Wiek to nie przeszkoda, czyli kilka słów o intymności po 60. roku życia

Powrót

Seksualność to bardzo ważny aspekt naszego życia. Intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu mogą oni budować trwałe relacje, oparte o wzajemną troskę i rozumienie swoich potrzeb. Co więcej, wiele badań wskazuje na to, że zadowolenie z życia seksualnego pozytywnie wpływa na jakość naszego życia. Warto pamiętać o tym, że nie istnieje wiek, w którym seksualność nagle przestaje być ważna. Udanym życiem seksualnym cieszyć mogą się zatem nie tylko młodzi ludzie. Co warto wiedzieć na temat intymności osób po 60. roku życia?

Dlaczego wstydzimy się swojej seksualności?

Wstyd, związany z własną seksualnością pojawia się nie tylko u osób starszych. Ta grupa wiekowa jest jednak szczególnie narażona na krzywdzącą stygmatyzację sfery seksualnej. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest kultura, w jakiej się wychowaliśmy. Ogólne społeczne “przyzwolenie” na kontakty seksualne “udzielane” było dotąd głównie młodym ludziom, starającym się o powiększenie rodziny. Choć sytuacja ta stopniowo się zmienia, seniorzy nadal stereotypowo wyłączani bywają z tematów, związanych z seksem. Podłoże kulturowe i związane z nim podejście społeczeństwa mogą zatem istotnie wpływać na odczuwanie przez nich wstydu, a nawet poczucia winy, związanego z własną seksualnością.

Poza tym, wstyd wiązać może się z obawą o to, czy w drugiej połowie życia nadal jesteśmy seksualnie sprawni. W tym przypadku rzeczywiście występować mogą pewne ograniczenia. Są one jednak całkowicie naturalne! Odpowiedni dobór partnera oraz cierpliwość wobec samego siebie i swojego ciała będą nieocenioną pomocą. Brak dawnej młodzieńczej kondycji i siły absolutnie nie musi wykluczać nas ze sfery seksualnej. Wręcz przeciwnie! Nabyta wraz z wiekiem dojrzałość, świadomość własnego ciała i związanych z tą sferą życia emocji, mogą być kluczem do zadowolenia z prowadzonego życia seksualnego.

Mity, dotyczące seksualności seniorów

Seks to bardzo często temat tabu, o którym swobodnie mogą mówić tylko niektórzy. W związku z kulturowymi uwarunkowaniami, wokół sfery seksualnej osób starszych narosło wiele krzywdzących mitów. Czas najwyższy je obalić!

Ludzie nie powinni uprawiać seksu po 60-ce

Kulturowe tabu doprowadziło przede wszystkim do tego, że część społeczeństwa uważa, że seks zwyczajnie nie przystoi seniorom. W rzeczywistości, poza wyjątkowymi przypadkami, w których stan zdrowia nie pozwala na aktywność seksualną, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu po 60. roku życia. Co więcej, seks i intymność zyskują wówczas zupełnie inny, ciekawszy wymiar. Nie liczy się bowiem jedynie sam stosunek seksualny. Bardzo ważne stają się słowa, dotyk oraz cała paleta gestów, mająca zaspokoić sferę psychiczno-emocjonalną.

W pewnym wieku nie można uprawiać seksu

Jest to dość krzywdzący stereotyp, przez który wiele seniorów zwyczajnie rezygnuje z aktywności seksualnej. Jak wcześniej wspomniano, intymność po 60-tce wiąże się z pewnymi ograniczeniami, zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Żyjemy jednak w czasach, w których istnieją leki i preparaty, pomagające nam osiągnąć zadowolenie w sferze seksualnej. Wszyscy, a zwłaszcza seniorzy, powinni jednak pamiętać o tym, żeby stosować farmaceutyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Samodzielne przyjmowanie leków może bowiem prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych.

Starsi ludzie nie interesują się seksem

Stereotypowo przyjęło się, że sfera seksualna nie dotyczy seniorów. W rzeczywistości jednak, wiele par po 60-ce prowadzi bogate i zadowalające życie seksualne. Badania pokazują, że nawet 55-70% osób po 60. roku życia, będących w związkach małżeńskich, nadal uprawia seks. Wiek nie stanowi zatem przeszkody do bliskości i intymności!

Intymność seniorów – fakty

Po, w większości krzywdzących stereotypach, czas na solidną dawkę faktów. Co można powiedzieć o życiu seksualnym osób starszych?

Hormony przyczyną kobiecej niechęci

Kobiety niestety często boleśnie odczuwają czas okołomenopuzalny  w którym dochodzi do znacznego spadku poziomu estrogenów. Pojawią się wówczas m.in. takie dolegliwości, jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, a także suchość pochwy. Ta ostatnia powodować może ból w trakcie zbliżenia, a co za tym idzie – mniejszą ochotę na kontakty seksualne. Ponadto, zwyczajnie pogarsza się kobieca kondycja, co może nieść za sobą zmiany w dotychczasowym wyglądzie. Panie mogą czuć się zatem nieatrakcyjnie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu niezbyt dobra relacja z partnerem. Kluczowe jest więc wzajemne zrozumienie – szczególnie po 60-ce!

Aktywność seksualna po 60-ce pozytywnie wpływa na zdrowie

Seks to jedno z najlepszych naturalnych lekarstw. Dzieje się tak, ponieważ aktywność seksualna działa pozytywnie m.in. na odporność oraz układ krążenia. Ponadto, wspomaga układ nerwowy oraz funkcjonowanie naszych mięśni. Wydzielające się podczas seksu endorfiny pomagają natomiast rozładować napięcie i stres oraz działają przeciwbólowo. Warto dbać zatem o bliskość, niezależnie od wieku!

Seks po 60-ce skutecznym sposobem na spadek nastroju

Starzenie się często wiąże się z ogólnym przygnębieniem, apatią, a czasem nawet depresją. Stopniowo wycofujemy się bowiem z różnych dziedzin naszego dotychczasowego życia – zwłaszcza ze sfery zawodowej. Aktywność seksualna może natomiast skutecznie wpłynąć na poprawę naszego nastroju. Satysfakcja, związana z intymnością, pozwoli pozbyć się negatywnych emocji i choć na chwilę oderwać się od ponurych myśli. Pamiętajmy zatem, że wiek nie stanowi przeszkody do udanego życia seksualnego. Kochajmy się!Dodano: 14/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
07/04/2023
Profilaktyka, Styl życia
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – jakie są objawy i jak pozbyć się tej dolegliwości?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


01/12/2022
Badania, Styl życia
Dni płodne i owulacja – jak rozpoznać kiedy występują?

Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania laboratoryjne dla kobiet polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla kobiet
Pakiet obejmuje specjalistyczne badania profilaktyczne, dzięki którym dowiesz się m.in. o pracy swojego serca czy tarczycy, a także zmierzysz poziom cholesterolu i glukozy. Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie!

od 79 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Nie pozwól, aby choroby i różne dolegliwości odebrały Ci przyjemność z życia! Warto zadbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Umów badania w POLMED!

od 79 zł
badania dla seniorów
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia. Kup pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED!

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się