Wraz z wiekiem w ciele człowieka dochodzi do wielu zmian. Wynikają one z postępującego procesu starzenia się, obejmują jednak nie tylko siwe włosy czy zgarbioną sylwetkę. Dostrzec można je również w funkcjonowaniu organizmu. Mowa tu przede wszystkim spowolnionym metabolizmie, zaburzeniach w pracy narządów i układów oraz zmniejszeniu elastyczności naczyń krwionośnych czy osłabieniu mięśni. Z upływem czasu nasze ciało staje się zwyczajnie słabsze i jest to całkowicie naturalne zjawisko. Z tego powodu warto regularnie wykonywać badania przesiewowe, które dostępne są m.in. w Centrum Medycznym POLMED. Sięgnij po nasz pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem!
Laboratoryjne badania profilaktyczne po 65 roku życia – jak często je wykonywać?
Seniorzy w trakcie swojego życia powinni regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Na badania laboratoryjne powinni zgłaszać się przynajmniej raz w roku. Taka postawa umożliwi stałe monitorowanie stanu zdrowia. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwoli również na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń i nieprawidłowości.
Profilaktyka jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych. W wyniku postępujących procesów starzenia, ich organizm jest bowiem nieco słabszy, przez co seniorzy są bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje, choroby (takie jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów) czy też choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Schorzenia, wykryte na wczesnym etapie rozwoju dają natomiast dużo większe szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Kiedy jeszcze seniorzy powinni zgłosić się na podstawowe badania laboratoryjne?
Podstawą do wykonania badań będzie przede wszystkim gorsze samopoczucie oraz niepokojące dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Do niepokojących symptomów zaliczamy m.in.: nagłą utratę wagi, niezwiązaną ze zmianą trybu życia (np. dietą i/lub zwiększoną aktywnością fizyczną), osłabienie organizmu, krew w moczu lub kale, zwiększoną potliwość (zwłaszcza w nocy), plucie krwią, ból, który niezwiązany jest z żadnym urazem, często występujące złamania, obrzęki w obrębie kończyn oraz widocznie powiększony obwód brzucha.
W ostatnim czasie czujesz się gorzej lub chcesz po prostu sprawdzić stan swojego zdrowia? Pomocne będą badania laboratoryjne zawarte w ofercie POLMED. Umożliwią Ci one wykonanie kompleksowj diagnostyki Twojego stanu zdrowia. Skorzystaj z pakietu badań laboratoryjnych dla seniorów i ciesz się długim, spokojnym życiem!
Pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED – z czego się składa?
Podstawowym badaniem, wykonywanym w ramach pakietu badań laboratoryjnych dla seniorów, dostępnym w ofercie POLMED, jest morfologia krwi pełna. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie m.in. rozwijającej się w organizmie infekcji oraz anemii, której przyczyną mogą być niedobory pokarmowe lub nowotwór krwi. Pamiętaj o tym, że ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych (np. raka prostaty, raka jelita grubego czy raka piersi) zwiększa się wraz z wiekiem. Z tego względu tak ważne są regularne badania profilaktyczne – morfologia krwi umożliwi bowiem wskazanie nieprawidłowości, dzięki czemu lekarz będzie wiedział, jak dalej ukierunkować diagnostykę pacjenta.
W ramach pakietu badań laboratoryjnych dla seniora wykonywane jest również ogólne badanie moczu. Dostarcza ono cennych informacji m.in. na temat funkcjonowania nerek oraz zaburzeń w ich pracy, które mogą mieć wpływ na stan całego organizmu.
Laboratoryjne badania profilaktyczne dla osób starszych obejmują także oznaczenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki temu możliwe jest m.in. zdiagnozowanie choroby, jaką jest cukrzyca. Bardzo ważne jest jej wczesne wykrycie. Nieleczone schorzenie prowadzić może bowiem do różnorodnych powikłań, takich jak utrata wzroku (jeżeli dojdzie do zaburzenia krążenia w siatkówce) lub uszkodzenia nerek (jeśli w wyniku cukrzycy rozwinie się nefropatia cukrzycowa).
Pakiet badań dla seniorów, dostępny w POLMED, umożliwia również sprawdzenie poziomu kwasu moczowego. Jego podwyższony poziom we krwi prowadzić może m.in. do dny moczanowej. Charakterystyczne dolegliwości, związane z rozwojem choroby, to przede wszystkim ból, zaczerwienienia oraz obrzęk stawów.
W skład pakietu dla seniora, wchodzi także lipidogram. Za jego pomocą możliwe jest m.in. określenie ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo naczyniowego, takiej jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.
Decydując się na pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED, zyskasz również możliwość wykonania badania, jakim są tzw. próby wątrobowe. Wykonanie tzw. prób wątrobowych, czyli oznaczenie stężeń aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparginianowej (AST) pozwolą na ocenę ogólnego stanu i funkcjonowania wątroby.
W ramach diagnostyki wątroby (i nie tylko jej) oznaczane są również albuminy. Ich nieprawidłowy poziom, poza chorobami wątroby, oznaczać może także schorzenia jelit i nerek oraz zaburzenia odżywiania i nieprawidłowości w zakresie gospodarki wodnej organizmu.
Podczas badań laboratoryjnych, wykonywanych w ramach pakietu badań dla seniorów, sprawdzany jest również poziom kreatyniny. Parametr ten wykorzystywany jest m.in. do diagnostyki zaburzeń dotyczących funkcjonowania nerek.
Kolejnym ważnym parametrem, zwłaszcza w przypadku osób starszych, jest poziom wapnia. Jego oznaczenie jest niezwykle pomocne podczas diagnostyki chorób kości, układu pokarmowego, nerek oraz przytarczyc.
W ramach pakietu badań dla seniorów w POLMED oznaczany jest również poziom białka całkowitego. Wskaźnik ten pomocny jest m.in. w kontekście diagnostyki chorób nerek, wątroby oraz zaburzeń metabolicznych.
Przygotowanie do badań laboratoryjnych
W najbliższym czasie planujesz wykonanie laboratoryjnych badań profilaktycznych? Pamiętaj więc o tym, aby odpowiednio się do nich przygotować. Dzięki temu zyskasz pewność, że wyniki przeprowadzonych testów są w pełni wiarygodne. Na co należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze, skonsultuj ze swoim lekarzem, czy przyjmowane na stałe leki będą miały wpływ na wynik badania. Poinformuj o wszystkich zażywanych lekarstwach. Specjalista zdecyduje, czy możesz przyjąć je przed badaniem i da Ci dokładne wytyczne, co do ich stosowania w dniu badania.
Po drugie, badania krwi wykonać należy na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek możesz zjeść najpóźniej 8 godzin przed planowaną godziną pobrania krwi. W pakiecie badań dla seniorów oznaczane będą takie parametry, jak glukoza oraz lipidogram. W związku z tym, dzień przed badaniem nie jedz zbyt tłustych i słodkich potraw.
Jeśli chodzi o badanie ogólne moczu, przed pobraniem materiału do badania stosuj umiarkowaną dietę i pij tyle płynów, co zwykle. Ponadto, zrezygnuj z nadmiernego wysiłku fizycznego, a dzień przed badaniem – również z aktywności seksualnej. Zadbaj także o dokładne umycie miejsc intymnych (bez użycia środków dezynfekujących).
Nie zapominaj o tym, że badania profilaktyczne, wykonywane przynajmniej raz w roku, są bardzo ważne – w każdym wieku. Osoby starsze powinny jednak zadbać o siebie ze zdwojoną siłą. Postaw na zdrowie i wybierz pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED!