Kiedy nastąpi koniec pandemii w Polsce? Najnowsze luzowanie obostrzeń.

Powrót

Od 1 marca w Polsce zniesiona została część obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Zmieniono także zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Czy to oznacza, że pandemia oficjalnie się kończy? Co może wydarzyć się w najbliższych miesiącach? Dlaczego nadal powinniśmy pamiętać o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa?

23 lutego premier oraz minister zdrowia poinformowali o decyzjach rządu związanych z luzowaniem obostrzeń przeciwepidemicznych. Tym samym wzięli przykład z innych krajów europejskich, które na ten krok zdecydowały się jakiś czas temu. Jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa? Czy znoszenie limitów oraz ograniczeń oznacza koniec pandemii i jednoczesny koniec z kwarantanną w Polsce?

Aktualne zasady bezpieczeństwa

Od 1 marca 2022 r. oficjalnie wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa. Aktualnie należy:

  • nosić maseczki w pomieszczeniach zamkniętych (na terenie nieruchomości wspólnych np. na klatce schodowej, w tramwajach, autobusach i pociągach, w sklepach, na poczcie, w bankach, w kinach i teatrach, w kościołach, w szkołach i na uczelniach w trakcie przerw między lekcjami/zajęciami, w budynkach użyteczności publicznej, w trakcie bezpośredniej obsługi klienta, w przychodniach, szpitalach, salonach masażu, w zakładzie pracy – jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba o ile pracodawca nie postanowi inaczej). Nie wymaga się zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu, na terenie cmentarzy, parków, ogrodów botanicznych i zabytkowych, na promenadach, bulwarach, plażach itp.
  • zachowywać dystans społeczny – utrzymywać minimum 1,5 m odległości między pieszymi.
  • w przypadku dodatniego wyniku testu na COVID-19, poddać się izolacji. Izolacja trwa 7 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy zakażenia. Jeśli zaś stan zdrowia chorego będzie tego wymagał, izolacja może zostać przedłużona. Uwaga: od 2 lutego izolacja dla osób wykonujących zawód medyczny, żołnierzy i funkcjonariuszy została skrócona do 7 dni od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu lub do 5 dni, jeśli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w 5 dobie jest negatywny.
  • w przypadku dodatniego wyniku testu na COVID-19 Twojego współdomownika, poddać się kwarantannie. Kwarantanna osób mieszkających z chorym na koronawirusa trwa tyle, ile izolacja chorego. Osoby zaszczepione, które wykonały test na COVID-19 i uzyskały wynik negatywny, są zwolnione z kwarantanny. Dodatkowo, osoby udzielające świadczenia chorym na COVID, żołnierze i funkcjonariusze mają skróconą kwarantannę – w tym przypadku trwa ona 5 dni.
  • w przypadku osób przekraczających granicę kraju, poddać się kwarantannie trwającej 7 dni. Osoby przyjeżdżające spoza strefy Schengen, Unii Europejskiej i Turcji nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny. Wyjątek stanowią obecnie ludzie przekraczający granicę polsko-ukraińską ze względu na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy – nie podlegają obowiązkowi kwarantanny. Osoby wjeżdżające z krajów strefy Schengen, Unii Europejskiej i Turcji mogą być zwolnione z kwarantanny na podstawie negatywnego wyniku testu wykonanego w ciągu 24h od przyjazdu lub przed odprawą graniczną albo po odprawie granicznej w ciągu 3h po przylocie.

Czy to koniec pandemii?

Czy zniesienie większości obostrzeń gospodarczych, powrót do stacjonarnej pracy m.in. urzędów oraz skrócenie izolacji i kwarantanny oznacza, że to koniec pandemii? Niestety luzowanie obostrzeń nie jest jednoznaczne z zakończeniem pandemii. Przez cały czas dochodzi do zakażeń wariantem Omikron. Koniec pandemii trudno wyrokować w przypadku, gdy w ciągu siedmiu dni w Polsce diagnozuje się ponad 100 000 przypadków koronawirusa. Podobne dane spływają także z innych państw europejskich. Mimo to coraz więcej krajów Europy odchodzi od restrykcji, pozostając tak jak my, wyłącznie przy tych, które w największym stopniu wpływają na transmisję wirusa. Wynika to m.in. z tego, że kolejna fala zakażeń nie przekłada się na obłożenie szpitali i tym samym nadmierne obciążenie systemu zdrowia.

Jednocześnie Omikron chociaż bardzo zakaźny, w większości przypadków wywołuje lżejsze objawy niż inne poznane warianty. Znaczenie ma również liczba wyszczepionych ludzi i tych, którzy do tej pory przechorowali COVID-19.

Zakłada się, że poziom immunizacji społecznej w Polsce wynosi około 90%.

Specjaliści podkreślają, że nadal należy unikać zamkniętych, ciasnych i zatłoczonych miejsc, jak najszybciej wykonywać testy diagnostyczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, a jednocześnie pamiętać o dezynfekcji oraz dokładnym myciu rąk – zachowaniu podstawowych zasad higieny. O tym, na ile groźny będzie Omikron, czy to koniec pandemii i co wydarzy się dalej, zadecyduje w dużej mierze poziom wyszczepienia ludzi oraz stosowanie się do aktualnych obostrzeń.

Kiedy koniec pandemii na świecie?

Na ten moment trudno powiedzieć czy już koniec pandemii. Dalszy przebieg jest niemożliwy do dokładnego przewidzenia. Idealnie byłoby, gdyby jak najszybciej cała populacja została wyszczepiona, żeby wygasić pandemię, ale to raczej się nie wydarzy.

Tak naprawdę scenariusze na kolejne miesiące mogą być różne. Jeżeli nie pojawią się nowe warianty koronawirusa a jednocześnie większość ludzi na świecie zdecyduje się na szczepienie, koniec pandemii w Polsce i w innych krajach będzie można ogłosić na przełomie 2022 i 2023 roku. W przypadku, gdy szczepienia będą przeprowadzane, ale rozciągnie się to w czasie, prawdopodobnie powstaną kolejne warianty SARS-CoV-2, co wpłynie na konieczność tworzenia kolejnych szczepionek i odpowiedź na pytanie „kiedy koniec pandemii” będzie brzmiała: „nie w najbliższym czasie”. Inny scenariusz zakłada całkowite ustąpienie pandemii bez możliwości określenia konkretnej przyczyny, a jeszcze inny, że koronawirus staje się dla nas jak grypa, czyli uznawany jest za sezonowe zakażenie, na które rekomenduje się szczepienia raz do roku.

Czy to koniec koronawirusa?

Aktualnie nie da się dokładnie powiedzieć, kiedy koniec pandemii w Polsce i na świecie rzeczywiście nastąpi. Chociaż obostrzenia są znoszone, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uchronić się przed zachorowaniem. Pamiętajmy, że nie dla wszystkich koronawirus to tylko katar. Dlatego szczepienia, dezynfekcja, unikanie dużych skupisk ludzi i noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach nadal są podstawą.


Dodano: 14/03/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się