Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Powrót

Badaj piersi! Miej pewność!

USG piersi warto robić regularnie. To badanie nie boli i można je wykonać w każdej chwili.Z USG piersi można dowiedzieć się bardzo dużo o tym, co dzieje się w piersiach. Nawet jeśli badając je stwierdzimy jakiekolwiek zgrubienia, grudki, guzki, torbielki, to badanie USG piersi zweryfikuje charakter tych zmian.

Ostatecznie prawie 90% takich zmian stwierdzanych palpacyjnie okazuje się zupełnie prawidłową tkanką gruczołową lub łagodnymi zmianami. Szczególnie koniecznie trzeba wykonać badanie USG piersi, jeśli w rodzinie jest choroba tarczycy czy nowotwory jelita grubego, żołądka, prostaty, piersi, jajnika.

Bezwzględnie należy też pamiętać o wykonaniu przynajmniej raz w roku badania USG piersi, jeśli dziewczyna przyjmuje antykoncepcję hormonalną. Brak tego badania naraża ją na niepotrzebne ryzyko związane z istnieniem nieuświadomionych zmian w piersiach.

Nie muszę chyba dodawać, że dodatkowe ryzyko obciążające występuje, jeśli pojawia się wyciek z piersi. Samoczynny czy nawet po ucisku. Takie zaburzenie wymaga poszerzonej diagnostyki, bo nie jest to normalne, jeśli kobieta nie karmi piersią, a pojawia się wyciek treści o możliwym różnym zabarwieniu, choćby z jednej piersi. USG piersi w takim przypadku jest pierwszym badaniem jakie należy wykonać.

Warto też znać budowę własnych piersi. Jeśli dziewczyna dotykając, stwierdza niejednorodną budowę, to mając wykonane badanie USG wie, że jest to jej prawidłowa tkanka gruczołowo-tłuszczowa. Brak tego badania pozostawia ją w niepewności. Nawet jeśli zostanie zbadana przez lekarza to i tak warto wykonać badanie USG piersi, bo fala ultradźwięków dociera głębiej i „widzi” najmniejsze zmiany, a jednocześnie potrafi odróżnić torbielkę od guzka czy torbiel od guza. Istnieje też możliwość wstępnej oceny nieprawidłowych zmian pod kątem, czy zmiana wygląda na łagodną, czy złośliwą. W tym przypadku aparat USG analizuje dane uzyskane z przepływów naczyniowych zmiany.

Badanie USG piersi jest badaniem bezbolesnym, a dającym bardzo dobry wgląd w całą tkankę piersi i dodatkowo ocenia węzły chłonne pachwinowe. Szczególnie warto to badanie wykonać u dziewczyn miesiączkujących. USG piersi wykonuje się wtedy, kiedy obfitość tkanki gruczołowej utrudnia ocenę piersi w innym badaniu, jakim jest mammografia. Mammografia piersi jest zarezerwowana raczej kiedy miesiączki już ustają i zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej.

Badanie USG piersi jest łatwo dostępne i nie ma ograniczeń co do ilości wykonania badań w roku. Jeśli stwierdzi się niewielkie zmiany łagodne, można za kilka miesięcy badanie powtórzyć i ocenić kierunek zmian. Warto też zadbać o prawidłowe odżywianie, witaminy i mikroelementy, aby w kolejnych badaniach USG piersi zauważyć, że obserwowane wcześniej zmiany uległy cofnięciu/regresji.

Badanie USG piersi powinna wykonać każda odpowiedzialna i dojrzała dziewczyna. Świadomość własnego zdrowia pozwala bowiem cieszyć się życiem.

Kto robi USG piersi? Dobrze, jeśli badanie wykonuje doświadczony radiolog, który jest lekarzem mającym największe kwalifikacje, z racji ilości wykonywanych badań w związku ze swoją specjalizacją.


Dodano: 02/10/2018
Autor
dr n. med. Tadeusz Oleszczuk
Położnictwo i ginekologia
Jestem doktorem nauk medycznych, specjalistą ginekologiem-położnikiem, absolwentem Gdańskiej Akademii Medycznej.

Pracę doktorską obroniłem w 2001 roku w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie.
Przeszedłem wszystkie szczeble stanowisk zawodowych do pełnienia przez kilka lat obowiązków ordynatora na 35-cio łóżkowym pełnoprofilowym oddziale położniczo-ginekologicznym. Jestem autorem licznych publikacji w profesjonalnych czasopismach medycznych, miesięcznikach i kwartalnikach z tematów obejmujących doświadczenie zawodowe oraz najnowsze naukowe badania obserwacyjne i poglądowe.
W swojej codziennej praktyce szczególną uwagę zwracam na profilaktykę, odżywianie i wpływ czynników zewnętrznych na zdrowie pacjentek. Przeprowadzam również teleporady (telekonsultacje).
Umów wizytę
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się