Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia powstająca w efekcie zakażenia grzybami. Ze względu na warunki do rozwoju grzybów dużo częściej dotyczy paznokci nóg niż rąk. Nie należy odkładać leczenia grzybicy paznokci, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Ponadto warto pamiętać, że bardzo łatwo się nią zarazić, a dość trudno wyleczyć, dlatego najlepiej zrobić wszystko, żeby się przed tym ustrzec. Jak uchronić się przed tym schorzeniem? Po czym rozpoznać grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci, nazywana inaczej onychomikozą, to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób płytki paznokcia o podłożu infekcyjnym. Zakłada się, że cierpi na nią nawet 13% ludzkości – jest powszechna, dlatego łatwo się nią zarazić. Grzybicę paznokci wywołują m.in. dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z grzybicą paznokci będącą efektem zakażenia dermatofitami Trichophyton rubrum.
Do czynników ryzyka rozwoju grzybicy paznokcia należą::
Jakie są rodzaje grzybicy paznokci? Grzybicę różnicuje się ze względu na miejsce występowania zmian. Stąd mówi się o różnych jej odmianach:
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda grzybica paznokci i po czym poznać tą chorobę. Charakterystyczne objawy grzybicy paznokci to, m.in.:
W tym ostatnim przypadku grzybicy towarzyszy zapalenie wałów paznokciowych. Jeżeli grzybica jest zaawansowana, pojawiają się dolegliwości bólowe w zajętych palcach.
Co ważne, zmiany mogą występować wyłącznie na jednym paznokciu albo z czasem przenosić się na pozostałe. W przypadku paznokci stóp obserwuje się najczęstsze występowanie grzybicy na pierwszym i piątym palcu.
Leczenie grzybicy paznokci jest procesem długotrwałym i stosunkowo trudnym. Jeżeli zmiany dotyczą kilku paznokci, najczęściej stosuje się preparaty farmakologiczne w ramach tak zwanej terapii pulsowej. Lek podaje się przez 7 dni, a następnie robi się trzytygodniową przerwę i ponownie przyjmuje przez 7 dni. Pełna kuracja trwa 3 miesiące. Oprócz tego w niektórych przypadkach zaleca się laseroterapię, aby wspomóc leczenie grzybicy paznokci.
Żeby grzybica nie powróciła, bardzo ważne jest zachowanie zasad higieny i pamiętanie o dezynfekcji butów oraz skarpet specjalistycznymi preparatami przed ponownym założeniem.
By potwierdzić lub wykluczyć występowanie grzybicy paznokci zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Lekarz przeprowadza badanie poprzez dokładne obejrzenie dotkniętych grzybicą paznokci oraz pobieranie próbek do badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia diagnozy choroby. Na podstawie wyników badań specjalista jest w stanie ocenić stopień zaawansowania infekcji, a także zaplanować odpowiednie leczenie.
Nieleczona grzybica paznokci może prowadzić do różnych powikłań i problemów zdrowotnych, np.:
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zapobiec rozwojowi grzybicy paznokci. Warto pamiętać, że podstawą są działania profilaktyczne. Jakie? Oto kilka z nich:
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym.