Ginekolog – kim jest i jakie choroby leczy? Pierwsza wizyta u ginekologa

Powrót

Kompleksowe dbanie o kwestie zdrowotne, związane z prawidłowym funkcjonowaniem narządów kobiecych, to klucz do właściwej troski o harmonijną pracę całego organizmu. Regularne badanie ginekologiczne zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych narządów rodnych kobiety, to jedna ze słusznych dróg do wczesnego wykrycia niepokojących objawów, wysyłanych przez organizm, które nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie dostrzec i zweryfikować.

Systematyczne sprawdzanie stanu pacjentki nie tylko będącej w kwiecie wieku, czy sędziwej, lecz także tej, wkraczającej w okres dojrzewania, jest kwintesencją szybkiego wykrycia nieprawidłowości. Konsultacja ginekologiczna z lekarzem specjalistą zapobiegnie wystąpieniu m.in. takim poważnym dolegliwościom, jak choroby onkologiczne.  

Z tego artykułu dowiesz się: 

Lekarz ginekolog – czym się zajmuje?  

Lekarz ginekolog, aby móc wykonywać swój zawód, musi ukończyć nie tylko studia medyczne, lecz także specjalizację ginekologiczną oraz położniczą. Głównym zadaniem ginekologa jest leczenie chorób narządów płciowych u kobiet. Sprawami zdrowotnymi niepełnoletnich dziewcząt zajmuje się natomiast ginekolog dziecięcy

Ponadto, ginekolog zajmuje się również profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zmian nowotworowych. Powinnością tego specjalisty jest także prowadzenie ciąży oraz porodu. Nierzadko ginekolog trudni się też działaniami edukacyjnymi, mającymi na celu gwarancję zapewnienia higieny narządu rodnego przez kobiety, aby one we własnym zakresie mogły odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Dodatkowo ginekolog zaleca regularne badania między innymi szyjki macicy, które pozwalają na wykrycie w przyszłości tak trudnych przypadków, jakimi są choroby nowotworowe.  

Warto również nadmienić, że zakres ginekologii jest obecnie tak szeroki, że obejmuje nie tylko kwestie zdrowotne narządu rodnego, lecz także endokrynologię, czyli zaburzenia hormonalne, jak również seksuologię, specjalizującą się w rozwiązywaniu problemów, wnikających w sfery współżycia płciowego par.  

Jakie choroby leczy ginekolog?  

Lekarz ginekolog, zajmujący się leczeniem chorób narządów płciowych, najpierw przeprowadza szczegółowy wywiad, następnie zaś zleca dodatkowe badania w przypadku diagnozowania dolegliwości. Wśród najczęściej występujących zaburzeń występują: 

  • wszelkie zaburzenia, niedyspozycje oraz zespoły bólowe, związane z miesiączkowaniem,  
  • niekontrolowane plamienia występujące pomiędzy cyklami menstruacyjnymi,  
  • grzybicze, bakteryjne zapalenia sromu, a także pochwy,  
  • zespół policystycznych jajników i torbiele jajników,  
  • mięśniaki macicy oraz ektopia szyjki macicy, błędnie nazywana nadżerką,  
  • zapalenie przydatków, a więc zapalenie narządów miednicy mniejszej,  
  • polipy wewnętrznych narządów płciowych,  
  • problemy związane z endometrium,  
  • przerost błony śluzowej macicy,  
  • dyskomfort występujący w trakcie odbywania stosunku płciowego bądź po nim,  
  • ból piersi, a także podbrzusza.  

Jeżeli doświadczyłaś którejkolwiek z wymienionych dolegliwości, wówczas miej na uwadze fakt, że jest to sygnał do podjęcia niezwłocznych kroków w celu prawidłowego zdiagnozowania Twojego obecnego stanu zdrowia. Odkładanie wizyty w czasie nie zagwarantuje Ci poprawnej pracy organizmu. Powyższe objawy świadczą o tym, że stan Twojego zdrowia powinien zbadać i ocenić ginekolog. 

Kiedy umówić się do ginekologa?  

Do lekarza ginekologa powinna udać się przede wszystkim kobieta, która spodziewa się dziecka. Specjalista zajmie się bowiem prowadzeniem ciąży aż do dnia rozwiązania. Kobiety w ciąży mogą wybrać zarówno wizyty w ramach NFZ, jak i opiekę prywatną. Specjalista z zakresu ginekologii jest niezbędny również wtedy, gdy odczuwamy jakikolwiek dyskomfort w okolicach narządu rodnego oraz piersi. Należy zgłaszać lekarzowi wszystkie objawy, związane z nieprawidłową pracą naszego organizmu.

Swędzenie, pieczenie, upławy, nieregularne miesiączki czy niespodziewane krwawienia – wszelkie wyżej wymienione niedyspozycje zdrowotne powinny być sygnalizowane podczas wizyty u ginekologa. Jego obowiązkiem jest natomiast przeprowadzenie wywiadu, a następnie zalecenie szeregu badań, które pomogą zdiagnozować przyczyny odczuwanych dolegliwości. 

