Kolki niemowlęce – przyczyny, objawy i leczenie

Powrót

Kolki niemowlęce są częstą przyczyną zgłaszania się rodziców do lekarza. Szacuje się, że występuje ona u około 10-40% niemowląt do 3 miesiąca życia. W większości przypadków ustępuje około 3 miesiąca życia. Kolkę rozpoznajemy wtedy, gdy u zdrowego dziecka okresy intensywnego, niewyjaśnionego płaczu lub niepokoju trwają ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż 3 tygodnie.

Wśród przyczyn kolki niemowlęcej należy wymienić:

  • niedojrzałość układu pokarmowego, w tym układu neuroendokrynnego prowadzącą do zaburzeń perystaltyki jelit,

  • niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne, który odbiera fizjologiczne bodźce w postaci rozciągania ściany jelita przez pokarm czy też przez gazy jelitowe, a także uczucie parcia na stolec jako bolesne,

  • przeciążenie objętościowe nie zaadaptowanego przewodu pokarmowego niemowlęcia w wyniku spożywania przez dziecko stosunkowo dużej ilości pokarmu w porównaniu z jego masą ciała,

  • połykanie powietrza w czasie jedzenia lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach,

  • zaburzenia flory jelitowej,

  • przenoszenie na dziecko niepokoju rodziców,

  • nieprawidłową technikę karmienia lub opieki nad dzieckiem,

  • nadmiar bodźców zewnętrznych współistniejący z niedojrzałością układu nerwowego.

Diagnostyka różnicowa:

Objawy kolki u niemowlaka mogą występować m.in. w przebiegu:

  1. alergii pokarmowej (najczęściej alergii na białka mleka krowiego),
  2. nietolerancji laktozy,
  3. patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego.

Ad. a) U podłoża kolkowych bólów u niespełna 50% niemowląt leży alergia pokarmowa, w tym najczęściej na białka mleka krowiego. W celu ustalenia właściwego rozpoznania należy zwrócić uwagę na występowanie innych objawów alergii pokarmowej, takich jak atopowego zapalenia skóry, ulewań oraz biegunki, w tym biegunki z krwią lub zaparć. Najskuteczniejszym sposobem w diagnostyce alergii pokarmowej jest próba prowokacji, wykonana metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo. W przypadku dzieci karmionych piersią matka powinna wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające białka mleka krowiego, w tym produkty mleczne, mięso wołowe, cielęce oraz wywary mięsne na ich bazie. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy rozważyć zmianę mieszanki mlecznej (o wysokim stopniu hydrolizy białek).

Ad. b) U niektórych niemowląt objawy kolki wynikają z przejściowej nietolerancji laktozy. U tych dzieci oprócz bólu brzuszka występują wodniste, biegunkowe stolce o kwaśnym zapachu. Jakie mleko na kolki stosować? W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym należy zmienić preparat na mieszankę ubogolaktozową lub bezlaktozową.U niemowląt karmionych piersią zaleca się podawanie enzymu laktazy.

Ad. c) U dzieci, u których oprócz niepokoju i płaczu występują ulewania lub wymioty należy podejrzewać występowanie patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego. Poprawę kliniczną możemy uzyskać, zalecając częstsze posiłki o mniejszej objętości, zagęszczanie posiłków, terapię ułożeniową, a w przypadku refluksu o podłożu alergicznym – zmianę diety.

Sposoby leczenia kolki niemowlęcej:

  • masaż brzuszka

  • stosowanie ziół, prebiotyków, probiotyków, substancji powierzchniowo czynnych (symetykon), leków regulujących motorykę przewodu pokarmowego (trimebutyna)

Leczenie kolki należy indywidualnie dobrać do potrzeb każdego niemowlęcia.


https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/dziecko/


Dodano: 09/10/2018
Autor
lek. med. Natalia Cyms-Wołoszyk
Specjalista pediatrii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się