Anafilaksja – reakcja nadwrażliwości

Powrót

Anafilaksja jest ciężką, zagrażającą życiu, uogólnioną lub układową reakcją nadwrażliwości.

W jej przebiegu obserwuje się gwałtowny rozwój zagrażających życiu zaburzeń drożności dróg oddechowych i/lub oddychania i/lub krążenia, którym zazwyczaj towarzyszą zmiany skórne w obrębie błon śluzowych.

Anafilaksja jest zjawiskiem dość powszechnym, w populacji europejskiej dotyczy około 1 na 300 osób. Najczęściej reakcje anafilaktyczne występują w odpowiedzi na leki, pokarmy, jad owadów oraz lateks.

Pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego występują w ciągu 5-30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, natomiast w przypadku reakcji polekowych, zwłaszcza po dożylnym podaniu lub użądleniu owadów, nieco szybciej. Objawy dotyczą wielu narządów, w tym skóry, jamy brzusznej, jamy ustnej oraz układu oddechowego i krążenia.

Anafilaksja może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Postępowanie w anafilaksji

Jeśli następuje atak anafilaktyczny powinno się działać następująco:

  1. Przerwij ekspozycję na potencjalny alergen, np.

– w przypadku infuzji leku, należy jak najszybciej zakończyć jego dalsze podawanie

– w przypadku użądlenia (np. przez pszczołę), należy jak najszybciej usunąć żądło oraz zminimalizować ryzyko kolejnych użądleń

  1. Oceń podstawowe funkcje życiowe w celu poszukiwania stanów zagrożenia życia i ustalenia wskazań do podania adrenaliny.

W przypadku widocznych objawów ze strony układu oddechowego i/lub krążenia potencjalnie zagrażających życiu, w pierwszej kolejności lub równocześnie z działaniami opisanymi poniżej (np. podłączenie tlenu lub przygotowanie do intubacji) podaj domięśniowo adrenalinę. W razie braku reakcji lub pogarszania się stanu chorego dawkę adrenaliny można powtarzać co 5-10 minut.

Jeżeli adrenalina jest niedostępna, należy zapewnić inne interwencje:

  • Anafilaksja może być przyczyną obrzęku górnych dróg oddechowych powodującego ich niedrożność. W przypadku problemów z utrzymaniem drożności dróg oddechowych rozważ wykonanie wczesnej intubacji dotchawiczej (wyłącznie jeśli jesteś przeszkolony).
  • W przypadku wystąpienia zaburzeń oddechowych podaj (o ile to możliwe) 100% tlen przez maskę z rezerwuarem.
  • W przypadku zatrzymania oddechu i/lub krążenia podejmij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • W przypadku objawów wstrząsu rozważ ułożenie chorego na plecach, na płaskim podłożu z uniesionymi kończynami dolnymi.
  • Zapewnij dostęp donaczyniowy i podaj płyny.
  • W przypadku niskiego ciśnienia tętniczego przetocz w szybkim wlewie dożylnym (5-10 min) krystaloid w objętości 20ml/kg mc.
  1. Po wstępnym podaniu adrenaliny, tlenoterapii i resuscytacji płynowej, rozważ leczenie wspomagające z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych i glikokortykosterydów (GKS).

Częstym błędem jest rozpoczynanie leczenia reakcji anafilaktycznej od podania leku przeciwhistaminowego i GKS. Takie postępowanie jest dopuszczalne, jeśli jedynymi objawami są te ze strony skóry (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy). Nieprzytomnym chorym nie wolno podawać żadnych leków doustnie. W przypadku utrzymującego się skurczu oskrzeli mimo podania adrenaliny, można rozważyć podanie krótko działających beta2-mimetyków w nebulizacji.


Dodano: 11/01/2018
Autor
lek. med. Natalia Cyms-Wołoszyk
Specjalista pediatrii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się