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa – jak wygląda?  

Pierwsza wizyta u ginekologa składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zebranie wywiadu na temat zdrowia pacjentki oraz historii jej dotychczasowego leczenia. Kolejny krok stanowi wykonanie badania ginekologicznego i sprawdzenie zdrowia piersi kobiety. Jeżeli okazuje się to niezbędne, wówczas na koniec wizyty lekarz zleca dodatkowe badania uzupełniające. 

Zebranie wywiadu  

Specjalista ginekolog, aby wystawić trafną diagnozę oraz zdecydować o ewentualnym sposobie leczenia, w pierwszej kolejności musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, odnoszący się do stanu zdrowia pacjentki, pozwalający mu na ustalenie formy konsultacji ginekologicznej i podjęcia decyzji o kolejnych krokach, czyli o tym, jakie badania będą zlecone bądź wykonane.

Lekarz ginekolog zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem narządów rodnych, a także prowadzeniem ciąży, zawsze zobligowany jest do poznania historii konkretnej pacjentki oraz zweryfikowania tego, czy w jej rodzinie nie wystąpiły choroby onkologiczne. Dodatkowo, ginekolog na każdej wizycie może zapytać o:  

  • wiek kobiety,  
  • datę i przebieg ostatniej miesiączki oraz nieprawidłowości związane z krwawieniem,  
  • cykl menstruacyjny,  
  • przebyte infekcje, choroby, jak również wszystkie inne problemy zdrowotne,  
  • dotychczasowe zabiegi ginekologiczne,  
  • współżycie seksualne,  
  • stosowane środki antykoncepcyjne,  
  • porody i poronienia (o ile takie wcześniej wystąpiły).  

Badanie ginekologiczne 

Ginekolog, aby wykonać przegląd na specjalnym fotelu, musi uprzednio poprosić pacjentkę o zdjęcie dolnej części garderoby. Następnie specjalista dokonuje oględzin narządów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ginekolog uprzednio musi wiedzieć, czy pacjentka wcześniej współżyła, by dobrać odpowiednią formę przeprowadzania badania. Jeżeli nie i kobieta jest dziewicą, wówczas lekarz wykonuje badanie dwuręczne oraz USG dokonane przez odbyt bądź najczęściej przez powłoki brzuszne.

Jeśli zaś pacjentka wcześniej podejmowała współżycie płciowe, to ginekolog poszerza spektrum swoich działań i badania wykonuje także przy użyciu wziernika, by móc dokładnie obejrzeć szyjkę macicy. Badanie wziernikiem niejednokrotnie zastępuje wykorzystanie sondy dopochwowej.  

Badanie piersi  

Badanie piersi także zaliczane jest do badań z zakresu ginekologii i przeprowadzane jest w celu wykluczenia niepokojących objawów, które mogłyby być przesłankami do wystąpienia problemów zdrowotnych, np. chorób nowotworowych. Badanie piersi polega na delikatnym naciskaniu palcami brodawek – jeśli cokolwiek z nich wypływa, to sygnał, że należy podjąć dalsze kroki w celu zdiagnozowania i leczenia nieprawidłowości. Jeżeli ginekolog jest przeszkolony w zakresie wykonywania diagnostyki ultrasonograficznej, wówczas sam wykonuje dodatkowe badanie USG, lecz jeśli nie – pacjentka otrzymuje skierowanie na to badanie. 

Ginekolog może zajmować się wieloma kwestiami dotyczącymi naszego zdrowia. Prowadzi ciążę oraz dokonuje diagnostyki, a także leczenia chorób i nieprawidłowości, związanych z narządami płciowymi kobiet. Dodatkowo, jego powinnością jest też regularne edukowanie pań w zakresie utrzymania przez nie prawidłowej, codziennej higieny. Prowadzenie działań edukacyjnych na tym polu pozwala kobietom czuć się pewnie przez cały czas, gdy pozostają one pod opieką specjalisty. 

Konsultacja ginekologiczna nierzadko kończy się również wypisaniem skierowania na dalsze badania, między innymi takie, jak oznaczenie poziomu hormonów płciowych, a więc badania krwi czy pokierowanie do szpitala w celu ustalenia dalszych kroków leczenia w ramach NFZ bądź prywatnie.  

Na czym polega badanie ginekologiczne kobiety w ciąży? 

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, ginekolog zajmuje się weryfikacją chorób narządu rodnego kobiet, toteż konsultacja z lekarzem specjalistą, zwłaszcza ta przeprowadzana w trakcie ciąży, musi być oparta zarówno na szczegółowym wywiadzie z pacjentką, jak i zewnętrznej oraz wewnętrznej obserwacji narządu rodnego. Ginekolog przeprowadza więc USG zarówno dopochwowe, jak też przez powłoki brzuszne w celu szczegółowej weryfikacji prawidłowego rozwoju płodu. 

