Wizyta u ginekologa – jak przebiega? Badanie ginekologiczne krok po kroku

Powrót

Wizyta u ginekologa to dla wielu kobiet najbardziej stresująca i niekomfortowa konsultacja lekarska. Wizyta w gabinecie ginekologicznym wiąże się bowiem z odsłonięciem miejsc intymnych przed obcą dla nas osobą. Każda kobieta powinna jednak pamiętać o tym, że ginekolog rutynowo wykonuje takie badania i są one przez niego odbierane dokładnie tak samo, jak osłuchiwanie płuc wykonywane przez internistę czy badanie dna oka w gabinecie okulistycznym.

W zdecydowanej większości przypadków strach wywoływany jest przede wszystkim przez niewiedzę. Boimy się latać samolotem, bo nie wiemy co powoduje, że tak olbrzymia maszyna unosi się swobodnie w powietrzu. Boimy się wyjechać do obcego kraju, bo nie znamy języka lub tamtejszej kultury. Podobnie jest z wizytą u ginekologa – stres spowodowany jest brakiem wiedzy o tym, jak dokładnie przebiega konsultacja ginekologiczna.

Celem tego artykułu jest natomiast przybliżenie krok po kroku tego, co czeka nas w gabinecie specjalisty. Mamy nadzieję, że dzięki dokładne omówienie badania ginekologicznego rozwieje obawy kobiet i sprawi, że odważniej i chętniej udadzą się one na konsultację do specjalisty.

Spis treści:

Kiedy iść pierwszy raz do ginekologa?   

Wiele młodych dziewczyn często zadaje sobie pytanie, kiedy tak właściwie powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, w zaleceniach, opublikowanych w 2016 roku, wskazuje, by pierwsza wizyta ginekologiczna odbyła się między 12. a 15. rokiem życia pacjentki. Czy jednak jest to sztywny przedział czasowy, na którym należy się bezwzględnie opierać? Oczywiście, że nie, a kwestia tego, kiedy najlepiej po raz pierwszy odbyć wizytę ginekologiczną jest bardzo indywidualna.

Niektórzy specjaliści zaznaczają, że pierwsza wizyta u ginekologa, powinna mieć miejsce do roku po wystąpieniu pierwszej miesiączki, ale maksymalne przed ukończeniem 15. roku życia. Zalecenie to obowiązuje wtedy, gdy miesiączka przebiegła prawidłowo i nie towarzyszyły jej żadne niepokojące objawy. Jeśli jednak sama menstruacja była bardzo bolesna, obfita lub wystąpiły inne niespecyficzne objawy (nie tylko w czasie samej menstruacji, ale podczas całego cyklu), to konieczna będzie szybsza konsultacja ginekologiczna.

Zalecane jest także, aby pierwsze wizyta u ginekologa miała miejsce wcześniej, niż przed ukończeniem 15. roku życia w sytuacji, gdy młoda dziewczyna:

  • mimo braku miesiączki zmaga się z niepokojącymi dolegliwościami, które mogą wskazywać
    na problemy ginekologiczne (m.in. bóle w dole brzucha, plamienia, świąd okolic intymnych, ból piersi),
  • podejmuje decyzję, dotyczącą rozpoczęcia współżycia,
  • rozpoczęła współżycie,
  • czuje potrzebę konsultacji ginekologicznej.

Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Młoda dziewczyna, która zdecyduje się na wizytę u ginekologa i nie ukończyła jeszcze osiemnastego roku życia, musi pojawić się w gabinecie z rodzicem lub opiekunem ustawowym.

Co więcej, niezależnie od wieku pacjentki, opiekun ustawowy lub rodzic nie muszą przebywać w gabinecie lekarskim podczas badania. Po wyrażeniu zgody na jego przeprowadzenie mogą opuścić gabinet, co bez wątpienia zapewni młodej kobiecie więcej komfortu.

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Odpowiednie przygotowanie do wizyty lekarskiej bez wątpienia sprawi, że młoda kobieta nie będzie stresować się pytaniami zadawanymi przez ginekologa.

Dobrym rozwiązaniem jest spisanie wszystkich ważnych informacji na kartce lub w telefonie. W czasie pierwszej wizyty kobiecie towarzyszyć może stres, przez który może ona zapomnieć o istotnych kwestiach, taki jak nazwy przyjmowanych na stałe leków. Jest to ważne, ponieważ może wpłynąć na wybór leczenia czy proponowanych przez specjalistę tabletek antykoncepcyjnych (jeśli będzie oczywiście taka konieczność).

Warto pamiętać także o tym, aby wizyta u ginekologa odbyła się kilka dni po skończonej miesiączce. Oczywiście możliwe jest wykonanie badania ginekologicznego w czasie miesiączki, jednak pierwsze dni po skończonej menstruacji dają najlepsze możliwości do oceny narządu rodnego podczas wykonywania badania USG. W tym czasie możliwe jest również pobranie cytologii.

