Styczeń to nie tylko początek nowego roku, lecz także moment na świętowanie razem z dziadkami. 21 stycznia obchodzimy bowiem dzień babci, zaś 22 stycznia – dzień dziadka. W ramach prezentów można podarować najbliższym czekoladki, kwiaty, książki lub pamiątkowe zdjęcia, ale na tym pomysły się nie kończą. Jeżeli chce się zadbać o jak najdłuższe życie seniorów, warto wykupić pakiet badań profilaktycznych albo całoroczny pakiet medyczny, który zachęci seniorów do sprawdzenia swojego stanu zdrowia.
Często słyszy się, że profilaktyka to podstawa. To stwierdzenie dotyczy zarówno dwudziesto- czy trzydziestolatków, jak i osób po 50., 60. roku życia lub starszych. Tej ostatniej grupy szczególnie, bo zachodzące z wiekiem procesy starzenia się organizmu mogą wpływać na występowanie chorób przewlekłych. Do najczęściej występujących schorzeń i dolegliwości u seniorów w Polsce należą: nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba wieńcowa, bóle pleców, choroby tarczycy, cukrzyca, nietrzymanie moczu oraz choroby prostaty u mężczyzn.
Jakie badania w związku z tym są niezbędne do oceny stanu zdrowia i mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemów?
Podstawą jest badanie krwi – morfologia pokazująca m.in. stężenie erytrocytów, leukocytów i hemoglobiny, OB (Odczyn Biernackiego), którego podwyższony wynik wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny, profil lipidowy, czyli poziom cholesterolu, lipoprotein LDL i HDL oraz trójglicerydów pozwalający ocenić ryzyko miażdżycy, poziom fibrynogenu wzrastającego w trakcie procesów zapalnych tkanek, hemoglobiny glikolowanej w celu wykluczenia wystąpienia cukrzycy, a także badanie ogólne moczu. Po 60. roku życia powinno się wykonywać te badania minimum raz do roku.
Oprócz tego w ramach badań krwi seniorom zaleca się sprawdzenie tak zwanego panelu tarczycowego – poziomu hormonu TSH, fT3 oraz fT4.
Jeżeli chodzi o badania obrazowe, warto namówić dziadków na diagnostykę w kierunku raka jelita grubego, czyli do zapisania się na kolonoskopię, na zrobienie RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia zmian w płucach, mammografii pozwalającej wykryć ewentualne guzki w piersiach oraz USG jamy brzusznej pokazującego m.in. stan wątroby.
W ramach profilaktyki osobom starszym zaleca się również raz na rok lub raz na dwa lata wizytę u okulisty w celu badania wzroku pod kątem zaćmy, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej oraz retinopatii. Po 60. roku życia istotne jest także wykonanie badania słuchu. Jeżeli pojawia się niedosłuch, na podstawie wyników audiogramu dobiera się aparat słuchowy. Dodatkowo kobiety pomiędzy 40. a 50. rokiem życia lub starsze powinny zapisać się na badanie densystometryczne pozwalające na ocenę gęstości kości.
W sytuacji gdy wiemy, że dziadkowie cierpią na choroby przewlekłe albo są na nie szczególnie narażeni, w ramach zachęty do profilaktyki możemy wykupić pakiety badań specjalistycznych, np. w celu diagnostyki cukrzycy, chorób prostaty, serca lub osteoporozy. Najczęściej są to badania krwi, które w zestawie kosztują sporo mniej niż pojedynczo. Nie trzeba mieć na nie dodatkowego skierowania – wystarczy opłacony pakiet. Bez problemu można zamówić również pakiety profilaktyczne onkologiczne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Droższą, ale bardziej kompleksową opcją jest pakiet prywatnej opieki medycznej. Da się go wykupić np. na rok. W zależności od zakresu pakietu w cenę wchodzą konsultacje z lekarzami specjalistami, badania laboratoryjne, diagnostyczne m.in. tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, zabiegi ambulatoryjne, stomatologiczne, rehabilitacja oraz szczepienia przeciw grypie. Dzięki temu można na bieżąco korzystać z opieki lekarskiej bez konieczności długiego oczekiwania na termin wizyty i rzeczywiście wykonywać badania profilaktyczne zgodnie z ogólnymi zaleceniami.
Taki pakiet to zdrowie w prezencie dla seniora.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.