Kolki niemowlęce – przyczyny, objawy i leczenie

Powrót

Kolki niemowlęce są częstą przyczyną zgłaszania się rodziców do lekarza. Szacuje się, że występuje ona u około 10-40% niemowląt do 3 miesiąca życia. W większości przypadków ustępuje około 3 miesiąca życia. Kolkę rozpoznajemy wtedy, gdy u zdrowego dziecka okresy intensywnego, niewyjaśnionego płaczu lub niepokoju trwają ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż 3 tygodnie.

Wśród przyczyn kolki niemowlęcej należy wymienić:

 • niedojrzałość układu pokarmowego, w tym układu neuroendokrynnego prowadzącą do zaburzeń perystaltyki jelit,

 • niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne, który odbiera fizjologiczne bodźce w postaci rozciągania ściany jelita przez pokarm czy też przez gazy jelitowe, a także uczucie parcia na stolec jako bolesne,

 • przeciążenie objętościowe nie zaadaptowanego przewodu pokarmowego niemowlęcia w wyniku spożywania przez dziecko stosunkowo dużej ilości pokarmu w porównaniu z jego masą ciała,

 • połykanie powietrza w czasie jedzenia lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach,

 • zaburzenia flory jelitowej,

 • przenoszenie na dziecko niepokoju rodziców,

 • nieprawidłową technikę karmienia lub opieki nad dzieckiem,

 • nadmiar bodźców zewnętrznych współistniejący z niedojrzałością układu nerwowego.

Diagnostyka różnicowa:

Objawy kolki u niemowlaka mogą występować m.in. w przebiegu:

 1. alergii pokarmowej (najczęściej alergii na białka mleka krowiego),
 2. nietolerancji laktozy,
 3. patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego.

Ad. a) U podłoża kolkowych bólów u niespełna 50% niemowląt leży alergia pokarmowa, w tym najczęściej na białka mleka krowiego. W celu ustalenia właściwego rozpoznania należy zwrócić uwagę na występowanie innych objawów alergii pokarmowej, takich jak atopowego zapalenia skóry, ulewań oraz biegunki, w tym biegunki z krwią lub zaparć. Najskuteczniejszym sposobem w diagnostyce alergii pokarmowej jest próba prowokacji, wykonana metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo. W przypadku dzieci karmionych piersią matka powinna wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające białka mleka krowiego, w tym produkty mleczne, mięso wołowe, cielęce oraz wywary mięsne na ich bazie. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy rozważyć zmianę mieszanki mlecznej (o wysokim stopniu hydrolizy białek).

Ad. b) U niektórych niemowląt objawy kolki wynikają z przejściowej nietolerancji laktozy. U tych dzieci oprócz bólu brzuszka występują wodniste, biegunkowe stolce o kwaśnym zapachu. Jakie mleko na kolki stosować? W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym należy zmienić preparat na mieszankę ubogolaktozową lub bezlaktozową.U niemowląt karmionych piersią zaleca się podawanie enzymu laktazy.

Ad. c) U dzieci, u których oprócz niepokoju i płaczu występują ulewania lub wymioty należy podejrzewać występowanie patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego. Poprawę kliniczną możemy uzyskać, zalecając częstsze posiłki o mniejszej objętości, zagęszczanie posiłków, terapię ułożeniową, a w przypadku refluksu o podłożu alergicznym – zmianę diety.

Sposoby leczenia kolki niemowlęcej:

 • masaż brzuszka

 • stosowanie ziół, prebiotyków, probiotyków, substancji powierzchniowo czynnych (symetykon), leków regulujących motorykę przewodu pokarmowego (trimebutyna)

Leczenie kolki należy indywidualnie dobrać do potrzeb każdego niemowlęcia.


https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/dziecko/


Dodano: 09/10/2018
Autor
lek. med. Natalia Cyms-Wołoszyk
Specjalista pediatrii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się