Badanie piersi, czyli jak mieć zdrowie pod kontrolą?

Powrót

Troska o zdrowie powinna być nieodłącznym elementem naszej codzienności. Odpowiednia profilaktyka zwiększa bowiem nasze szanse na długie, szczęśliwe życie. Dlaczego tak się dzieje? Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian, zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie chorób w ich wczesnej fazie rozwoju, co w wielu przypadkach daje szansę na szybki powrót do zdrowia. Odnosi się to szczególnie do nowotworów, w tym – nowotworów piersi. Dowiedz się, jak trzymać swoje zdrowie pod kontrolą! 

Samobadanie piersi – weź sprawy w swoje ręce! 

Nowotwór piersi to najczęściej występujący rak u kobiet. Z tego względu tak ważne są wszelkie działania profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby oraz szybkie rozpoczęcie leczenia. O czym należy pamiętać? 

Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi zmniejszyć może przede wszystkim zbilansowana dieta, dzięki której możliwe będzie utrzymanie prawidłowej masy ciała, adekwatnej do określonego wzrostu. W celach profilaktycznych warto ograniczyć również spożywanie alkoholu oraz zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych. Pamiętaj także o rozsądnym stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej – jeśli jest taka możliwość – ogranicz ją do niezbędnego minimum.  

Najważniejszą częścią działań profilaktycznych, zwłaszcza w kontekście nowotworu piersi, są jednak systematyczne badania. Nie zapominaj o tym, że możesz wykonywać je samodzielnie w domu. Dlaczego samobadanie piersi jest tak istotne w profilaktyce raka piersi? 

Samobadanie piersi – dlaczego warto wykonywać je regularnie? 

Samobadanie piersi to bardzo ważny element kobiecej troski o zdrowie. Co więcej, aby je wykonać, wystarczy użyć narzędzi diagnostycznych, jakimi dysponuje każda z nas – naszych rąk. Samobadanie piersi jest łatwym i szybkim sposobem na zadbanie o swoje zdrowie. Dlaczego jeszcze warto je wykonywać? 

Podczas badania piersi jesteśmy w stanie wykryć różnego rodzaju zmiany. Bardzo ważna jest jednak systematyczność. Kobiety, które badają się regularnie potrafią bowiem wykryć guzki, których średnica wynosi jedynie 12 mm. Dla porównania, panie, które badają swoje piersi nieco rzadziej, wykrywają natomiast zmiany o średnicy 40 – 100 mm. W jednym i drugim przypadku samobadanie piersi jest jednak bardzo skutecznym narzędziem w walce z nowotworem. Guz, który nie daje przerzutów do węzłów chłonnych i którego średnica nie przekracza 2 cm daje bowiem dużo większe szanse na całkowite wyleczenie. Jak skutecznie wykonywać zatem samobadanie piersi? 

Samobadanie piersi krok po kroku 

Prawidłowe samobadanie piersi to nie tylko odpowiednia technika. Ważny jest również dzień cyklu miesiączkowego, w którym decydujesz się na badanie. Na tkankę gruczołów piersiowych oddziałują bowiem cyklicznie dokonujące się w kobiecym organizmie zmiany hormonalne. Kiedy wykonać więc samobadanie piersi? W przypadku miesiączkujących kobiet, najlepiej robić je między ósmym, a dziesiątym dniu cyklu, a więc mniej więcej 3-5 dni po zakończonej miesiączce. Jeśli chodzi o kobiety po menopauzie, powinny one wybrać dowolny dzień w miesiącu i wykonywać w nim badanie. W obu grupach najważniejsza jest regularność – wybierz zatem jeden dzień i co miesiąc badaj w nim swoje piersi. Jak zrobić to prawidłowo? 

Pierwszym etapem badania jest obserwacja piersi. W tym celu stań nago przed lustrem i obejrzyj swoje piersi w trzech pozycjach: 

Obserwując swoje piersi, szczególną uwagę zwróć na ich kształt, symetrię, brodawki oraz wszelkie zaczerwienienia, występujące na skórze w obrębie piersi.  

Po pierwszym etapie, pora na palpacyjne badanie piersi. Należy wykonać je w dwóch pozycjach: stojącej oraz leżącej. Badanie palpacyjne piersi w pozycji stojącej najlepiej wykonać podczas kąpieli – wówczas skóra jest wilgotna, dzięki czemu można swobodniej przesuwać po niej palcami.  

Aby prawidłowo przeprowadzić badanie, ugnij jedną rękę w łokciu i połóż ją z tyłu głowy. Następnie drugą ręką zbadaj przeciwną pierś. W tym celu użyj trzech środkowych palców i wykonuj okrężne ruchy na powierzchni piersi. Pamiętaj o tym, aby zakresem badania objąć całą pierś. Delikatnie ściśnij również brodawki – w ten sposób sprawdzisz czy z ich wnętrza nie wydziela się żaden płyn. Po zbadaniu jednej piersi, przejdź do badania drugiej, stosując ten sam schemat. 

Badanie piersi w pozycji leżącej przebiega tak samo, jak w pozycji stojącej. Połóż się na plecach, a w razie potrzeby, połóż pod głowę poduszkę. Pozostałe czynności wykonuj zgodnie z przedstawionym wyżej schematem. Nie zapominaj o tym, aby sprawdzić również węzły chłonne pod pachami. 

Jak partner może pomóc Ci w samobadaniu piersi? 

Niewiele kobiet wie, że w badaniu piersi może pomóc im ich partner. Schemat samobadania wygląda w tym przypadku dokładnie tak samo, jak w punkcie wyżej. Badanie również należy wykonać w pozycji leżącej i stojącej. Pamiętaj o tym, że Twój partner należy do grona osób, które znają Cię najlepiej. W związku z tym będzie on w stanie wykryć zmiany w Twoich piersiach. 

Czy wszystkie guzy piersi są niebezpieczne? 

Odpowiedź brzmi: nie. Statystyki dowodzą, że aż 75% w porę wykrytych zmian nie prowadzi do rozwoju nowotworów złośliwych. Każda zauważona zmiana powinna jednak zostać skonsultowana ze specjalistą, który zaleci wykonanie odpowiednich badań. Jednym z nich może być USG piersi. Pamiętaj o tym, że powinnaś wykonywać je minimum raz w roku. Dzięki temu zadbasz o odpowiednią profilaktykę i zapobiegniesz powstaniu i rozwojowi różnorodnych schorzeń. USG piersi wykonać możesz natomiast w wybranej placówce Centrum Medycznego POLMED. Lepiej zapobiegać niż leczyć! 


Dodano: 19/04/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się