Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Powrót

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?

Pakiety medyczne

w prywatnych przychodniach stają się coraz popularniejsze. W większych miastach praktycznie każda duża firma oferuje je swoim pracownikom w ramach tak zwanych benefitów pozapłacowych, a ci zazwyczaj mogą również dokupić abonamenty dla członków swoich rodzin po okazyjnych cenach. Oprócz tego każdy bez względu na miejsce zatrudnienia ma możliwość zamówienia indywidualnego pakietu w dowolnej sieci placówek medycznych. Na czym to dokładnie polega? Prywatne pakiety zdrowotne są alternatywą dla publicznej opieki. Usługa jest w pełni dobrowolna – pacjent za określoną opłatą może korzystać z wizyt u konkretnych lekarzy specjalistów, z badań diagnostycznych oraz ewentualnych zabiegów ambulatoryjnych wchodzących w skład pakietu.

Trzeba jednak pamiętać, że abonamenty tego typu nie mogą zastąpić w zupełności państwowej opieki medycznej ze względu na to, że często w ich skład nie wchodzi ratownictwo medyczne, hospitalizacja czy zabiegi operacyjne.

Rodzaje abonamentów zdrowotnych

Jakie są podstawowe rodzaje abonamentów zdrowotnych? Oferta jest bardzo szeroka. W zależności od potrzeb można wykupić pakiet przeznaczony nie tylko dla mężczyzn, kobiet lub dzieci ale i całych rodzin czy seniorów – tu ma się zazwyczaj dostęp do badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych i opieki lekarskiej również w formie teleporad, zdecydować się na prywatne prowadzenie ciąży obejmujące wizyty u specjalistów, zniżkę na badania oraz zabiegi albo na pakiety rodzinne przeznaczone dla nas, naszych rodziców i dzieci.

Pakiet medyczny można opłacić na rok z góry. Czasami dopłaty – zazwyczaj niewielkiej – wymagają poszczególne konsultacje lub badania specjalistyczne. Często sieci medyczne oferują także dodatkowy upust na usługi pozapakietowe.

Zalety abonamentów zdrowotnych

Dlaczego warto się zdecydować na abonament zdrowotny nawet wtedy, gdy nie ma się takiego benefitu w swojej firmie? Ponieważ dzięki temu zyskuje się łatwy dostęp do lekarzy specjalistów bez skierowania i krótki czas oczekiwania na wizytę – przeważnie kilka do kilkunastu dni, co w porównaniu do kilku miesięcy w przypadku konsultacji w ramach NFZ stanowi naprawdę dużą różnicę. Ci, którzy korzystają z pakietów, doceniają również możliwość łatwej rejestracji – najczęściej przez specjalną infolinię, serwis on-line lub aplikację oraz to, że zawsze umawia się na konkretną godzinę i o tej godzinie konsultacja rzeczywiście ma miejsce. Jeżeli ubezpieczyciel współpracuje z placówkami w różnych częściach kraju, plusem jest także dostęp do usług medycznych w całej Polsce, co przydaje się np. w trakcie wyjazdów na wakacje czy ferie. Niewątpliwie za zaletę można uznać szeroką ofertę pakietów – każdy znajdzie coś dla siebie w ramach swojego budżetu i indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać pakiet medyczny dla siebie?

Zanim wykupi się abonament zdrowotny, zwłaszcza, że obejmuje on zazwyczaj opiekę medyczną przez cały rok, warto się dokładnie zastanowić, jaki będzie najlepszy w konkretnej sytuacji. Osobom niechorującym przewlekle wystarczy podstawowy zakres pakietu, ci, którzy potrzebują dostępu do konkretnych specjalistów, korzystają z rehabilitacji lub wykonują regularnie konkretne badania mogą rozważyć wersję rozszerzoną, zaś kobiety planujące ciąże albo już będące w ciąży – specjalny abonament obejmujący jej prowadzenie. Dodatkowym czynnikiem decydującym o typie pakietu powinien być wiek – inny rodzaj abonamentu przyda się osobom po 30. roku życia, a inny tym po 60. roku życia.

Warto również sprawdzić, ile punktów medycznych dostępnych jest w okolicy miejsca naszego zamieszkania, na jakiej zasadzie działają i czy ewentualnie pakiet będzie obejmował usługi w placówkach sieci partnerskich. Na koniec można policzyć, ile do tej pory wydawało się rocznie na prywatną opiekę medyczną i porównać to z cenami oferowanych abonamentów, sprawdzając tym samym, czy w danym przypadku będzie się to opłacało.


Dodano: 08/10/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się