Jeśli na co dzień młoda kobieta nie depiluje stref intymnych, nie jest konieczne zastosowanie tej praktyki przed wizytą u ginekologa. Jeśli jednak depilacja miejsc intymnych zmniejszy dyskomfort kobiety i doda jej pewności siebie, to oczywiście można ją wykonać. Nie jest także konieczne używanie specjalnych specyfików do mycia okolic intymnych – prysznic przed wizytą w zupełności wystarczy.

Jeśli kobieta obawia się dyskomfortu, spowodowanego nagością podczas wizyty u ginekologa, to tego dnia warto założyć spódnicę, w której może zostać po zdjęciu bielizny. Nie jest to jednak konieczne, bowiem obecnie większość gabinetów zaopatrzona jest w specjalne jednorazowe spódniczki, w które pacjentka może przebrać się podczas przygotowania do badania.

W gabinecie ginekologa – czego możesz się spodziewać?

O co zapyta lekarz?

Tak, jak zostało wspomniane już wcześniej, pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z bardzo dokładnym wywiadem. Lekarz zapyta m.in. o to, kiedy wystąpiła pierwsza i ostatnia miesiączka, a także o to, w jaki sposób przebiega menstruacja – czy jest ona regularna, czy krwawienia są obfite, ile dni trwają, czy występują bóle w dole brzucha lub w innych częściach ciała oraz jakie mają nasilenie. Ginekolog będzie chciał także wiedzieć czy młoda kobieta cierpi na zmiany nastrojów i w którym momencie cyklu są one najbardziej odczuwalne. Dodatkowo, lekarz będzie potrzebował także informacji o:

  • przebytych chorobach i operacjach,
  • lekach przyjmowanych na stałe,
  • chorobach nowotworowych w rodzinie,
  • wadze i wzroście pacjentki.

Podczas pierwszej wizyty, lekarz zapyta pacjentkę o to czy już współżyła lub czy w najbliższym czasie planuje współżycie. Warto pamiętać o tym, aby na wszystkie pytania odpowiadać szczerze. Jest to niezwykle ważne i umożliwi odpowiednią diagnostykę oraz ewentualne leczenie, jeśli takowe będzie konieczne. Odpowiedzi na wymienione wyżej pytania nakierują także specjalistę na kwestie, na które powinien zwrócić uwagę podczas badania pacjentki.

Chwila dla siebie – przygotowanie przed badaniem

Po przeprowadzeniu wywiadu ginekologicznego, lekarz poprosi pacjentkę o przygotowanie się do badania i kiedy będzie już gotowa – o zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Praktycznie wszystkie gabinety ginekologiczne wyposażone są w oddzielny pokój, w którym znajduje się toaleta, bidet, a także wszystkie niezbędne środki do higieny intymnej. Kobieta może zatem spokojnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i podmyć się przed badaniem – co bez wątpienia zmniejszy dyskomfort.

Warto pamiętać o tym, że do badania ginekologicznego, które odbywa się na specjalnym fotelu,
a także do USG narządów rodnych, konieczne jest zdjęcie tylko dolnej bielizny. Kobieta bez problemu może zostać w bluzie/swetrze/koszulce – nie ma potrzeby całkowitego rozebrania się.

Jak już wspomniano wcześniej, w pokojach, przeznaczonych do przygotowania się do badania, znajdują się specjalne jednorazowe spódniczki, które można założyć po zdjęciu dolnej części garderoby. Często dostępne jest także jednorazowe obuwie, ale na fotel ginekologiczny bez problemu można usiąść w skarpetkach. Po przygotowaniu się, można zająć miejsce na fotelu ginekologicznym.

Badanie ginekologiczne krok po kroku

Badanie ginekologiczne lekarz rozpoczyna od dokładnego obejrzenia zewnętrznych narządów płciowych, aby zdiagnozować ewentualne zmiany na skórze lub błonie śluzowej. Następnie przechodzi do kolejnego etapu badania, które jest różne w zależności od tego czy kobieta współżyje.

Jeśli pacjentka jest dziewicą, lekarz może wykonać badanie przez odbyt, jednak obecnie jest to rzadko stosowana metoda. W takim przypadku lekarz najczęściej wybiera przeprowadzenie USG przez powłoki brzuszne. Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne, a trwa zaledwie kilka minut.

