Grzybica paznokci – jakie są rodzaje i objawy oraz jak można się przed nią ustrzec?

Powrót

Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia powstająca w efekcie zakażenia grzybami. Ze względu na warunki do rozwoju grzybów dużo częściej dotyczy paznokci nóg niż rąk. Bardzo łatwo się nią zarazić, a dość trudno wyleczyć, dlatego najlepiej zrobić wszystko, żeby się przed tym ustrzec. Jak zapobiegać rozwojowi grzybicy?

Grzybica paznokci nazywana inaczej onychomikozą to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób płytki paznokcia o podłożu infekcyjnym. Zakłada się, że cierpi na nią nawet 13% ludzkości – jest powszechna, dlatego łatwo się nią zarazić. Grzybicę wywołują m.in. dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z grzybicą będącą efektem zakażenia dermatofitami Trichophyton rubrum.

Do czynników ryzyka rozwoju grzybicy paznokcia należą choroby przewlekłe takie jak otyłość, cukrzyca, anemia, choroby układu odpornościowego, hormonalnego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, problemy związane z układem krążenia, przebyta chemioterapia, stosowanie sterydów i długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, noszenie zakrytych ciasnych butów i skarpet z tworzyw sztucznych, zbyt krótkie obcinanie paznokci, zakładanie niezdezynfekowanego wypożyczanego obuwia, niezakładanie klapek na basenach, współdzielenie np. ręcznika z osobą zakażoną oraz korzystanie z usług kosmetyczek, które nie dbają o właściwą sterylizację sprzętu.

Grzybica paznokci – rodzaje

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci? Grzybicę różnicuje się ze względu na miejsce występowania zmian. Stąd mówi się o:

Objawy grzybicy paznokci

Jakie są objawy grzybicy paznokci? M.in. występowanie przebarwień na paznokciach (białych, żółtych, brązowych, czarnych), kruchość i łamliwość płytki, odkształcenia, zgrubienia, pofałdowania, odklejanie się paznokcia od łożyska, nieprzyjemny zapach, a także zaczerwienienie, ból i ocielenie skóry wokół paznokcia. W tym ostatnim przypadku grzybicy towarzyszy zapalenie wałów paznokciowych. Jeżeli grzybica jest zaawansowana, pojawiają się dolegliwości bólowe w zajętych palcach.

Co ważne, zmiany mogą występować wyłącznie na jednym paznokciu albo z czasem przenosić się na pozostałe. W przypadku paznokci stóp obserwuje się najczęstsze występowanie grzybicy na pierwszym i piątym palcu.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym i stosunkowo trudnym. Jeżeli zmiany dotyczą kilku paznokci, najczęściej stosuje się preparaty farmakologiczne w ramach tak zwanej terapii pulsowej. Lek podaje się przez 7 dni, a następnie robi się trzytygodniową przerwę i ponownie przyjmuje przez 7 dni. Pełna kuracja trwa 3 miesiące. Oprócz tego w niektórych przypadkach zaleca się laseroterapię.

Żeby grzybica nie powróciła, bardzo ważne jest zachowanie zasad higieny i pamiętanie o dezynfekcji butów oraz skarpet specjalistycznymi preparatami przed ponownym założeniem.

Działania profilaktyczne

Jak się ustrzec grzybicy paznokci? Podstawą są działania profilaktyczne. Najlepiej unikać chodzenia boso w miejscach takich jak basen, sauna, szatnie, prysznice, siłownie itp., korzystać wyłącznie z dobrych salonów kosmetycznych, gdzie dba się o używanie jednorazowych przyrządów do paznokci albo o właściwą sterylizację tych wielorazowych, a także dokładnie myć ręce i stopy, pamiętając o osuszeniu skóry i paznokci. Warto również właściwie dobierać obuwie – kupować to nieuciskające stopy – i skarpety z naturalnych materiałów. Jeżeli ktoś z domowników ma grzybicę, nie powinno się używać tych samych ręczników, cążek, nożyczek itp.


Dodano: 21/06/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

04/06/2021
Profilaktyka, Choroby, Koronawirus
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się