Światowy Dzień Zdrowia 2022 – Nasza planeta, nasze zdrowie. Co ta inicjatywa oznacza w praktyce dla naszego zdrowia i lepszego życia?

Powrót

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W 2022 roku hasłem przewodnim tego dnia jest „Our planet, our health”, czyli „Nasza planeta, nasze zdrowie”. Co to tak naprawdę znaczy? Na jakich działaniach chce się koncentrować WHO? W jaki sposób kryzys klimatyczny przekłada się na kryzys zdrowotny?

7 kwietnia począwszy od 1950 roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ma on upamiętniać Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na najistotniejsze problemy zdrowotne społeczeństw. W 2022 roku zgodnie z hasłem przewodnim: „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO (ang. World Health Organization) chce położyć szczególny nacisk na pokazanie, jak zmiany klimatyczne wpływają na występowanie chorób.

Według szacunków WHO ponad 13 milionów zgonów na całym świecie wynika z przyczyn środowiskowych, których można uniknąć. Mowa o takich przyczynach jak m.in. zanieczyszczenie powietrza i wody, w tym brak dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Ale nie tylko.

Kryzys klimatyczny i zdrowotny

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia kryzys klimatyczny jednoznacznie przekłada się na kryzys zdrowotny. Ponad 90% ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W efekcie tego zanieczyszczenia co minutę 13 osób umiera z powodu chorób serca, nowotworów płuc oraz udarów.

Zmiany klimatyczne wywołujące ekstremalne zjawiska pogodowe i degradację gruntów doprowadzają do niedoborów wody pitnej w niektórych obszarach. Szacuje się, że około 2. miliardów ludzi na świecie ma ograniczony dostęp do bezpiecznej wody pitnej, a ponad 800 tysięcy rocznie umiera z powodu skutków spożywania skażonej wody.

Problemem są także tworzywa sztuczne zanieczyszczające planetę. Nie tylko zalegają one na ogromnych wysypiskach, lecz także pływają w morzach i oceanach, tworząc plastikowe plamy. Mikroplastik trafia wszędzie, w tym do ludzkiego łańcucha pokarmowego. Według wyliczeń naukowców w ciągu tygodnia zjadamy około 5 gramów plastiku, czyli mniej więcej tyle, ile waży karta kredytowa. Łącznie daje to około 250 g w skali roku. Takie ilości mogą wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu – bisfenol A (BPA) dodawany do plastiku ma budowę chemiczną podobną do estrogenu – a także zwiększać ryzyko chorób metabolicznych.

Na kryzys klimatyczny wpływa również produkcja i palenie tytoniu. Mówi się, że tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku – to główny czynnik ryzyka zachorowania na nowotwory, choroby serca i płuc. Tytoń doprowadza również do niszczenia 600 milionów drzew. Właśnie tyle wycina się w ciągu dwunastu miesięcy, żeby wyprodukować 6 bilionów papierosów rocznie.

Nie bez znaczenia dla klimatu i jednocześnie zdrowia ludzkiego pozostają systemy, które odpowiadają za wytwarzanie wysokoprzetworzonej żywności i słodkich gazowanych napojów. Nie tylko generują jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych, lecz także bezpośrednio wpływają na rosnącą falę otyłości, a w konsekwencji na występowanie chorób serca i nowotworów.

Społeczeństwa dobrobytu

Co można z tym zrobić? WHO podkreśla, że pandemia COVID-19 jednocześnie pokazała, jak wielka jest siła nauki i uwidoczniła nierówności światowe w kwestii zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia dostrzega potrzebę stworzenia tak zwanych zrównoważonych społeczeństw dobrobytu, czyli społeczeństw zaangażowanych w osiągnięcie sprawiedliwego zdrowia – dostępnego dla wszystkich – bez naruszania ograniczeń ekologicznych. Gospodarka dobrobytu ma z założenia stawiać na zrównoważony rozwój ekologiczny i dobrostan ludzki. Realizacja tego celu wymaga długoterminowych inwestycji, ochrony socjalnej, a także określenia strategii prawnych i fiskalnych, które umożliwią reformy.

Wezwanie do działania

Na jakich działaniach chce się koncentrować Światowa Organizacja Zdrowia? Przede wszystkim na prowadzeniu kampanii #HealthierTommorrow, czyli #ZdrowszeJutro wzywającej do dzielenia się historiami o krokach, które społeczeństwa i rządy podejmują w celu ochrony planety, a przy tym jednocześnie ludzkiego zdrowia. Jednocześnie WHO chce priorytetowo potraktować wspomniane już społeczeństwa dobrobytu. Wszystko po to, żeby zmniejszyć odsetek osób, które umierają wskutek kryzysu klimatycznego.


Dodano: 06/04/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się