Pluskwa domowa – jak wygląda, jak zwalczać i leczyć skutki ukąszenia?

Powrót

Pluskwy należą do najczęstszych pasożytów spotykanych w środowisku domowym. Stanowią uciążliwy problem i nierzadko okazują się trudne do wyeliminowania. Skąd biorą się pluskwy? Jak rozpoznać ugryzienie i jakie mogą być jego konsekwencje?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwa domowa (inaczej pluskwa łóżkowa, łac. Cimex lectularius) jest owadem prowadzącym pasożytniczy tryb życia. Żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Największą aktywność pluskwy wykazują w nocy, wbijając się w skórę ofiary za pomocą aparatu gębowego o typie kłująco-ssącym. Pobieranie krwi trwa 10-15 minut, po czym insekt powraca do kryjówki.

Miejsca bytowania pluskiew w domu to przede wszystkim:

  • szpary między meblami (zwłaszcza w łóżku),
  • wzdłuż szwów materaca,
  • futryny drzwi i okien,
  • gniazdka elektryczne,
  • przestrzenie pod tapetami,
  • inne szczeliny i trudno dostępne zakamarki (np. szpary podłóg).

Pluskwy do domu można przynieść wraz z kupowanym meblem, z hotelu, sanatorium, akademika, od sąsiadów, a nawet z kina czy pojazdu komunikacji miejskiej. Dzięki odnóżom wyposażonym w pazurki insekty mogą bardzo łatwo się rozprzestrzeniać. Pluskwa jest w stanie przeżyć nawet kilka miesięcy bez dostępu do krwi żywiciela, a w niesprzyjających warunkach przechodzi w stan hibernacji.

Jak wyglądają pluskwy domowe?

Dojrzała pluskwa ma około 4-5 mm długości i jest koloru jasnobrązowego lub czerwonobrunatnego. Posiada grzbieto-brzusznie spłaszczony tułów o owalnym kształcie, 3 pary odnóży oraz czujki odgrywające ważną rolę w detekcji temperatury i zapachu ofiary. Aparat gębowy znajduje się na dolnej stronie tułowia.

Po złożeniu jaj samica przytwierdza je do podłoża specjalną cementującą substancją. Jaja pluskwy mają podłużny kształt, około 1 mm długości, są koloru białego. Cykl rozwojowy składa się z 5 etapów. Na każdym z nich musi dojść do przynajmniej jednokrotnego pobrania krwi od żywiciela. Poszczególne stadia rozwojowe (nazywane nimfami) różnią się wielkością i kolorem.

jak wygląda pluskwa

Czy pluskwy są szkodliwe dla zdrowia?

Największym zagrożeniem związanym z ukąszeniem pluskwy jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Choć częściej ma ona łagodny charakter i objawia się intensywnym swędzeniem i pokrzywką, może również przebiegać jako gwałtowna reakcja alergiczna (anafilaktyczna).

Gwałtowna reakcja alergiczna to stan zagrożenia życia objawiający się m.in. nudnościami, wymiotami, kaszlem, utrudnionym oddychaniem, obniżeniem ciśnienia tętniczego, wzmożoną potliwością i utratą przytomności.

Problemem medycznym związanym z obecnością pluskiew są również wtórne zakażenia skóry, np. liszajec zakaźny. W wyniku drapania ukąszonych miejsc dochodzi do naruszania ciągłości skóry, co stanowi wrota dla drobnoustrojów (głównie gronkowców i paciorkowców).

Obecność pluskiew w domu to bardzo uciążliwy problem, który może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Coraz częściej postuluje się, że osoby narażone na ukąszenia pluskiew są predysponowane do rozwoju zaburzeń lękowych, depresji i zaburzeń snu.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Choć u tych insektów wykryto groźne dla człowieka drobnoustroje, takie jak wirusy HBV, HCV i HIV, nie ma dowodów na to, by pluskwy domowe mogły przenosić choroby zakaźne na ludzi. Być może wynika to z obecności specjalnych czynników neutralizujących patogeny a także z minimalnych ilości przenoszonych wirusów.

Ugryzienie pluskwy domowej

Ślady ugryzień to jeden z głównych dowodów na obecność pluskiew w mieszkaniu. U każdej osoby (również w obrębie tej samej rodziny) pogryzienie przez pluskwy może wyglądać nieco inaczej, a także przypominać ślady pozostawiane przez inne pasożyty, np. komary czy pchły. Z tego powodu należy zachować ostrożność i nie bagatelizować podejrzanych zmian skórnych.

Objawy ugryzienia pluskwy – jak je rozpoznać?

