“O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie” – nowa książka dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, lekarza ginekologa w POLMED

Powrót

Kobiece samopoczucie narażone jest na działalność różnorodnych czynników. W określonym momencie życia, jednym z nich staje się menopauza. O zjawisku tym pisze w swojej książce dr n. med. Tadeusz Oleszczuk – lekarz ginekolog-położnik, współpracujący z grupą POLMED. Dlaczego “O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie” to obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, niezależnie od jej wieku? 

O autorze 

Doktor n. med. Tadeusz Oleszczuk to absolwent Gdańskiej Akademii Medycznej. Swoją pracę doktorską obronił w 2001 roku w Centrum Onkologii (Instytut w Warszawie). Przez kilka lat obejmował stanowisko ordynatora na pełnoprawnym oddziale położniczo-ginekologicznym. Doczekał się wielu publikacji w profesjonalnych czasopismach medycznych, a także w miesięcznikach i kwartalnikach z zakresu, związanego z doświadczeniem zawodowym oraz z najnowszymi naukowymi badaniami obserwacyjnymi i poglądowymi. W swojej codziennej działalności wiele uwagi poświęca profilaktyce, odżywianiu oraz oddziaływaniu czynników zewnętrznych na kobiece zdrowie i samopoczucie.  25 stycznia bieżącego roku, wraz z Anną Augustyn-Protas, wydał książkę “O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie”

Menopauza – czym jest? 

Menopauza, określana również jako klimakterium, to czas, w którym kobieta przestaje być płodna. Nazwa zjawiska pochodzi z greckiego i oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Naturalnie występuje zwykle od 45 do 55. roku życia. Doktor n. med Oleszczuk wskazuje, że średni wiek w wystąpienia menopauzy wśród Polek to 51 rok życia. Kiedy można powiedzieć, że kobieta “jest po” menopauzie? Takie określenie stosowane jest względem pań, które nie miesiączkowały od 12 miesięcy. 

Jak rozpoznać menopauzę? 

Trwałemu zakończeniu owulacji towarzyszy zazwyczaj szereg nieprzyjemnych symptomów, nazywanych zespołem klimakterycznym. Wystąpić mogą wówczas takie objawy, jak: nadmierna potliwość (zwłaszcza nocą), uderzenia gorąca, uczucie kołatania serca, wahania nastroju, drażliwość, nerwowość, depresja, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, osłabienie organizmu. Charakterystyczne są także symptomy, jakie daje układ moczowo-płciowy. Są to: stan zapalny pochwy, jej suchość, świąd i pieczenie, nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku seksualnego. Wspomniane dolegliwości bólowe mogą z kolei prowadzić do spadku libido.  

Czego ginekolog Ci nie powie, czyli recepta na zdrowie w każdym wieku! 

Doktor n. med. Tadeusz Oleszczuk oraz Anna Augustyn-Protas w książce “O menopauzie…”, w przystępny sposób przedstawiają zjawisko menopauzy oraz obalają krążące wokół niego mity. Co więcej, dają praktyczne wskazówki, których stosowanie zagwarantuje dobre samopoczucie – nawet w okresie przekwitania. Jakie sposoby na radzenie sobie z menopauzą daje nam dr n. med. Oleszczuk w swojej nowej książce? Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze rady! 

1. Zbilansowana dieta kluczem do sukcesu 

Przede wszystkim, w kontekście menopauzy szczególnie ważne jest dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych. Co zatem warto jeść?  

Po pierwsze, codziennym dodatkiem do kobiecej diety powinno być siemię lniane. Roślina ta dostarcza nam m.in. kwasy omega 3, aminokwasy, minerały, witaminy, roślinne sterole oraz błonnik. Co więcej, posiada w swoim składzie fitoestrogeny, które stanowić będą naturalne uzupełnienie poziomu estrogenów. Pamiętajmy, że o ich odpowiednią ilość warto dbać już od 30. roku życia.  

