Wiek to nie przeszkoda, czyli kilka słów o intymności po 60. roku życia

Powrót

Seksualność to bardzo ważny aspekt naszego życia. Intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu mogą oni budować trwałe relacje, oparte o wzajemną troskę i rozumienie swoich potrzeb. Co więcej, wiele badań wskazuje na to, że zadowolenie z życia seksualnego pozytywnie wpływa na jakość naszego życia. Warto pamiętać o tym, że nie istnieje wiek, w którym seksualność nagle przestaje być ważna. Udanym życiem seksualnym cieszyć mogą się zatem nie tylko młodzi ludzie. Co warto wiedzieć na temat intymności osób po 60. roku życia?

Dlaczego wstydzimy się swojej seksualności?

Wstyd, związany z własną seksualnością pojawia się nie tylko u osób starszych. Ta grupa wiekowa jest jednak szczególnie narażona na krzywdzącą stygmatyzację sfery seksualnej. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest kultura, w jakiej się wychowaliśmy. Ogólne społeczne “przyzwolenie” na kontakty seksualne “udzielane” było dotąd głównie młodym ludziom, starającym się o powiększenie rodziny. Choć sytuacja ta stopniowo się zmienia, seniorzy nadal stereotypowo wyłączani bywają z tematów, związanych z seksem. Podłoże kulturowe i związane z nim podejście społeczeństwa mogą zatem istotnie wpływać na odczuwanie przez nich wstydu, a nawet poczucia winy, związanego z własną seksualnością.

Poza tym, wstyd wiązać może się z obawą o to, czy w drugiej połowie życia nadal jesteśmy seksualnie sprawni. W tym przypadku rzeczywiście występować mogą pewne ograniczenia. Są one jednak całkowicie naturalne! Odpowiedni dobór partnera oraz cierpliwość wobec samego siebie i swojego ciała będą nieocenioną pomocą. Brak dawnej młodzieńczej kondycji i siły absolutnie nie musi wykluczać nas ze sfery seksualnej. Wręcz przeciwnie! Nabyta wraz z wiekiem dojrzałość, świadomość własnego ciała i związanych z tą sferą życia emocji, mogą być kluczem do zadowolenia z prowadzonego życia seksualnego.

Mity, dotyczące seksualności seniorów

Seks to bardzo często temat tabu, o którym swobodnie mogą mówić tylko niektórzy. W związku z kulturowymi uwarunkowaniami, wokół sfery seksualnej osób starszych narosło wiele krzywdzących mitów. Czas najwyższy je obalić!

Ludzie nie powinni uprawiać seksu po 60-ce

Kulturowe tabu doprowadziło przede wszystkim do tego, że część społeczeństwa uważa, że seks zwyczajnie nie przystoi seniorom. W rzeczywistości, poza wyjątkowymi przypadkami, w których stan zdrowia nie pozwala na aktywność seksualną, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu po 60. roku życia. Co więcej, seks i intymność zyskują wówczas zupełnie inny, ciekawszy wymiar. Nie liczy się bowiem jedynie sam stosunek seksualny. Bardzo ważne stają się słowa, dotyk oraz cała paleta gestów, mająca zaspokoić sferę psychiczno-emocjonalną.

W pewnym wieku nie można uprawiać seksu

Jest to dość krzywdzący stereotyp, przez który wiele seniorów zwyczajnie rezygnuje z aktywności seksualnej. Jak wcześniej wspomniano, intymność po 60-tce wiąże się z pewnymi ograniczeniami, zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Żyjemy jednak w czasach, w których istnieją leki i preparaty, pomagające nam osiągnąć zadowolenie w sferze seksualnej. Wszyscy, a zwłaszcza seniorzy, powinni jednak pamiętać o tym, żeby stosować farmaceutyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Samodzielne przyjmowanie leków może bowiem prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych.

Starsi ludzie nie interesują się seksem

Stereotypowo przyjęło się, że sfera seksualna nie dotyczy seniorów. W rzeczywistości jednak, wiele par po 60-ce prowadzi bogate i zadowalające życie seksualne. Badania pokazują, że nawet 55-70% osób po 60. roku życia, będących w związkach małżeńskich, nadal uprawia seks. Wiek nie stanowi zatem przeszkody do bliskości i intymności!

Intymność seniorów – fakty

Po, w większości krzywdzących stereotypach, czas na solidną dawkę faktów. Co można powiedzieć o życiu seksualnym osób starszych?

Hormony przyczyną kobiecej niechęci

Kobiety niestety często boleśnie odczuwają czas okołomenopuzalny  w którym dochodzi do znacznego spadku poziomu estrogenów. Pojawią się wówczas m.in. takie dolegliwości, jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, a także suchość pochwy. Ta ostatnia powodować może ból w trakcie zbliżenia, a co za tym idzie – mniejszą ochotę na kontakty seksualne. Ponadto, zwyczajnie pogarsza się kobieca kondycja, co może nieść za sobą zmiany w dotychczasowym wyglądzie. Panie mogą czuć się zatem nieatrakcyjnie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu niezbyt dobra relacja z partnerem. Kluczowe jest więc wzajemne zrozumienie – szczególnie po 60-ce!

Aktywność seksualna po 60-ce pozytywnie wpływa na zdrowie

Seks to jedno z najlepszych naturalnych lekarstw. Dzieje się tak, ponieważ aktywność seksualna działa pozytywnie m.in. na odporność oraz układ krążenia. Ponadto, wspomaga układ nerwowy oraz funkcjonowanie naszych mięśni. Wydzielające się podczas seksu endorfiny pomagają natomiast rozładować napięcie i stres oraz działają przeciwbólowo. Warto dbać zatem o bliskość, niezależnie od wieku!

Seks po 60-ce skutecznym sposobem na spadek nastroju

Starzenie się często wiąże się z ogólnym przygnębieniem, apatią, a czasem nawet depresją. Stopniowo wycofujemy się bowiem z różnych dziedzin naszego dotychczasowego życia – zwłaszcza ze sfery zawodowej. Aktywność seksualna może natomiast skutecznie wpłynąć na poprawę naszego nastroju. Satysfakcja, związana z intymnością, pozwoli pozbyć się negatywnych emocji i choć na chwilę oderwać się od ponurych myśli. Pamiętajmy zatem, że wiek nie stanowi przeszkody do udanego życia seksualnego. Kochajmy się!Dodano: 14/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się