„Nieszczelne jelito” – przyczyną chorób XXI wieku?

Powrót

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresu i niezdrowej żywności, nasze jelita często są wystawione na różne wyzwania. W obecnych czasach żyjemy w pośpiechu, zapracowani, a zdrowe odżywianie i dbanie o siebie często zostaje na dalszym planie. Niestety, nasze jelita cierpią na skutek tego stylu życia. 

Coraz częściej słyszymy o tajemniczo brzmiącym terminie „nieszczelne jelita” w kontekście różnych chorób. Ale czy istnieje związek między naszym stylem życia a problemami jelitowymi? Właśnie o tym szczegółowo opowiadała mgr Zuzanna Przewoźny, doświadczony dietetyk pracujący na co dzień w Instytucie Mikroekologii. 

Podczas webinaru dowiedzieliśmy się, że nasze jelita odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia naszego organizmu. To w jelitach zachodzi trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a także produkcja niezbędnych substancji. Jednak nasze złe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie dużej ilości fast foodów czy przetworzonej żywności, oraz codzienny stres, mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie jelit. 

Znaczenie zdrowia jelit w kontekście kondycji organizmu

Wyniki badań naukowych wskazują na to, że nieszczelne jelita mogą być powiązane z różnymi chorobami, takimi jak alergie, astma, choroby autoimmunologiczne czy nawet problemy skórne. Kiedy jelita nie pracują prawidłowo, mogą przepuszczać niechciane substancje i toksyny do krwiobiegu, co prowadzi do stanu zapalnego i reakcji alergicznych organizmu. 

Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na zdrowie jelit i dbać o nie odpowiednio. Właściwa dieta bogata w błonnik, probiotyki i prebiotyki, a także unikanie szkodliwych substancji, może pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit. Regularna aktywność fizyczna, redukcja stresu i odpowiednia ilość snu również odgrywają istotną rolę. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do skontaktowania się ze specjalistami POLMED’u, którzy udzielą niezbędnych informacji.  


Dodano: 12/07/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się