E-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie

E-recepta

Czym jest e-recepta? To elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę.

E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, jak skonfigurujesz swoje Konto Pacjenta. Możesz też dostać wydruk informacyjny. Jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Największe zalety recepty elektronicznej:

 • pacjent ma stały dostęp do wszystkich wystawionych recept,
 • czytelna dla farmaceuty – znikną problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem,
 • dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją,
 • pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków – bez konieczności proszenia o odpis,
 • czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku,
 • łatwy dostęp – przez telefon lub komputer.

Należy pamiętać, że e-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni. E-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. E-recepta może być także ważna przez rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki.

e-skierowanie

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. E-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Zalety e-skierowania:

 • nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych),
 • nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu,
 • nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP,
 • możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań,

zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

e-zwolnienie

E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS.
Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA. To duże ułatwienie dla pacjentów.

Zalety elektronicznego zwolnienia

 • Nie musisz się martwić o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, jeśli wypłaca Ci go pracodawca (pracodawca widzi Twoje e-zwolnienie na swoim profilu PUE). Wniosek o zasiłek składać wciąż muszą natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą (Z-3b) oraz ci, którym to ZUS wypłaca świadczenie chorobowe (ZAS-53). Tu jednak także czeka Cię ułatwienie – możesz to zrobić, korzystając ze swojego profilu na PUE (tzn. na Platformie Usług Elektronicznych, czyli po prostu w cyfrowym ZUS).
 • Wystawianie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia, ponieważ lekarz ma dostęp do danych: Twoich, Twojego pracodawcy (czyli płatnika składek) oraz członków Twojej rodziny – jeśli potrzebujesz zwolnienia, by się nimi opiekować. Potrzebny jest tylko Twój numer PESEL, a pozostałe dane osobowe zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Twój adres i dane płatnika składek lekarz wybierze z wyświetlonej listy.
 • E-zwolnienie można wystawić również przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.

UWAGA: Jeśli Twój pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarzowi podpowie to system), dostaniesz papierowe zwolnienie. W takiej sytuacji musisz sam dostarczyć je swojemu pracodawcy w terminie 7 dni.

PAMIĘTAJ: Wprawdzie nie musisz dostarczać zwolnienia pracodawcy, ale w dobrym tonie jest poinformowanie go o Twojej absencji, aby mógł zaplanować za Ciebie zastępstwo.

Więcej informacji na temat e-zwolnienia: https://www.zus.pl/ezla

Przygotowane na podstawie: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta

Sprawdź również: Internetowe Konto Pacjenta


Powrót

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się