Profilaktyka w ciąży

Powrót

Profilaktyka w ciąży – jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Szczególnie emocjonujące jest niewątpliwie oczekiwanie na pierwsze dziecko, kiedy wszystkie reakcje ciała na rozwijające się wewnątrz nowe życie są dla przyszłej mamy zupełną niespodzianką. Często oczekiwaniu na dziecko towarzyszy lęk, który jest zupełnie zrozumiały. Co zrobić, aby przyszłej mamie zapewnić pełne bezpieczeństwo, a maluszkowi jak najlepsze warunki rozwoju? Odpowiedzią na to pytanie jest profilaktyka w ciąży.

Niepokój związany z ciążą, połogiem i zdrowiem oczekiwanego potomka to naturalne uczucia, które pojawiają się u wszystkich przyszłych mam. Jednak nie ma potrzeby panikować – uspokaja ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Pocieszająca jest myśl, że kobiety rodzą od zawsze, a dzisiejsze panie mogą korzystać z zebranych i usystematyzowanych doświadczeń wielu pokoleń. Co więcej, współczesne mamy mogą, a nawet powinny, korzystać z osiągnięć medycyny, dzięki której ciąża i poród stały się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.

Badania w ciąży

O profilaktykę warto zadbać już w trakcie planowania ciąży. Natomiast każda kobieta, która zorientowała się już, że spodziewa się dziecka, powinna koniecznie wybrać lekarza prowadzącego ciążę. To on pomoże ustalić dokładną datę poczęcia oraz rozwiązania i na ich podstawie opracuje szczegółowy harmonogram badań. Kolejne badania specjalistyczne są bowiem warunkowane przede wszystkim etapem rozwoju płodu. Niezależnie od momentu ciąży, każdemu spotkaniu z lekarzem prowadzącym powinny towarzyszyć: rutynowe badanie ginekologiczne (dla oceny stanu szyjki macicy), pomiar ciśnienia krwi oraz kontrola wagi.

Badania specjalistyczne w ciąży

Oprócz standardowych badań dokonywanych na wizytach kontrolnych, ciężarna poddaje się rozmaitym badaniom specjalistycznym. Niektóre wystarczy wykonać raz, na początku ciąży (np. oznaczenie grupy krwi), inne będą powtarzane w celu monitorowania rozwoju dziecka i zmian zachodzących w ciele matki.

Ogólne badania krwi ciężarnej

Pierwsze badania dla kobiet w ciąży jakie należy wykonać po stwierdzeniu ciąży to oznaczenie grupy i Rh krwi. Powodem jest podwyższone ryzyko wystąpienia krwotoków w ciąży – wynik tych badań ciężarna powinna zawsze mieć przy sobie. Ustalenie Rh krwi pomaga wykryć ewentualny konflikt serologiczny. Jeżeli matka posiada ujemne Rh, należy zbadać również czynnik Rh ojca. Kombinacja Rh- u matki i Rh+ u ojca grozi wystąpieniem konfliktu i wymusza wykonywanie przez cały okres ciąży regularnych badań poziomu przeciwciał anty-D u matki.

Morfologia krwi pozwala ocenić ogólną kondycję organizmu matki, wykluczyć lub stwierdzić anemię oraz obecność infekcji i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie działania.

Glukoza w ciąży

Jeżeli w rodzinie nie było przypadków cukrzycy, poziom glukozy oznacza się tylko dwukrotnie w czasie całej ciąży: na początku I trymestru i po 24 tygodniu, ponieważ cukrzyca ciążowa jest bardzo poważnym zagrożeniem zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Badanie cukru w ciąży jest obowiązkowe – zaznacza specjalista z Centrum Medycznego POLMED.

HBs i WR

HBs to test wykrywający nosicielstwo WZW typu B. Wynik dodatni umożliwia podjęcie odpowiednich działań natychmiast po urodzeniu, dzięki czemu zapobiega się zakażeniu dziecka żółtaczką. WR z kolei to tzw. odczyn Wassermanna. Jest to badanie krwi pod kątem obecności kiły. Pozwala zapobiec rozwojowi kiły wrodzonej, która jest przyczyną powstawania nieuleczalnych zmian u dziecka. Kiłę matki można leczyć bezpiecznie nawet podczas ciąży.

USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne jest zupełnie bezpieczne i pozwala lekarzowi zauważyć wszelkie ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Na początku ciąży USG pozwala ocenić przede wszystkim budowę macicy; na kolejnych etapach monitoruje się wzrost poszczególnych organów dziecka i pozwala na określenie jego płci, a nawet wagi.

KTG

KTG to test, który pozwala na monitorowanie pracy serca dziecka, jego ciśnienia oraz skurczów macicy matki. Podczas badania na brzuch ciężarnej zakładane są specjalne pasy z czujnikami. Badanie trwa około kwadransa.

Badania prenatalne

Są to badania proponowane przede wszystkim ciężarnym po 35 roku życia i służą wykryciu występowania wad rozwojowych płodu. Część z nich, jak np. USG, są zupełnie nieinwazyjne i nie stanowią żadnego zagrożenia. Badania inwazyjne, jak biopsja, kordocenteza i amniopunkcja są bardziej ryzykowne i powinny być wykonywane wyłącznie przez bardzo doświadczonych lekarzy.


W POLMED dostępne są również nieinwazyjne badania prenatalne NIFTY

https://polmed.pl/badania/ciaza/nifty-nieinwazyjny-test-prenatalny/

Opieka nad kobietą w okresie ciąży:

https://polmed.pl/badania/ciaza/


Dodano: 29/03/2018
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się