Nieświeży oddech – czy może być przyczyną poważnych chorób?

Powrót

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust nazywany również nieświeżym oddechem najczęściej pochodzi z jamy ustnej – jest wynikiem niedostatecznej higieny, zmniejszonego wydzielania śliny albo chorób zębów, przyzębia lub dziąseł. Zdarza się jednak, że u pacjentów halitoza powstaje na skutek innych schorzeń, których nie powinno się bagatelizować. Co może powodować nieświeży oddech i kiedy powinno się ten problem skonsultować z lekarzem?

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust wydobywający się w trakcie wydychania powietrza. Wyczuwają go zarówno pacjenci mający tę dolegliwości, jak i ludzie w ich otoczeniu. Halitozę dzieli się na

  • prawdziwą – zapach da się wyczuć obiektywnie oraz
  • rzekomą – tylko osoba mająca ten problem ma wrażenie przykrego zapachu, a nie potwierdza tego ani badanie halimetrem, ani nikt z bliskich pacjenta.

Wśród halitozy prawdziwej wyróżnia się:

  • halitozę fizjologiczną, w której nieprzyjemny zapach pojawia się np. po przebudzeniu (co wynika ze zmniejszonej produkcji śliny w nocy) i znika po umyciu zębów albo spożyciu pokarmu oraz
  • halitozę patologiczną spowodowaną chorobą lub innym problemem zdrowotnym.

Oprócz tego istnieje również halitofobia, czyli lęk przed nieprzyjemnym oddechem, który często występuje u osób z halitozą rzekomą.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Halitoza patologiczna w 90 procentach przypadków pochodzi z jamy ustnej lub gardła. Wśród przyczyn przykrego oddechu wymienia się: niedostateczną higienę jamy ustnej, choroby zębów, przyzębia i dziąseł (m.in. otwarta zgorzel miazgi, parodontoza, bakteryjne choroby przyzębia, stany zapalne dziąseł), choroby błony śluzowej jamy ustnej (m.in. przetoki, owrzodzenia), zmniejszone wydzielanie śliny (w wyniku niektórych chorób, uszkodzenia ślinianek lub przyjmowania wybranych leków), nalot na tylnej części języka (czyli siedlisko bakterii beztlenowych) oraz problemy z migdałkami (zapalenie migdałków, ropień, kamienie migdałkowe).

Halitoza – inne przyczyny

Zdarza się jednak, że pacjenci skarżą się na nieprzyjemny zapach z ust, który wynika z przyczyn niezwiązanych z problemami w jamie ustnej. Nieświeży oddech powodują również m.in.: zapalenie zatok przynosowych, ciało obce zalegające w jamie nosowej, ropień płuca, rozstrzenie oskrzeli, nadkażenie grzybicze dolnych dróg oddechowych, uchyłki przełyku, zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej np. w przebiegu choroby refluksowej żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieprawidłowe przechodzenie pokarmu przez przełyk, niewydolność wątroby, kwasica ketonowa oraz mocznica.

Dodatkowo nieświeży oddech może występować u pacjentów z nowotworami jamy nosowej, płuca, przełyku i żołądka.

Nieświeży oddech – kiedy zgłosić się do lekarza?

Każdy, kto ma problem z halitozą prawdziwą, powinien najpierw zastanowić się, czy nieprzyjemny zapach z ust nie wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej – świadomego pomijania szczotkowania zębów, unikania używania nici dentystycznych czy niedokładnego mycia przestrzeni międzyzębowych albo z wielogodzinnych przerw między posiłkami i wypijanymi płynami. Często to właśnie te przyczyny powodują halitozę. Da się je wyeliminować samodzielnie, tym samym pozbywając się problemu nieświeżego oddechu.

Jeżeli mimo zmiany nawyków i zachowań nieprzyjemny zapach się utrzymuje, warto skonsultować się z lekarzem. To on na podstawie wywiadu i ewentualnych badań będzie mógł stwierdzić, z czego wynika halitoza. Prawdopodobnie zaleci również działania profilaktyczne takie jak zwiększenie higieny jamy ustnej – czyszczenie języka, płukanie jamy ustnej płynami przeznaczonymi do tego celu i usunięcie kamienia nazębnego, wyeliminowanie papierosów, rezygnację z warzyw takich jak czosnek i cebula, picie zielonej herbaty, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz żucie bezcukrowej gumy.

Dodatkowo, czasami w trakcie wizyty lekarskiej przeprowadza się badanie halimetrem, czyli czujnikiem elektrochemicznym, który wykrywa związki siarki w wydychanym powietrzu i reaguje na nie, generując sygnał. W ten sposób potwierdza się halitozę.


Dodano: 02/09/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


19/03/2024
Choroby
Krztusiec – objawy, diagnostyka oraz leczenie; szczepienie na krztusiec 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym. 


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się