Cukrzyca – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Powrót

Cukrzyca, zwłaszcza cukrzyca typu II, stała się chorobą cywilizacyjną. Liczba chorych stale rośnie a wiele osób nie wie, że choruje. Początkowa bezobjawowa faza cukrzycy może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu powikłań zdrowotnych.

Kiedy warto wykonać badania w kierunku diagnostyki cukrzycy?

Regularnie – nawet raz w roku – powinny wykonywać badania osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli m.in.:

 • z nadwagą lub otyłością,
 • o niewielkiej aktywności fizycznej,
 • z przypadkami cukrzycy w najbliższej rodzinie,
 • u których we wcześniejszych badaniach wystąpił podwyższony poziom cukru,
 • które ukończyły 40 lat.

Kiedy mierzyć cukier? Warto zbadać poziom cukru, jeśli występują takie objawy jak:

 • osłabienie,
 • senność,
 • szybkie męczenie się,
 • zaburzenia apetytu,
 • nagła utrata masy ciała,
 • częste zakażenia grzybicze,
 • uczucie suchości w ustach.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu badań „Diagnostyka cukrzycy

Glukoza

Glukoza to związek chemiczny stanowiący podstawowe źródło energii dla komórek w naszym organizmie. Za regulowanie stężenia glukozy we krwi odpowiedzialne są dwa hormony produkowane przez trzustkę – insulina (obniżająca jej stężenie) i glukagon (zwiększający jej stężenie). Niepokojącym sygnałem jest zarówno wysokie stężenie glukozy (powyżej 100 mg/dl), jak i poziom glukozy poniżej granicy normy (60 mg/dl). Normy glukozy we krwi wynoszą od 70 mg/dl do 99 mg/dl.

Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów i jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

HbA1C (hemoglobina glikowana)

Badanie HbA1C pokazuje średnią wartość stężenia glukozy w organizmie w okresie ostatnich 3 miesięcy. Służy przede wszystkim monitorowaniu leczenia cukrzycy. Wysoki poziom HbA1C wskazuje na źle wyrównaną cukrzycę, co może doprowadzić do jej poważnych powikłań.

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)

Profil lipidowy – odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej w naszym organizmie. Tłuszcze są odpowiedzialne za utrzymanie właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, budują błony komórkowe i są rozpuszczalnikami dla nierozpuszczalnych w wodzie witamin A, D, E i K. Na podstawie badania wyznacza się cztery parametry: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, czyli tak zwany zły cholesterol, cholesterol HDL, czyli dobry cholesterol oraz trójglicerydy.

Zarówno w cukrzycy typu I jak i II występuje szereg zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, które wpływają na przyspieszony rozwój miażdżycy. Dlatego osoby chore na cukrzycę mają często nieprawidłowe wyniki lipidogramu.

Mocz – badanie ogólne

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które umożliwia rozpoznanie wielu chorób. Wyniki badań moczu mogą powiedzieć wiele o zdrowiu badanego. Obecny w moczu cukier może świadczyć o występowaniu cukrzycy, a u osób z już zdiagnozowana cukrzycą może świadczyć o nieprawidłowym leczeniu. Niewielkie ilości tej substancji w moczu możliwe są jedynie u kobiet w ciąży.

Mikroalbuminuria

Badanie poziomu albumin w moczu to badanie przesiewowe przydatne dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę. Albuminy są białkami występującymi w dużej ilości w organizmie człowieka. W zdrowym organizmie albumina występuje w moczu w ilościach śladowych, dlatego jej obecność w moczu może oznaczać stan uszkodzenia nerek, kłębuszków lub kanalików nerkowych.

Homocysteina

Homocysteina jest aminokwasem, dzięki któremu możliwa jest regeneracja uszkodzonych tkanek, jednak jej nadmiar może poważnie uszkodzić naczynia krwionośne, wywoływać miażdżycę oraz problemy zakrzepowe.

Oznaczenie homocysteiny – badanie to jest zalecane m.in. u osób cierpiących na nadciśnienie, nadwagę, cukrzycę, z zespołem metabolicznym. Wysoki poziom HCY w osoczu jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia: choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy tętnicy szyjnej, miażdżycy tętnic obwodowych, miażdżycy tętnic mózgowych, udaru mózgu, zakrzepicy żylnej i zatorowości tętnicy płucnej.

Monitorowanie poziomu homocysteiny we krwi jest ważnym elementem nowoczesnego leczenia cukrzycy.

Zadbaj o siebie lub o swoich bliskich!


Dodano: 26/06/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się