badanie EKG metodą Holtera — kiedy jest tak naprawdę potrzebne?, Choroby Serca i Naczyń 2010, tom 7, nr 3, s. 153–158.  
  4. Szafraniec Z. i in., 24-godzinne badanie elektrokardiograficzne metodą Holtera — wskazania, zastosowanie. Część 1, Folia Cardiol. 2005; 12(3): 153-160. 
  5. Machaj I. i in., Nieinwazyjne badania obrazujące w kardiologii, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2015, tom 21, nr 4, s. 362–368. 
  6. Kumor M., Baranowski R., Rydlewska-Sadowska W., Wpływ korzystania z telefonu komórkowego na zapis EKG rejestrowany metodą Holtera, Folia Cardiol. 2000; 7(4): 321-326. 
  7. Kurpesa M., Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia, Choroby Serca i Naczyń 2005; 2(3): 149-156. 

Informacja:
Artykuły, opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Każda porada medyczna musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta na podstawie wywiadu i/lub badania lekarskiego. Nigdy nie próbuj samoleczenia, bazując wyłącznie na materiałach informacyjno-edukacyjny.


Dodano: 16/08/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się