Niewydolność serca – przyczyny, objawy, profilaktyka

Powrót

O sercu powinniśmy myśleć nie tylko w Walentynki! Sprawne serce przez cały rok! Co to jest niewydolność serca? Jest ona jedną z głównych kardiologicznych przyczyn licznych hospitalizacji, inwalidztwa i spadku jakości życia. Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do tkanek i narządów. Najczęściej wynika to z uszkodzenia mięśnia serca lub zastawek serca.

Niewydolność serca – przyczyny

Przyczyny niewydolności serca są różnorodne, jednak jednymi z głównych przyczyn rozwoju niewydolności serca są: choroba wieńcowa, której skrajnym przypadkiem jest zawał mięśnia sercowego, oraz nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do przerostu mięśnia serca i upośledzenia jego funkcji i jednocześnie jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Innymi przyczynami niewydolności serca są: wady zastawek serca (nabyte i wrodzone), zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie i inne, rzadsze choroby mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków.

W trakcie rozwoju niewydolności serca dochodzi do gromadzenia płynów w organizmie, powiększenia jam serca, zaburzenia tolerancji wysiłku fizycznego, obrzęków kończyn dolnych, zaburzeń rytmu, a w końcu do niewydolności wielonarządowej.

Objawy niewydolności serca

Objawy niewydolności serca zależą od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny. Zasadniczym objawem jest duszność wysiłkowa lub spoczynkowa, nasilająca się w czasie wysiłku.

Wśród innych objawów należy wymienić:

  • konieczność oddychania w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • napadowa duszność nocna,
  • kaszel nocny w pozycji leżącej,
  • przepełnienie żył szyjnych,
  • powiększenie serca stwierdzane w czasie wykonywania zdjęcia rentgenowskiego lub echokardiografii,
  • obrzęki obwodowe, np. wokół kostek lub całych podudzi, a u chorych leżących także w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i na plecach,
  • powiększenie wątroby,
  • przesięki do jamy opłucnej, jamy brzusznej i worka osierdziowego,
  • przyspieszenie częstości akcji serca powyżej 90 uderzeń na minutę.

Ogólnie jest przyjęty podział niewydolności serca na 4 stopnie według NYHA – New York Heart Association:

  • stopień I – zwykłe codzienne czynności nie powodują objawów niewydolności serca;
  • stopień II – mały wysiłek fizyczny nie powoduje dolegliwości, przeciętny wysiłek powoduje zmęczenie i duszność;
  • stopień III – dolegliwości pojawiają się nawet przy umiarkowanym wysiłku, ale nie występują w spoczynku;
  • stopień IV – dolegliwości występują przy każdym wysiłku i w spoczynku.

Aby zapobiec rozwojowi niewydolności serca, należy rozpoznawać i leczyć choroby prowadzące do niej oraz im zapobiegać. Najważniejsze to prawidłowe postępowanie w przypadku podejrzenia i rozpoznania choroby wieńcowej oraz ścisła kontrola i odpowiednie leczenie nadciśnienia tętniczego. Należy też pamiętać o wczesnym rozpoznawaniu wad serca i możliwie wczesnym podejmowaniu decyzji, co do leczenia operacyjnego.

Jak wygląda leczenie niewydolności serca?

Leczenie choroby zależy ściśle od jej przyczyny i powinno zostać ustalone po przeprowadzeniu dokładnych badań diagnostycznych, jak badania krwi, echokardiografia serca, pomiary ciśnienia tętniczego, rentgen klatki piersiowej, badanie Holter-EKG. Często konieczna jest również koronarografia, celem diagnostyki lub wykluczenia choroby wieńcowej jako przyczyny niewydolności serca. W ciężkich przypadkach niewydolności serca z silną dusznością i obrzękiem płuc konieczne jest szybkie leczenie szpitalne. Ostatecznym rozwiązaniem stosowanym w leczeniu skrajnie ciężkich postaci jest przeszczepienie serca.

Rokowanie w niewydolności serca zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: przyczyna, stopień niewydolności serca, rozmiary jam serca i frakcja wyrzutowa, zaburzenia rytmu serca, stan wegetatywnego układu nerwowego oraz leczenie. Nowoczesne metody leczenia wyraźnie poprawiły komfort życia chorych i przyczyniły się do wydłużenia ich życia, ale rokowanie w niewydolności serca pozostaje nadal poważnym.



Dodano: 14/02/2018
Autor
dr n. med. Ekaterina Vyganovska
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


19/03/2024
Choroby
Krztusiec – objawy, diagnostyka oraz leczenie; szczepienie na krztusiec 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym. 


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się