Czy mięśniaki macicy są niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiet?

Powrót

Szacuje się, że mięśniaki macicy występują nawet u co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Większość z nich nie wie o ich istnieniu albo dowiaduje się przypadkiem w trakcie wizyty u ginekologa lub wykonywania rutynowego badania USG. Czy zatem mięśniaki mogą dawać jakiekolwiek niepokojące objawy? Jakie są przyczyny ich powstawania? Jak wygląda leczenie?

Mięśniaki macicy (łac. myoma) to rodzaj łagodnych guzów nowotworowych zbudowanych z komórek mięśni gładkich macicy lub w rzadszych przypadkach z komórek mięśni gładkich struktur otaczających macicę. Przeważnie diagnozuje się je u kobiet w wieku rozrodczym. Co ważne, mięśniaki bardzo rzadko – w około 0,5% przypadków – transformują się w mięsaka złośliwego. Najczęściej są to guzy niezłośliwe, nierozprzestrzeniające się na tkanki w pobliżu, występujące w grupach po kilka w różnych częściach macicy. Mają od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów średnicy. Kilka mięśniaków o znacznych rozmiarach prowadzi do przerośnięcia macicy. Ten stan nazywany jest macicą mięśniakowatą.

Mięśniaki macicy – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania mięśniaków nie są znane. Wiadomo natomiast co zwiększa ryzyko tworzenia się mięśniaków. Są to m.in.:

  • czynniki genetyczne – istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia mięśniaków u córki, jeżeli zostały zdiagnozowane u jej matki;
  • działanie żeńskich hormonów płciowych – stąd zauważa się, że guzy kurczą się po okresie menopauzalnym, kiedy stężenie estrogenów spada;
  • miesiączkowanie – częściej występują u kobiet, które pierwszą miesiączkę dostały przed 12. rokiem życia i u których miesiączkowanie zakończyło się stosunkowo późno;
  • rasa – mięśniaki częściej diagnozowane są u kobiet rasy czarnej niż pozostałych ras;
  • czynniki metaboliczne – niekontrolowane nadciśnienie tętnicze i otyłość, nadużywanie alkoholu i/lub kofeiny, częste spożywanie czerwonego mięsa.

Warto zaznaczyć, że czynnikami ochronnymi są:

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • pierwsza ciąża przed 25. rokiem życia
  • wielorództwo.

Rodzaje mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy różnicowane są w zależności od umiejscowienia w warstwie ściany macicy. Stąd wyróżnia się mięśniaki podśluzówkowe zlokalizowane tuż pod błoną śluzową macicy – endometrium, śródścienne – znajdujące się pośrodku ściany macicy oraz podsurowicówkowe – umiejscowione pod błoną surowicową na zewnątrz macicy.

Ze względu na lokalizację mówi się o mięśniakach trzonu macicy – diagnozowane najczęściej, a także cieśni i szyjki macicy – występujących rzadziej, ale mogących przechodzić do pochwy.

Objawy choroby

Jak objawiają się mięśniaki macicy? Zgodnie z informacją, która pojawiła się na początku, mogą nie dawać żadnych objawów. Tak dzieje się u około 60% kobiet. Pozostałe 40% odczuwa różne dolegliwości zależne od lokalizacji oraz wielkości guzów. Do najczęstszych objawów mięśniaków zalicza się niespecyficzne bóle lub dyskomfort w podbrzuszu, długotrwałe krwawienia miesiączkowe, bolesne miesiączkowanie, krwawienia pomiędzy miesiączkami, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, zwiększone parcie na pęcherz, zaparcia oraz dyspareunię, czyli ból podczas stosunku. Dodatkowo w przypadku przedłużających się krwawień miesiączkowych może dojść do niedokrwistości, która objawia się omdleniami, przyspieszeniem akcji serca, a także ogólnym osłabieniem.

W przypadku kobiet planujących ciążę istotne będzie to, że mięśniaki macicy mogą wywoływać niepłodność pierwotną albo wtórną, prowadzić do poronień, porodów przedwczesnych, wpływać na niską masę urodzeniową dziecka, a nawet powodować przedwczesne oddzielenie się łożyska.

Mięśniaki macicy – leczenie

W jaki sposób leczy się to schorzenie? Metodę dobiera się do stanu pacjentki, wielkości oraz lokalizacji guzów. Często wystarczy wyłącznie obserwacja pod kątem ewentualnego wzrostu mięśniaków. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne w celu zmniejszenia guzów i redukcji nieprzyjemnych objawów albo metody zabiegowe takie jak laparoskopia lub histeroskopia. Ostatecznością jest histerektomia, czyli usunięcie macicy wraz ze zmianami. Lekarze rzadko się na nią decydują. Jeżeli już ją przeprowadzają, to u starszych kobiet, u których objawy są bardzo uciążliwe, a redukcja guzów innymi metodami nie byłaby możliwa.


Dodano: 03/12/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

06/04/2020
Badania, Styl życia
Telekonsultacje – telemedycyna – teleporada

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 99 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 89 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się