Nie można zapomnieć również o zdrowych olejach. Choć produkty te kojarzą nam się głównie z tłuszczem, to odpowiednio dobrane będą doskonałym źródłem kwasów jedno- i wielonienasyconych. Warto sięgać zatem po pochodzące z ekologicznych upraw i tłoczone na zimno oliwy oraz oleje. Uzupełniona o nie dieta zapobiegać będzie nowotworom, stanom zapalnym oraz procesom starzenia.  

Raz na jakiś czas zalecane jest także spożywanie octu jabłkowego. W jaki sposób wprowadzać go do swojej diety? Raz dziennie łyżkę octu rozpuścić należy w połowie szklanki wody. Po tygodniu stosowania produktu konieczna jest miesięczna przerwa. Ocet jabłkowy to przede wszystkim cenne źródło wielu witamin i minerałów.  

2. Ruch to zdrowie! 

Poza zbilansowaną dietą, niezwykle ważna jest również aktywność fizyczna. Co z kobietami, które nie przepadają za ćwiczeniami fizycznymi? Rozwiązaniem może być w tym przypadku NEAT, a więc aktywność, która powstaje w wyniku zwykłych codziennych działań, takich jak odkurzanie czy mycie podłogi. Każdy ruch się liczy! 

3. Medytacja i relaksacja – zadbaj o swój spokój! 

Menopauzie towarzyszą często skrajne emocje. Wiele kobiet odczuwa wówczas zdenerwowanie. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami? Kiedy czujesz, że rośnie w Tobie złość, wypróbuj medytację i relaksację – zwłaszcza przed snem. Kilka minut dla Ciebie, spędzonych w ciszy i samotności, może zdziałać prawdziwe cuda i pozwolić Ci na dobry, spokojny sen. 

O menopauzie…, czyli dlaczego klimakterium to początek, a nie koniec 

Większości pań menopauza kojarzy się z końcem wszystkiego, podczas gdy dr n. med. Oleszczuk przekonuje, że to jedynie zakończenie okresu płodności. Argumentując swój punkt widzenia, współautor książki “O menopauzie…”, porównuje zmiany, zachodzące w życiu kobiety, do ogrodowego cyklu. Zgodnie z nim, po przekwitaniu następuje owocowanie, a następnie zbiory, będące najlepszym momentem dla właścicieli ogródków. Menopauza stanowić może zatem początek wspaniałej przygody oraz wstęp do nowego, lepszego i świadomego etapu życia!  

KONKURS!  
Weź udział w Facebook’owym konkursie POLMED i wygraj fascynującą książkę „O menopauzie. Czego ginekolog ci nie powie”. Wystarczy, że umieścisz swój komentarz pod postem konkursowym, odpowiadając na pytanie: Czym dla Ciebie jest kobiecość? 

Jak wziąć udział w konkursie:  
1. Wejdź na nasz profil:  
Post konkursowy jest przypięty w górnej części naszego profilu na Facebooku.  
2. Odpowiedz na pytanie:  
W komentarzu pod postem konkursowym musisz odpowiedzieć na pytanie „Czym jest kobiecość?” W odpowiedzi możesz wykorzystać swoje doświadczenia, poglądy i spostrzeżenia. 
3. Napisz oryginalny komentarz: 
Upewnij się, że twój komentarz jest oryginalny i nie został skopiowany z innych źródeł. Nie używaj obraźliwych słów ani nie promuj swojego biznesu lub strony internetowej. 
4. Polub i udostępnij post:  
Aby pomóc w promocji naszego konkursu, prosimy o polubienie i udostępnienie postu konkursowego. Nie jest to obowiązkowe, ale będzie nam miło
5. Oczekuj wyników:  
Po zakończeniu konkursu wybierzemy 5 laureatów, którzy otrzymają nagrodę – wspaniałą książkę „O menopauzie. Czego ginekolog ci nie powie„. O wynikach konkursu poinformujemy na Facebooku i poprosimy zwycięzców o kontakt w celu przesłania nagrody. 
Czekamy na Twoją odpowiedź! 

Regulamin konkursu znajdziesz tutaj.  


Dodano: 28/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się