Szacuje się, że mięśniaki macicy występują nawet u co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Większość z nich nie wie o ich istnieniu albo dowiaduje się przypadkiem w trakcie wizyty u ginekologa lub wykonywania rutynowego badania USG. Czy zatem mięśniaki mogą dawać jakiekolwiek niepokojące objawy? Jakie są przyczyny ich powstawania? Jak wygląda leczenie mięśniaków macicy?
Spis treści:
Mięśniaki macicy (łac. myoma) to rodzaj łagodnych guzów nowotworowych zbudowanych z komórek mięśni gładkich macicy lub w rzadszych przypadkach z komórek mięśni gładkich struktur otaczających macicę. Przeważnie diagnozuje się je u kobiet w wieku rozrodczym.
Co ważne, mięśniaki bardzo rzadko – w około 0,5% przypadków – transformują się w mięsaka złośliwego. Najczęściej są to guzy niezłośliwe, nierozprzestrzeniające się na tkanki w pobliżu, występujące w grupach po kilka w różnych częściach macicy. Mają od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów średnicy. Obecność mięśniaków o dużych rozmiarach prowadzi do znacznego przerostu macicy. Ten stan nazywany jest macicą mięśniakowatą.
Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są znane. Wiadomo natomiast, co zwiększa ryzyko rozwoju mięśniaków. Są to m.in.:
Warto zaznaczyć, że czynnikami ochronnymi są:
Mięśniaki macicy różnicowane są w zależności od umiejscowienia w warstwie ściany macicy. Stąd wyróżnia się różne ich rodzaje:
Jak objawiają się mięśniaki macicy? Zgodnie z informacją, która pojawiła się na początku, mogą nie dawać żadnych objawów. Tak dzieje się u około 60% kobiet. Pozostałe 40% odczuwa różne dolegliwości zależne od lokalizacji oraz wielkości guzów. Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy zalicza się, m.in.:
Dodatkowo w przypadku przedłużających się krwawień miesiączkowych może dojść do niedokrwistości, która objawia się omdleniami, przyspieszeniem akcji serca, a także ogólnym osłabieniem.
W przypadku kobiet planujących ciążę istotne będzie to, że mięśniaki macicy mogą:
Z tego względu ważne jest monitorowanie mięśniaków i ich wpływu na przebieg ciąży — należy zadbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa oraz badania ultrasonograficzne. W niektórych przypadkach, gdy mięśniaki powodują znaczne komplikacje, może być konieczne wprowadzenie leczenia farmakologiczne lub leczenia operacyjnego. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia matki i płodu.
Diagnostyka mięśniaków macicy odgrywa kluczową rolę w ocenie i wybór metod leczenia. Istnieje kilka metod diagnostycznych, które mogą być stosowane w przypadku podejrzenia mięśniaków macicy:
W jaki sposób wyleczyć mięśniaki macicy? Metodę dobiera się do:
Często wystarczy wyłącznie obserwacja pod kątem ewentualnego wzrostu mięśniaków. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne w celu zmniejszenia guzów i redukcji nieprzyjemnych objawów albo metody zabiegowe takie jak laparoskopia lub histeroskopia.
W przypadku pacjentek w wieku reprodukcyjnym planujących zajście w ciąże najczęściej wykonuje się zabieg — wyłuszczenie mięśniaków macicy. Ostatecznością jest histerektomia, czyli całkowite usunięcie macicy wraz ze zmianami. Lekarze rzadko decydują się na tego typu leczenie chirurgiczne. Jeżeli już przeprowadzają ten zabieg, to u starszych kobiet, u których objawy są bardzo uciążliwe, a redukcja guzów innymi metodami nie byłaby możliwa. Tego rodzaju operacja mięśniaków macicy jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. – TO MOŻE W RAMCE?
Ile trwa rekonwalescencja po zabieg usunięcia macicy? Pobyt w placówce medycznej trwa zwykle około 5 dni. Całkowite gojenie tkanek może trwać nawet do 8 tygodni. Po operacji zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego nawet przez pół roku. W każdym przypadku powrotu do zdrowia po operacji mięśniaków macicy ważne jest indywidualne podejście. Warto również skorzystać z pomocy lekarza prowadzącego, który jest w stanie określić dokładny plan rekonwalescencji oraz udzielić odpowiednich wskazówek dotyczących powrotu do codziennych aktywności.
Leczenie farmakologiczne
W przypadku leczenia mięśniaków macicy stosuje się różne leki, takie jak:
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia mięśniaków macicy, warto zadbać, m.in. o:
Podsumowując, większość mięśniaków macicy jest łagodna i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia kobiet. Jednak w niektórych przypadkach mięśniaki mogą powodować objawy takie jak silne krwawienia menstruacyjne, ból, ucisk na sąsiadujące narządy. Istnieje również ryzyko powikłań w ciąży, m.in. obfite krwawienia, poronienia lub przedwczesny poród. Dlatego ważne jest, aby kobiety z mięśniakami macicy regularnie wykonywały badania lekarskie oraz stosowały odpowiednią metodę leczenia w zależności od indywidualnych potrzeb.
Bibliografia:
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!
Alergia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń na świecie – to choroba cywilizacyjna. Około 15 milionów ludzi w Polsce ma różnego typu alergie. Warto wykonać testy, żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest się alergikiem.