W przypadku, kiedy młoda pacjentka odbyła już stosunek płciowy, lekarz wykona badanie ginekologiczne przy użyciu wziernika ginekologicznego. Obecnie stosowane wzierniki są jednorazowe, wykonane z plastiku. Lekarz odpowiednio dobiera jego rozmiar. Nie ma zatem podstaw do obaw – zakładanie wziernika nie boli. Co prawda, pacjentka może odczuć niewielki dyskomfort, ale nie jest to ból, a samo badanie trwa bardzo krótko. Dzięki założeniu wziernika, ginekolog może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy oraz wnętrze pochwy, co jest niezbędne do prawidłowej diagnostyki.

Po wyjęciu wziernika z pochwy, lekarz przeprowadzi także badanie dwuręczne. Jak ono wygląda? Specjalista położy jedną rękę na podbrzuszu pacjentki, a dwa palce drugiej ręki wprowadzi do pochwy. Dzięki temu badaniu możliwe jest zbadanie jajników oraz macicy. To badanie nie jest zbyt komfortowe, jednak również nie powoduje dolegliwości bólowych i trwa bardzo krótko.

Niekiedy, konieczne jest także wykonanie badania cytologicznego. Badanie to także nie boli, a powodować może jedynie dyskomfort. Trwa jednak zaledwie kilka sekund. Wykonuje się je za pomocą specjalnej szczoteczki, za pomocą której pobierany jest materiał do badania histopatologicznego. Jest to bardzo ważne badanie – regularnie przeprowadzane, pozwala w porę wykryć raka szyjki macicy. Pobranie cytologii jest możliwe także u dziewic, jednak wtedy ginekolog użyje specjalnego wziernika.

USG – jak przebiega badanie?

Obecnie badanie USG jest praktycznie standardem podczas wizyty u ginekologa. USG może być wykonane przez powłoki brzuszne – jest to metoda stosowana w przypadku dziewic. Takie badanie wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku USG tarczycy czy wątroby i jest całkowicie bezbolesne.

Jeśli pacjentka już współżyła, ginekolog wykona USG transwaginalne czyli USG przezpochwowe. Specjalną sondę, którą wcześniej nawilży lubrykantem wprowadzi do pochwy. Badanie to nie należy do komfortowych, ale również nie sprawi pacjentce bólu, a pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę ewentualnych chorób.

Ginekolog zbada Twoje piersi

Po przeprowadzeniu badania ginekologicznego oraz USG, lekarz poprosi pacjentkę o przygotowanie się do badania piersi. Kobieta może wtedy wrócić do pokoju przygotowawczego, osuszyć się z nadmiaru lubrykantu lub podmyć i założyć dolne części garderoby. Teraz konieczne jest zdjęcie bluzki i biustonosza, a następnie udanie się do gabinetu.

Ginekolog dokładnie zbada piersi pacjentki, aby sprawdzić czy nie są wyczuwalne żadne zgrubienia, czy z sutków nie wydobywa się płyn lub czy pacjentka nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Niekiedy lekarz decyduje się także na wykonanie USG piersi. Warto jednak zaznaczyć, że badanie piersi nie zawsze jest standardem podczas wizyty ginekologicznej. Pacjentka może jednak poprosić o jego wykonanie.

Wstydliwe tematy – czy istnieją w gabinecie specjalisty?

Czy w gabinecie ginekologa istnieje pojęcie: „wstydliwy temat”? Zdecydowanie nie! Nie musisz krępować się przed zadawaniem pytań. Bez przeszkód możesz pytać o wszystko i wprost wyrażać swoje obawy. Opisanie konsystencji, zapachu czy koloru niepokojących Cię upławów, nie jest niczym wstydliwym. Możesz bez skrępowania mówić o tym, że pewne pozycje seksualne powodują u Ciebie ból (jest to podstawa do diagnostyki m.in. endometriozy czy tyłozgięcia macicy). Możesz także poprosić lekarza ginekologa, aby nauczył Cię wykonywania samobadania piersi, jeśli nie wiesz jak je przeprowadzić.

Mini słowniczek – pomoc przed pierwszą wizytą

Konsultacja merytoryczna lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED


Bibliografia:

  • Rekomendacje Grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące badania ginekologicznego i leczenia osoby małoletniej (stan na 1.01.2020 r.).
  • https://dimedic.eu/pl/wiedza/badanie-ginekologiczne-dziewicy-jak-wyglada-wizyta#:~:text=Cytologia%20a%20dziewictwo&text=Ginekolog%2C%20%C5%BCeby%20uwidoczni%C4%87%20szyjk%C4%99%20macicy,przy%20u%C5%BCyciu%20specjalnego%20wziernika%20dziewiczego [dostęp 23.06.2023 r.].
  • https://www.doz.pl/czytelnia/a16113-Pierwsza_wizyta_u_ginekologa__jak_nalezy_sie_przygotowac_i_kiedy_powinna_sie_odbyc [dostęp 23.06.2023 r.].

Dodano: 17/07/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się