Anafilaksja – reakcja nadwrażliwości

Powrót

Anafilaksja jest ciężką, zagrażającą życiu, uogólnioną lub układową reakcją nadwrażliwości.

W jej przebiegu obserwuje się gwałtowny rozwój zagrażających życiu zaburzeń drożności dróg oddechowych i/lub oddychania i/lub krążenia, którym zazwyczaj towarzyszą zmiany skórne w obrębie błon śluzowych.

Anafilaksja jest zjawiskiem dość powszechnym, w populacji europejskiej dotyczy około 1 na 300 osób. Najczęściej reakcje anafilaktyczne występują w odpowiedzi na leki, pokarmy, jad owadów oraz lateks.

Pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego występują w ciągu 5-30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, natomiast w przypadku reakcji polekowych, zwłaszcza po dożylnym podaniu lub użądleniu owadów, nieco szybciej. Objawy dotyczą wielu narządów, w tym skóry, jamy brzusznej, jamy ustnej oraz układu oddechowego i krążenia.

Anafilaksja może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Postępowanie w anafilaksji

Jeśli następuje atak anafilaktyczny powinno się działać następująco:

  1. Przerwij ekspozycję na potencjalny alergen, np.

– w przypadku infuzji leku, należy jak najszybciej zakończyć jego dalsze podawanie

– w przypadku użądlenia (np. przez pszczołę), należy jak najszybciej usunąć żądło oraz zminimalizować ryzyko kolejnych użądleń

  1. Oceń podstawowe funkcje życiowe w celu poszukiwania stanów zagrożenia życia i ustalenia wskazań do podania adrenaliny.

W przypadku widocznych objawów ze strony układu oddechowego i/lub krążenia potencjalnie zagrażających życiu, w pierwszej kolejności lub równocześnie z działaniami opisanymi poniżej (np. podłączenie tlenu lub przygotowanie do intubacji) podaj domięśniowo adrenalinę. W razie braku reakcji lub pogarszania się stanu chorego dawkę adrenaliny można powtarzać co 5-10 minut.

Jeżeli adrenalina jest niedostępna, należy zapewnić inne interwencje:

  • Anafilaksja może być przyczyną obrzęku górnych dróg oddechowych powodującego ich niedrożność. W przypadku problemów z utrzymaniem drożności dróg oddechowych rozważ wykonanie wczesnej intubacji dotchawiczej (wyłącznie jeśli jesteś przeszkolony).
  • W przypadku wystąpienia zaburzeń oddechowych podaj (o ile to możliwe) 100% tlen przez maskę z rezerwuarem.
  • W przypadku zatrzymania oddechu i/lub krążenia podejmij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • W przypadku objawów wstrząsu rozważ ułożenie chorego na plecach, na płaskim podłożu z uniesionymi kończynami dolnymi.
  • Zapewnij dostęp donaczyniowy i podaj płyny.
  • W przypadku niskiego ciśnienia tętniczego przetocz w szybkim wlewie dożylnym (5-10 min) krystaloid w objętości 20ml/kg mc.
  1. Po wstępnym podaniu adrenaliny, tlenoterapii i resuscytacji płynowej, rozważ leczenie wspomagające z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych i glikokortykosterydów (GKS).

Częstym błędem jest rozpoczynanie leczenia reakcji anafilaktycznej od podania leku przeciwhistaminowego i GKS. Takie postępowanie jest dopuszczalne, jeśli jedynymi objawami są te ze strony skóry (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy). Nieprzytomnym chorym nie wolno podawać żadnych leków doustnie. W przypadku utrzymującego się skurczu oskrzeli mimo podania adrenaliny, można rozważyć podanie krótko działających beta2-mimetyków w nebulizacji.


Dodano: 11/01/2018
Autor
lek. med. Natalia Cyms-Wołoszyk
Specjalista pediatrii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się