Kolki niemowlęce – przyczyny, objawy i leczenie

Powrót

Kolki niemowlęce są częstą przyczyną zgłaszania się rodziców do lekarza. Szacuje się, że występuje ona u około 10-40% niemowląt do 3 miesiąca życia. W większości przypadków ustępuje około 3 miesiąca życia. Kolkę rozpoznajemy wtedy, gdy u zdrowego dziecka okresy intensywnego, niewyjaśnionego płaczu lub niepokoju trwają ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż 3 tygodnie.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Jakie są przyczyny występowania kolki u niemowląt? Najważniejszymi z nich są:

 • niedojrzałość układu pokarmowego, w tym układu neuroendokrynnego prowadzącą do zaburzeń perystaltyki jelit,
 • niedojrzałość układu nerwowego odpowiadającego za czucie trzewne, który odbiera fizjologiczne bodźce w postaci rozciągania ściany jelita przez pokarm czy też przez gazy jelitowe, a także uczucie parcia na stolec jako bolesne,
 • przeciążenie objętościowe nie zaadaptowanego przewodu pokarmowego niemowlęcia w wyniku spożywania przez dziecko stosunkowo dużej ilości pokarmu w porównaniu z jego masą ciała,
 • połykanie powietrza w czasie jedzenia lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach,
 • zaburzenia flory jelitowej,
 • przenoszenie na dziecko niepokoju rodziców,
 • nieprawidłową technikę karmienia lub opieki nad dzieckiem,
 • nadmiar bodźców zewnętrznych współistniejący z niedojrzałością układu nerwowego.

Diagnostyka różnicowa

Objawy kolki u niemowlaka mogą występować m.in. w przebiegu:

 1. alergii pokarmowej (najczęściej alergii na białka mleka krowiego),
 2. nietolerancji laktozy,
 3. patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego.

Alergia pokarmowa

U podłoża kolkowych bólów u niespełna 50% niemowląt leży alergia pokarmowa, w tym najczęściej na białka mleka krowiego. W celu ustalenia właściwego rozpoznania należy zwrócić uwagę na występowanie innych objawów alergii pokarmowej, takich jak atopowego zapalenia skóry, ulewań oraz biegunki, w tym biegunki z krwią lub zaparć. Najskuteczniejszym sposobem w diagnostyce alergii pokarmowej jest próba prowokacji, wykonana metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo. W przypadku dzieci karmionych piersią matka powinna wykluczyć ze swojej diety produkty zawierające białka mleka krowiego, w tym produkty mleczne, mięso wołowe, cielęce oraz wywary mięsne na ich bazie. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy rozważyć zmianę mieszanki mlecznej (o wysokim stopniu hydrolizy białek).

Nietolerancja laktozy

U niektórych niemowląt objawy kolki wynikają z przejściowej nietolerancji laktozy. U tych dzieci oprócz bólu brzuszka występują wodniste, biegunkowe stolce o kwaśnym zapachu. Jakie mleko na kolki stosować? W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym należy zmienić preparat na mieszankę ubogolaktozową lub bezlaktozową. U niemowląt karmionych piersią zaleca się podawanie enzymu laktazy.

Refluks żołądkowo-przełykowy

U dzieci, u których oprócz niepokoju i płaczu występują ulewania lub wymioty należy podejrzewać występowanie patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego. Poprawę kliniczną możemy uzyskać, zalecając częstsze posiłki o mniejszej objętości, zagęszczanie posiłków, terapię ułożeniową, a w przypadku refluksu o podłożu alergicznym – zmianę diety.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

 • masaż brzuszka
 • stosowanie ziół, prebiotyków, probiotyków, substancji powierzchniowo czynnych (symetykon), leków regulujących motorykę przewodu pokarmowego (trimebutyna)

Leczenie kolki należy indywidualnie dobrać do potrzeb każdego niemowlęcia.


Dodano: 09/10/2018
Autor
lek. med. Natalia Cyms-Wołoszyk
Specjalista pediatrii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się