Niewydolność serca – regularne badania potrafią uratować życie

Powrót

O sercu powinniśmy myśleć nie tylko w Walentynki! Sprawne serce przez cały rok!

Co to jest niewydolność serca? Jest ona jedną z głównych kardiologicznych przyczyn licznych hospitalizacji, inwalidztwa i spadku jakości życia.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do tkanek i narządów. Najczęściej wynika to z uszkodzenia mięśnia serca lub zastawek serca.

Przyczyny niewydolności serca są różnorodne, jednak jednymi z głównych przyczyn rozwoju niewydolności serca są: choroba wieńcowa, której skrajnym przypadkiem jest zawał mięśnia sercowego, oraz nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do przerostu mięśnia serca i upośledzenia jego funkcji i jednocześnie jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Innymi przyczynami niewydolności serca są: wady zastawek serca (nabyte i wrodzone), zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie i inne, rzadsze choroby mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków.

W trakcie rozwoju niewydolności serca dochodzi do gromadzenia płynów w organizmie, powiększenia jam serca, zaburzenia tolerancji wysiłku fizycznego, obrzęków kończyn dolnych, zaburzeń rytmu, a w końcu do niewydolności wielonarządowej.

Objawy niewydolności serca zależą od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny. Zasadniczym objawem jest duszność wysiłkowa lub spoczynkowa, nasilająca się w czasie wysiłku.

Wśród innych objawów należy wymienić: konieczność oddychania w pozycji siedzącej lub stojącej, napadowa duszność nocna, kaszel nocny w pozycji leżącej, przepełnienie żył szyjnych, powiększenie serca stwierdzane w czasie wykonywania zdjęcia rentgenowskiego lub echokardiografii, obrzęki obwodowe, np. wokół kostek lub całych podudzi, a u chorych leżących także w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i na plecach, powiększenie wątroby, przesięki do jamy opłucnej, jamy brzusznej i worka osierdziowego, przyspieszenie częstości akcji serca powyżej 90 uderzeń na minutę.

Ogólnie jest przyjęty podział niewydolności serca na 4 stopnie według NYHA – New York Heart Association:

  • stopień I – zwykłe codzienne czynności nie powodują objawów niewydolności serca;

  • stopień II – mały wysiłek fizyczny nie powoduje dolegliwości, przeciętny wysiłek powoduje zmęczenie i duszność;

  • stopień III – dolegliwości pojawiają się nawet przy umiarkowanym wysiłku, ale nie występują w spoczynku;

  • stopień IV – dolegliwości występują przy każdym wysiłku i w spoczynku.

Aby zapobiec rozwojowi niewydolności serca, należy rozpoznawać i leczyć choroby prowadzące do niej oraz im zapobiegać. Najważniejsze to prawidłowe postępowanie w przypadku podejrzenia i rozpoznania choroby wieńcowej oraz ścisła kontrola i odpowiednie leczenie nadciśnienia tętniczego. Należy też pamiętać o wczesnym rozpoznawaniu wad serca i możliwie wczesnym podejmowaniu decyzji, co do leczenia operacyjnego.

Jeśli chodzi o niewydolność serca leczenie zależy ściśle od jej przyczyny i powinno zostać ustalone po przeprowadzeniu dokładnych badań diagnostycznych, jak badania krwi, echokardiografia serca, pomiary ciśnienia tętniczego, rentgen klatki piersiowej, badanie Holter-EKG. Często konieczna jest również koronarografia, celem diagnostyki lub wykluczenia choroby wieńcowej jako przyczyny niewydolności serca. W ciężkich przypadkach niewydolności serca z silną dusznością i obrzękiem płuc konieczne jest szybkie leczenie szpitalne. Ostatecznym rozwiązaniem stosowanym w leczeniu skrajnie ciężkich postaci jest przeszczepienie serca.

Rokowanie w niewydolności serca zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: przyczyna, stopień niewydolności serca, rozmiary jam serca i frakcja wyrzutowa, zaburzenia rytmu serca, stan wegetatywnego układu nerwowego oraz leczenie. Nowoczesne metody leczenia wyraźnie poprawiły komfort życia chorych i przyczyniły się do wydłużenia ich życia, ale rokowanie w niewydolności serca pozostaje nadal poważnym.


https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/pakiet-badan-genetycznych-serce-i-choroby-zakrzepowo-zatorowe/

https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/diagnostyka-powik-an-po-covid-19/


Dodano: 14/02/2018
Autor
dr n. med. Ekaterina Vyganovska
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się