Ortopeda – jakie choroby leczy i kiedy udać się do specjalisty?  

Powrót

Podstawą niezbędną do utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz wszystkich funkcji życiowych jest zdrowy kręgosłup w asyście pozostałych części układu ruchu, czyli układu kostno-mięśniowego. Kręgosłup oraz szkielet stanowią fundament właściwej postawy każdego człowieka, trzymający w „ryzach” wszystkie układy narządów. Wszelkie niepokojące objawy, związane z układem kostno-mięśniowym konsultować należy natomiast z lekarzem ortopedą.  

Z tego artykułu dowiesz się:  

Lekarz ortopeda – czym się zajmuje?   

Lekarz ortopeda, by móc pracować w zawodzie, musi ukończyć specjalizację z zakresu ortopedii, trwającą minimum sześć lat. Przyszły ortopeda może wybrać zakres ogólny, kształcić się w dziedzinie ortopedii dziecięcej lub wykształcić się w zakresie traumatologii.   

Ortopeda ze specjalizacją ogólną   

Lekarz, kończący specjalizację ogólną, zajmuje się leczeniem chorób oraz profilaktyką układu ruchu wszystkich obszarów ciała, za wyjątkiem głowy. Jakie schorzenia leczy ortopeda? Są to m.in.:   

Ortopeda ze specjalizacją dziecięcą   

Ortopeda dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób układu ruchu oraz diagnozuje wady postawy najmłodszych pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Podejmuje zarówno leczenie długo- jak i krótkoterminowe. Udziela niezbędnej pomocy przy urazach oraz przeprowadza badania profilaktyczne i przesiewowe. Ortopeda, który ukończył specjalizację dziecięcą, wykryje wszelkie wady rozwojowe, podejmie właściwą ścieżkę leczenia przy złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach kończyn u niepełnoletnich pacjentów. Specjalista w omawianej dziedzinie rozpozna też płaskostopie czy skrzywienie kręgosłupa i wdroży odpowiednie działania, mające na celu przywrócenie podopiecznego do zdrowia.   

Traumatolog – jakie przypadki diagnozuje?   

Lekarz ortopeda, kończący specjalizację z zakresu traumatologii, zajmuje się leczeniem pacjentów po urazach – takich, u których doszło do złamania kości czy wszelkiego typu zwichnięć. W zakres jego obowiązków wchodzi również przeprowadzanie mniej lub bardziej złożonych operacji.  

Jakie choroby leczy ortopeda?   

Do schorzeń, leczonych przez lekarza ortopedę, zaliczamy m.in.:   

Kiedy należy udać się do ortopedy?   

Wszystkie schorzenia, występujące w obrębie narządu ruchu, mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Do ortopedy powinniśmy udać się zatem za każdym razem, gdy obserwujemy jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania naszych kończyn. Nawet niepozorne, lecz długo utrzymujące się dolegliwości bólowe (choćby z pozoru tak błahe, jak mrowienie palców), mogą być bowiem objawem poważnych schorzeń, takich jak choroby zapalne kości czy uszkodzenia nerwów obwodowych. Pamiętajmy o tym, że wizyta u specjalisty nie powinna być odkładana. Należy udać się do niego zawsze wtedy, gdy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu.   

W jakich przypadkach konieczna jest wizyta u ortopedy dziecięcego?   

Wizyta u ortopedy dziecięcego jest konieczna niezależnie od tego, czy nasza pociecha jest w pełni zdrowa, czy też nie. Konsultacja u ortopedy dziecięcego jest niezwykle ważna zarówno we wczesnym, jak i w późniejszym etapie rozwoju dziecka.  

W przypadku noworodków, ortopeda wykonuje USG stawów biodrowych oraz sprawdza działanie wszystkich elementów narządu ruchu. Ponadto, specjalista ustala, czy u dziecka nie występują żadne wady wrodzone.   

Wizyta u ortopedy dziecięcego może okazać się niezbędna również w późniejszych etapach rozwoju dziecka. Tego typu konsultacja powinna odbyć się przede wszystkim wtedy, gdy dziecko komunikuje jakiekolwiek dolegliwości bólowe, obejmujące narządy ruchu. Lekarz nie tylko oceni kondycję kręgosłupa, lecz także sprawdzi, czy u dziecka nie wystąpiły choroby narządów ruchu, charakterystyczne dla okresu dojrzewania.    

Ortopeda – metody leczenia  

Przed wyborem konkretnej metody leczenia, ortopeda zada pacjentowi szereg pytań, dotyczących przebytych chorób, występujących dolegliwości oraz szczegółowo zapozna się z dokumentacją medyczną. W zależności od powodów wizyty, lekarz ortopeda wybierze metodę leczenia właściwą dla konkretnego przypadku. Może to być m.in.:  

Jakie badania można wykonać w poradni ortopedycznej?   

Postawienie prawidłowej diagnozy w gabinecie ortopedycznym zwykle nie będzie możliwe bez wykonania odpowiednich badań. W związku z tym, w poradni ortopedycznej przeprowadzane są m.in. badania takie jak:   

Ile kosztuje wizyta u ortopedy?   

Konsultacja ortopedyczna, w zależności od jej charakteru (telefoniczna lub stacjonarna), kosztuje od 99 zł do 240 zł. Pełen cennik usług, świadczonych w placówkach POLMED (obejmujący również wybrane badania diagnostyczne), znajdziesz tutaj. Jeżeli masz jakiekolwiek zapytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, dostępny na naszej stronie internetowej. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!   


Bibliografia:    


Dodano: 17/11/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się