Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityka cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie. Zgadzam się

Powrót

Jak często wykonywać cytologię?

Kobiety powinny rozpocząć badania cytologiczne najpóźniej w 25 roku życia (w Polsce zwyczajowo pomiędzy 18 a 21 rokiem życia) i nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia.

Cytologia może być wykonywana co 3 lata w przypadku, gdy 2 poprzednie wyniki były prawidłowe, a rozmazy satysfakcjonujące i zawierajace zarówno komórki tarczy jak i kanału szyjki oraz brak jest czynników ryzyka.

Cytologię powinno się dodatkowo wykonać w sytuacjach: przyjmowania i rozpoczęcia przyjmowania doustnej antykoncepcji, założenia wkładki wewnątrzmacicznej, przyjmowania i rozpoczęcia przyjmowania HTZ, zajścia w ciążę i po zakończeniu ciąży, po stwierdzeniu kłykcin kończystych lub innych chorób wenerycznych.

Do czynników ryzyka zmuszających do wykonania częstszych badań cytologicznych należą: nieprawidłowe wyniki poprzednich rozmazów cytologicznych, stan po leczeniu onkologicznym z powodu stanów przednowotworowych lub raka szyjki macicy lub/i pochwy i sromu, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, zwłaszcza podtypem wysoko onkogennym, ryzykowne zachowania seksualne i częste zmiany partnerów, nałogowe palenie tytoniu, długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej, współtowarzyszące choroby infekcyjne w obrębie narządów rodnych (wirus opryszczki genitalnej, chlamydia), immunosupresja (zarówno wrodzona jak i nabyta oraz jatrogenna, po stosowaniu leków obniżających odporność w przypadku przeszczepów narządów lub tkanek), zakażenie HIV, udowodniona infekcja HPV narządów rodnych u partnera seksualnego. Kobiety posiadające choć jeden z czynników ryzyka powinny mieć przeprowadzane badanie cytologiczne odpowiednio częściej.

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Zapytaj o ofertę