Wstyd podczas badania – dlaczego warto zostawić go za drzwiami?

Powrót

Wizyta u lekarza może wiązać się z poczuciem skrępowania. Często wynika ono z konieczności rozebrania się przed lekarzem. W 9. odcinku serii “Leczymy kompleksy” w dosłowny sposób przedstawiamy problem klasycznego wstydu przed odsłonięciem ciała na potrzeby przeprowadzenia badania.

Dlaczego wstydzimy się rozebrać przed lekarzem?

Wizyta u lekarza to nie tylko słowny wywiad i pobranie krwi czy zmierzenie ciśnienia. Często potrzebne są również inne badania, takie jak osłuchanie klatki piersiowej lub EKG. W tym momencie pojawiają się tzw. schody. Część pacjentów bardzo wstydzi się bowiem rozebrać przed lekarzem. Problem ten dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z czego wynika taka sytuacja?

Skrępowanie, wywołane koniecznością pokazania swojego ciała, może wiązać się z tym, że lekarz to obca dla nas osoba. Ciężko jest nam zatem rozebrać się przed specjalistą, którego widzimy pierwszy raz w życiu. Dlaczego jeszcze odczuwamy wstyd? Myśl o rozebraniu się przed lekarzem może przerażać również w sytuacjach, gdy nie do końca akceptujemy samych siebie. Jeśli trudno przychodzi nam patrzenie w lustro, wyzwaniem będzie także pokazanie się lekarzowi.

Wstyd związany może być także z “nietypowym” wyglądem naszego ciała. Wówczas bać będziemy się krytyki, wyśmiania lub złośliwych uwag na temat naszego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że głównym celem jaki stawia przed sobą lekarz specjalista jest znalezienie przyczyny dolegliwości, a nie ocenianie kogokolwiek.

Czynnikami, które powodować mogą skrępowanie są również nasze uwarunkowania kulturowe. Choć sytuacja ta systematycznie ulega zmianie, część pacjentów (zwłaszcza starszych) może uważać, że nagość jest zbyt intymną sprawą, w związku z czym nie powinni oni rozbierać się nawet przed lekarzem.

Jak przestać się wstydzić?

Chcąc przestać się wstydzić, musimy zdać sobie sprawę z tego, co wywołuje nasze skrępowanie. Wówczas raz na zawsze pozbędziemy się uciążliwego poczucia wstydu.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z koniecznością rozebrania się przed obcym lekarzem, zakomunikuj mu ten problem. Wybierz jednego specjalistę, do którego będziesz regularnie chodzić na badania. Daj sobie czas i poznaj swojego lekarza – jeśli bardzo się krępujesz, poproś go o kolejną wizytę, na której wykonacie niezbędne badania. Z pewnością doceni on Twoją szczerość i pomoże przełamać wstyd.

Pokonanie wstydu, wynikającego z braku samoakceptacji, jest dużo większym wyzwaniem. Spojrzyj na siebie łaskawszym okiem. Nikt z nas nie jest doskonały. Pamiętaj o tym, że lekarz na pewno nie będzie wymagał od Ciebie perfekcyjnego wyglądu – to nie należy do jego obowiązków. Nie obawiaj się zatem jego oceny – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi! Zadaniem specjalisty jest natomiast pomoc pacjentowi, a nie ocena czy krytykowanie aspektów jego wyglądu.

Wyglądasz nieco inaczej i boisz się tego, że lekarz zwyczajnie Cię wyśmieje? Zupełnie niepotrzebnie! Nie zapominaj o tym, że lekarz to osoba, która widziała naprawdę wiele. Z tego powodu, na pewno nie zdziwią go nietypowe elementy Twojego wyglądu, takie jak blizny, znamiona czy różnego rodzaju dysproporcje. Żadne ciało nie jest idealnie symetryczne, a lekarz wie to lepiej niż inni. Zaufaj mu!

Wstyd często motywowany jest także przez kulturowe tabu, jakim owiana jest nagość. Chociaż współcześnie sytuacja prezentuje się już nieco inaczej, niektórzy pacjenci nadal zmagają się z poczuciem, że nie powinni rozbierać się przed lekarzem. W tym przypadku należy przede wszystkim uświadomić sobie fakt, że lekarz to specjalista, który zwyczajnie musi wykonać określone badanie, aby postawić trafną diagnozę. Pamiętajmy o tym, że lekarz nie traktuje naszego ciała w kategoriach seksualnych. Jego powinnością jest ocena stanu zdrowia organizmu oraz w razie potrzeby – dobór odpowiedniego leczenia.

Zostaw wstyd za drzwiami!

Pamiętajmy o tym, że skrępowanie to zupełnie normalna reakcja na konieczność rozebrania się w obecności zwykle obcego człowieka. Nie możemy jednak dopuszczać do sytuacji, w której wstyd przejmie kontrolę nad naszym postępowaniem. Rezygnowanie z regularnych badań profilaktycznych, a przy tym z troski o własne zdrowie, może ponieść za sobą groźne konsekwencje. Postawiona na czas diagnoza zapewnia bowiem dużo większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. W związku z tym zostaw wstyd za drzwiami i weź zdrowie w swoje ręce!

Nasi lekarze to profesjonaliści – zaufaj nam!

Centrum Medyczne POLMED to sieć placówek, w których zagwarantujemy Ci kompleksową i profesjonalną opiekę. Nasi lekarze to wykwalifikowani specjaliści, którzy z całą pewnością pomogą Ci rozwiązać każdy zdrowotny problem. Zaufaj nam – Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze!


Dodano: 23/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się