Lekarska szczerość – to dla Twojego dobra!

Powrót

Nie wszystkie rozmowy z lekarzem wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Zdarza się, że postawiona diagnoza wywołuje nasz sprzeciw, a nawet złość. Nie rozumiemy tego, dlaczego lekarz tak dosłownie wyraził się na temat naszej sytuacji zdrowotnej. Opisaną sytuację w zabawny sposób ilustruje kolejny odcinek serii “Leczymy kompleksy”, zrealizowany w ramach współpracy z grupą improwizacyjną AD HOC. 

Niechciana diagnoza, czyli jaka? 

Wymarzona sytuacja to taka, w której lekarz chwali nas za wspaniały stan zdrowia i nie ma żadnych uwag, dotyczących prowadzonego trybu życia. Wizyta u lekarza nie zawsze pokrywa się jednak z wymarzonymi scenariuszami. Co kryje się pod hasłem: niechciana diagnoza? 

Przede wszystkim różnorodne schorzenia, wymagające długotrwałego leczenia lub zmiany dotychczasowego trybu życia. Niewielu z nas lubi bowiem zmiany – zwłaszcza, gdy są one wymuszone przez zewnętrzne czynniki a ich wdrożenie wymaga wysiłku.  

Czy diagnoza nigdy nie zależy od nas? 

Odpowiedź brzmi: nie. Oczywiście, są choroby, na których pojawienie się nie mamy wpływu. Istnieją jednak schorzenia, do których często nieświadomie doprowadzamy sami, swoim trybem życia i niezdrowymi nawykami. Do grupy tej należy m.in. otyłość. Do jej wystąpienia często (ale nie zawsze!) przyczyniamy się poprzez spożywanie nadmiernych ilości niezdrowego pożywienia (fast foody, tłuste lub/i małowartościowe, a wysokokaloryczne potrawy) oraz gazowanych napojów o wysokiej zawartości cukru. Na rozwój otyłości wpływa także m.in. brak aktywności fizycznej, połączony z siedzącym trybem życia. Choroba ta to tylko jeden z przykładów schorzeń, do których rozwoju przyczyniamy się przez swoje postępowanie. Pamiętajmy jednak o tym, że otyłość to nie zawsze nasza wina – wywoływać ją mogą również np. problemy hormonalne czy dziedziczne predyspozycje. 

Niewygodne informacje – czemu budzą w nas negatywne emocje? 

Nikt nie lubi niewygodnych informacji. Dlaczego wzbudzają one w nas sprzeciw i negatywne emocje? 

Przede wszystkim, często odnoszą się one do takich sfer naszego życia, za którymi czają się skrywane na co dzień kompleksy. To naturalne, że nie będziemy czuć się dobrze po tym, jak ktoś wskaże nam rzeczy, których sami u siebie nie akceptujemy.  

Kolejnym powodem może być fakt, że całkowicie nie zgadzamy się z niewygodnymi informacjami. Często zdarza się tak, że nie widzimy jakiegoś problemu, albo nie chcemy go zobaczyć. Jeśli wskazuje nam go obca osoba, będziemy zwyczajnie zdezorientowani i sfrustrowani – przecież to niemożliwe, żeby było z nami aż tak źle! 

Niewygodne informacje to także strach przed tym, co będzie dalej. Zwykle po prostu boimy się dalszego rozwoju sytuacji. Nasza postawa może wynikać zatem z lęku. Jeśli tak jest, pamiętaj o tym, że strach ma jedynie wielkie oczy – większość problemów da się rozwiązać! 

Jak reagować na niewygodną diagnozę? 

Pacjenci w różny sposób odbierają stawianą przez lekarza diagnozę. Często zdarza się tak, że ulegają wpływowi emocji – płaczą, krzyczą, a czasem obrażają się i wychodzą z gabinetu. Co zrobić i jak zareagować na niewygodną diagnozę? 

  1. Odpowiednio przygotuj się na wizytę, w trakcie której będą omawiane Twoje wyniki badań. To bardzo ważne, aby wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. Oczywiście nie chodzi o to, żeby negatywnie nastawiać się na rozmowę z lekarzem i skupiać się na najczarniejszych scenariuszach. Zachowaj umiar i miej świadomość tego, co możesz usłyszeć od specjalisty. 
  1. Weź kilka głębokich wdechów i porozmawiaj spokojnie z lekarzem. Spytaj o to, co można zrobić, aby poprawić sytuację. Dopytaj o jej możliwe przyczyny i nie zapominaj o tym, że zdecydowaną większość problemów można rozwiązać – wystarczy chcieć! 
  1. Nie pozwól, aby poniosły Cię emocje. Lekarz nie jest winny sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Nie miej zatem pretensji do specjalisty i nie wyżywaj się na nim. On jest tu po to, aby Ci pomóc. Doceń to! 

Czemu lekarz musi być szczery? 

Niektórzy nie rozumieją tego, dlaczego lekarz aż tak dosłownie przedstawia im ich problem. Z tego powodu pacjenci się denerwują lub obrażają – myślą bowiem, że lekarz powiedział tak, a nie inaczej specjalnie, aby sprawić im przykrość lub zrobić na złość. Nic bardziej mylnego! 

Pamiętaj o tym, że lekarz to specjalista, którego zadaniem jest rozwiązanie Twoich problemów zdrowotnych. Aby to zrobić, musi być z Tobą szczery i powiedzieć wprost w czym leży problem oraz jakie są jego potencjalne przyczyny. Nie odbieraj jego słów jako ataku. Zamiast tego, potraktuj je jako pomocną dłoń, wyciągniętą po to, żeby pomóc Ci w powrocie do zdrowia. 

Nie bój się – przyjdź do POLMED! 

Niepokoi Cię Twój stan zdrowia, ale obawiasz się, że usłyszysz od lekarza jakieś przykre słowa? Niepotrzebnie! Lekarze, współpracujący z POLMED, to najwyższej klasy specjaliści. Cechuje ich zarówno ogromna wiedza i wieloletnie doświadczenie, jak i empatia i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Usłyszysz od nas prawdę – choć czasem może być bolesna, przekażemy Ci ją tak, jak należy. Zaufaj nam! 


Dodano: 20/04/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się