Koronawirus – zalecenia

Epidemia COVID-19 oficjalnie został odwołana, ale rozprzestrzeniające się nowe mutacje wirusa oraz zwiększająca się liczba zaszczepionych osób powodują, że objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są niejednoznaczne i łatwo pomylić je z przeziębieniem lub grypą.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2:

  • bezwzględnie od początku przestrzegaj zasad bezpieczeństwa aby chronić innych (zachowaj dystans, włóż maseczkę)
  • zrób test potwierdzający lub wykluczający zakażenie – możesz zrobić bez skierowania (odpłatnie) lub ze skierowaniem NFZ
  • aby skorzystać z bezpłatnego testu, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady.

Lekarz po przeprowadzeniu oceny stanu zdrowia zdecyduje, czy skierować Cię na test na koronawirusa.
Jeśli lekarz wybrany przez Ciebie jako lekarz pierwszego kontaktu akurat nie dyżuruje, Twoja przychodnia skieruje Cię do lekarza dyżurnego, który go w tym momencie zastępuje i ma prawo wystawić zlecenie na wykonanie testu. Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi z niepokojącym objawami, to będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test będzie bezpłatny dla pacjenta.

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz rodzinny poinformuje Cię o tym. Informację o wyniku testu znajdziesz też na Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz również informację o dalszej formie leczenia.

Zazwyczaj, w przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie, a długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.

Wszystkie informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia związane z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19 znajdziesz na stronie Koronawirus – informacje i zalecenia

Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Sprawdź, dlaczego warto mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta


Powrót

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się