O ukąszeniu pluskwy zazwyczaj świadczy pojawienie się drobnych wykwitów grudkowo-krostkowych o średnicy 2-5 mm, tworzących linię lub trójkąt, co wynika z tego, że jeden osobnik pobiera krew kilkukrotnie. Insekty atakują głównie odsłonięte części ciała, czyli twarz, szyję, ręce i nogi. Wykwitom może towarzyszyć zaczerwienienie, umiarkowana bolesność i świąd, a u bardziej wrażliwych osób mogą wystąpić pokrzywka i obrzęk.

e-recepta

Leczenie ugryzienia pluskwy domowej

Zazwyczaj ugryzienie pluskwy nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego. W przypadku masywnych ukąszeń, objawów alergii, gorączki oraz zakażenia skóry warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli wystąpią objawy anafilaksji, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Ślady po ukąszeniach zazwyczaj znikają samoistnie. W celu złagodzenia objawów można zastosować:

  • zimny okład na miejsce ugryzienia,
  • krem lub maść z glikokortykosteroidem (np. hydrokortyzonem),
  • lek przeciwhistaminowy (doustny lub do stosowania miejscowo na skórę),
  • antybiotyk do stosowania miejscowo na skórę (w przypadku infekcji).

Jak sprawdzić, czy pluskwy są w domu?

Oznaką bytowania pluskiew w mieszkaniu są przede wszystkim charakterystyczne brązowe lub czarne plamki (odchody), które zazwyczaj znajdują się w pobliżu łóżka (w materacu, szczelinach, pod listwami przypodłogowymi). W tych samych miejscach można poszukiwać także nimf oraz dorosłych osobników pluskiew i ich jaj. Na pościeli mogą być natomiast widoczne czerwone plamki krwi. Czasami można wyczuć także wydzielinę pluskiew — ma ona specyficzny stęchły, słodkawy zapach.

Jak zwalczać pluskwy?

Ze względu na nocny tryb życia, składanie dużej ilości jaj oraz zdolność do przeżycia bez dostępu do krwi gospodarza zwalczenie pluskiew często okazuje się trudnym zadaniem. Z pewnością wymaga cierpliwości i konsekwencji, a w niektórych przypadkach także wsparcia profesjonalisty.

Domowe sposoby na pluskwy

W przypadku zauważenia śladów pluskiew należy pamiętać o częstym praniu pościeli w wysokiej temperaturze (60 st. C). Można także zapakować pościel w worek foliowy i umieścić ją w zamrażarce na kilka dni. Aby szybciej pozbyć się pluskiew, warto regularnie odkurzać pomieszczenie.

Domowe sposoby na pluskwy zazwyczaj obejmują stosowanie takich substancji jak soda oczyszczona oraz naturalne olejki (m.in. herbaciany, lawendowy). Ich zaletą jest brak toksycznego wpływu na zdrowie i środowisko.

Dezynsekcja

Chcąc skutecznie zwalczyć pluskwy, można skorzystać z usług firm przeprowadzających dezynsekcję. Usuwanie pasożytów obejmuje zazwyczaj działanie parą wodną pod wysokim ciśnieniem oraz oprysk substancjami owadobójczymi. W trosce o bezpieczeństwo wszyscy domownicy powinni ściśle stosować się do zaleceń specjalisty.

Pluskwa domowa – podsumowanie

Pluskwy domowe to owady bytujące w miejscach zamieszkania ludzi i żerujące na nich poprzez pobieranie krwi. Ugryzienia pluskwy z reguły nie są groźne, jednak u niektórych osób w ich wyniku może dochodzić do rozwoju reakcji alergicznych. W celu pozbycia się insektów z domu należy wdrożyć szereg zasad dotyczących higieny oraz skorzystać z naturalnych lub profesjonalnych preparatów na pluskwy.

Konsultacja merytoryczna: lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED


Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.


Dodano: 23/09/2024
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, gdzie boli? Jak wygląda leczenie?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


07/04/2023
Profilaktyka, Styl życia
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


01/12/2022
Badania, Styl życia
Dni płodne i owulacja – jak rozpoznać kiedy występują?

Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania laboratoryjne dla kobiet polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla kobiet
Pakiet obejmuje specjalistyczne badania profilaktyczne, dzięki którym dowiesz się m.in. o pracy swojego serca czy tarczycy, a także zmierzysz poziom cholesterolu i glukozy. Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie!

od 79 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Nie pozwól, aby choroby i różne dolegliwości odebrały Ci przyjemność z życia! Warto zadbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Umów badania w POLMED!

od 79 zł
badania dla seniorów
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia. Kup pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED!

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się