Badania profilaktyczne – najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia naszych mam

Powrót

O profilaktyce mówi się coraz więcej, podkreślając znaczenie przeprowadzania regularnych badań m.in. obrazowych i z krwi dla wczesnego rozpoznania różnych chorób. Im szybciej pacjent dowiaduje się, że coś mu dolega, tym większe szanse na całkowite wyleczenie lub ograniczenie rozwoju dalszych zaburzeń. Właśnie dlatego tak ważne jest przypominanie o kontrolowaniu stanu zdrowia osobom, które są nam najbliższe – mamom.

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia powinno być oczywistością, jednak dla wielu kobiet nadal nie jest standardem. Bez względu na to, ile ma się lat, należy raz na pół roku chodzić na kontrolę dentystyczną, zaś raz do roku wykonywać podstawowe badania krwi – morfologię, poziom glukozy i OB oraz badanie ogólne moczu. Warto również poprosić lekarza rodzinnego o zbadanie ciśnienia i ogólną ocenę stanu zdrowia. Raz na trzy lata zaleca się pomiar poziomu elektrolitów – sodu, potasu, magnezu, fosforu i wapnia – we krwi, a rzadziej, bo raz na pięć lat lipidogramu.

Trzeba pamiętać także o badaniach obrazowych takich jak USG piersi, a także o cytologii. Oba badania powinno się wykonywać raz do roku nawet wtedy, gdy w rodzinie nie było dotychczas przypadków nowotworów piersi lub szyjki macicy.

Badania profilaktyczne dla mam po 40. i 50. roku życia

Z wiekiem metabolizm słabnie, rośnie zaś ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Mamy, które ukończyły 40. rok życia, raz do roku zgłaszają się na wspomniane USG piersi, cytologię, dodatkowo USG narządów rodnych oraz badają obecność krwi utajonej w kale. Raz na dwa lata u kobiet po 40-tce przeprowadza się mammografię. Jeżeli dotychczas nie zdiagnozowano u pacjentki żadnej choroby tarczycy i nie badano poziomu hormonów, warto to także zrobić przy okazji rutynowej morfologii.

Kobiety raz na trzy lata powinny przejść EKG i USG jamy brzusznej, zaś raz na pięć lat gastroskopię i RTG klatki piersiowej. Czas między 40. a 50. rokiem życia to również moment na wykonanie badania densystometrycznego, czyli oceny gęstości kości pod kątem ryzyka wystąpienia osteoporozy.

Warto pamiętać także o regularnych kontrolnych wizytach okulistycznych nawet wtedy, gdy do tej pory nie było problemów ze wzrokiem. Po 50.-tce mamy powinny rozszerzyć diagnostykę o badanie poziomu hormonów płciowych i kolonoskopię.

Mamy po 60-tce i 70-tce

Wraz z wiekiem lista badań profilaktycznych staje się coraz dłuższa, ale na większość z nich może skierować lekarz rodzinny. Kobiety, które przekroczyły 60. rok życia, należy przebadać pod kątem zmian słuchu, zaćmy, jaskry i retinopatii cukrzycowej oraz poziomu fibrynogenu, czyli czynnika krzepnięcia krwi.

Gdy kobieta osiągnie 70. rok życia powinna dodatkowo zrobić test czynności nerek – raz na pięć lat o ile nie występują objawy wskazujące na problemy z tym narządem oraz raz do roku wraz z morfologią wykonywać panel chemiczny z oceną poziomu cholesterolu, glukozy i minerałów. W razie konieczności lekarze zlecają również badanie poziomu homocysteiny i hormonu nadnerczy.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Regularne badania profilaktyczne nazywane są prewencją wtórną, ponieważ umożliwiają wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie i wdrożenie potrzebnego leczenia. Jak wspomniano wcześniej, mogą dosłownie uratować życie naszych mam albo wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka obniżenia jego jakości.

Co istotne, o badaniach profilaktycznych mówi się wtedy, gdy testy przeprowadzane są pomimo braków jakichkolwiek oznak choroby. Wiele kobiet nadal nie decyduje się na ocenę stanu zdrowia właśnie dlatego, że nie czuje się źle lub w obawie przed wykryciem patologii w jakimkolwiek obszarze. Tymczasem znalezienie zmian np. w cytologii na wczesnym etapie choroby pozwala na całkowite jej wyleczenie. Podobnie jest w przypadku cukrzycy – szybkie postawienie diagnozy zazwyczaj umożliwia uniknięcie konieczności wstrzykiwania insuliny.

O skierowanie na podstawowe badania można poprosić lekarza rodzinnego albo, jeśli korzysta się z prywatnej opieki medycznej, wykupić pakiet badań przeznaczonych dla kobiet w określonym wieku. Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja.


Dodano: 21/05/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się