Ginekolog dziecięcy – opieka medyczna dla kobiet niepełnoletnich  

Opieka ginekologa dziecięcego okazuje się być niezbędna dla niepełnoletnich kobiet. Jeśli jesteś opiekunem dziewczynki, u której wystąpiła już pierwsza miesiączka, umów wizytę u ginekologa dziecięcego. Konsultacja ginekologiczna pozwoli na to, by utwierdzić się w przekonaniu, że dojrzewanie płciowe u podopiecznej przebiega prawidłowo. Jeżeli pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia płciowego, obserwacja narządu rodnego odbędzie się poprzez USG wykonane przez powłoki brzuszne. Ginekolog dziecięcy, wiedząc, że pacjentka rozpoczęła już współżycie płciowe, zwykle sięga po wziernik, lecz jest to sprzęt o niewielkich rozmiarach, tak zwany wziernik laryngologiczny.  

Do ginekologa dziecięcego powinniśmy udać się z niepełnoletnią pacjentką także wtedy, gdy pierwsza miesiączka jeszcze nie wystąpiła, lecz dzieje się coś niepokojącego albo występują dolegliwości w postaci: krwawienia, swędzenia czy upławów. Jeżeli pierwsza miesiączka powinna się pojawić, a nadal jej nie zaobserwowaliśmy, wówczas to także stanowi przesłankę ku temu, by niepełnoletnią pacjentkę zabrać do ginekologa dziecięcego. Pierwsza wizyta może być stresująca dla nastolatki. Należy jednak pamiętać o tym, że ginekolog dziecięcy to specjalista w swojej dziedzinie, którego zadaniem jest trafna diagnostyka, a w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia. Świadomość tego, że niepełnoletnia pacjentka znajduje się pod opieką profesjonalisty zagwarantuje komfort psychiczny nie tylko osobie badanej, ale także opiekunowi. 

Czy wizyta u ginekologa wymaga specjalnego przygotowania?  

Wizyta u ginekologa nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Ważne jest, aby diagnozowana kobieta miała przy sobie wyniki zleconych wcześniej badań, odnotowała datę ostatniej miesiączki oraz nazwy substancji, które przyjmuje. Lekarzowi będzie wówczas łatwiej przeprowadzić rzetelną konsultację. Należy pamiętać również o tym, aby nie wybierać się do lekarza w dniach, w których trwa miesiączka. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, w których obserwujemy niepokojące, wzmożone krwawienia – wtedy nie powinno się rezygnować z wizyty u lekarza.  

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?  

Gdzie przyjmuje ginekolog? Prywatna opieka medyczna w POLMED dostępna jest na terenie całej Polski. Ginekolog: Warszawa, Wrocław, Tczew, Starogard Gdański, Sosnowiec, Poznań, Olsztyn, Gdańsk, Katowice czy Kraków – tu między innymi znajdziesz naszych lekarzy, którzy kompleksowo zaopiekują się Twoim zdrowiem. Ile kosztuje wizyta u lekarza? Cena wybranych konsultacji (w zależności od ich specyfiki – telekonsultacje i wizyty stacjonarne) waha się od 99 zł do 250 zł.

Wykonanie USG w ciąży, w zależności od stopnia rozwoju płodu, wykonasz natomiast w cenie, oscylującej pomiędzy 220-260 zł. Pełny, aktualny cennik wybranych usług oraz badań znajdziesz TUTAJ. Jeżeli w tym dokumencie nie odnajdziesz interesującego Cię zakresu świadczeń, wówczas możesz zapytać o cenę, wysyłając zapytanie przez formularz kontaktowy, znajdujący się na naszej stronie internetowej. Możesz również wysłać swoje indywidualne skierowanie, dzięki czemu będziemy w stanie wycenić koszt badań, wyznaczonych specjalnie dla Ciebie.  


Bibliografia:  

  • Kamiński K., Zakażenia dróg rodnych – od symbiozy do patogenezy. Jak znaleźć równowagę w mikrobiomie pochwy, Wykład na konferencji „Ginekologia przyszłości – innowacje i nowe rozwiązania”, Warszawa 2023.  
  • Kufelnicka-Babout E., Obfite krwawienia miesiączkowe – jak pomóc pacjentkom? Wykład na konferencji „Ginekologia przyszłości – innowacje i nowe rozwiązania”, Warszawa 2023.  
  • Praktyczna ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, red. J. Brązert, M. Pietryga, Wydawnictwo Exemplum 2012.  
  • Udany poród. Jak wcześnie zapobiec dystocji i ją leczyć, red. R. Ancheta, B. Chazan, P. Simkin, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.  
  • Sytuacje kliniczne w ginekologii, onkologii ginekologicznej i uroginekologii, red. E. Nowak-Markwitz, G. H. Bręborowicz, T. Rechberger, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017. 

Dodano: 13/11/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się