Przenośny aparat KTG – wygodne badanie w domu

Powrót

Medycyna obecnie rozwija się bardzo szybko. Praktycznie co kilka, kilkanaście lat wcześniejsze zalecenia ulegają zmianom. Zmieniają się zakresy norm, diagnostyka, leczenie, wskazania do zabiegów. Właściwie wszystko dzieje się jeszcze szybciej od kiedy technologie cyfrowej analizy danych weszły do służby zdrowia. Sprzęt ulega miniaturyzacji, staje się powszechnie dostępny.

Naturalną konsekwencją było więc wynalezienie, stworzenie i certyfikowanie bezpieczeństwa i jakości mobilnego badania KTG w ciąży. Obecnie z tego nowoczesnego monitorowania stanu płodu w ciążach wysokiego ryzyka mogą korzystać ciężarne w warunkach domowych. Sam zapis jest oceniany przez specjalistów w centrum monitoringu, gdzie dane są przesyłane. Ocena badania jest przesyłana ciężarnej lub w sytuacjach wymagających dalszych badańinstrukcje zostają przekazane telefonicznie. Jeśli jest potrzebna natychmiastowa interwencja, zostaje wysłana karetka, jeśli ciężarna nie ma innej możliwości szybkiego dotarcia do szpitala.

W ten sposób można uniknąć niespodziewanego ryzyka zagrożenia zdrowia i życia płodu. Z trudem bowiem wytłumaczyć można powikłanie cichej śmierci płodu w trzecim trymestrze. W czasie przebiegu ciąży może dojść do najróżniejszej patologii. Zdecydowana większość zostaje wykryta podczas kolejnych wizyt i w porę rozpoznana, podlega skutecznemu leczeniu. Jednak czasem powikłania związane z samą pępowiną czy metaboliczne lub infekcyjne, potrafią przebiegać bardzo skrycie i wykrycie ich jest niezwykle trudne. Bywają krótkotrwałe i słabo się manifestują, co utrudnia ich wykrycie.

W ciążach wysokiego ryzyka dodatkowo dochodzi do zwiększonej czujności diagnostycznej i poszerzonej diagnostyki, w zależności od czynników decydujących o stanie zdrowia ciężarnej. Jednym z badań wykonywanych w trzecim trymestrze ciąży jest badanie zachowania się tętna płodu w zależności od jego aktywności lub skurczów macicy. Badanie to pozwala zaobserwować ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio wcześnie wkroczyć z dalszą poszerzoną diagnostyką czy interweniować poprzez wcześniejsze zakończenie ciąży poprzez wywołanie porodu, czy wykonanie cięcia cesarskiego.

Niezwykle przydatne w takiej ocenie nie tylko ciąż wysokiego ryzyka, ale i fizjologicznych, okazuje się badanie mobilnym KTG. Ciężarna nie musi bowiem odwiedzać szpitala czy poradni w celu wykonania badania w ciągu kilku dni o określonej porze. Mając w domu specjalnie skonstruowane sondy sama przykłada je do miejsca na brzuchu, gdzie wychwytywany jest odgłos pracy serca płodu. Przenośny aparat KTG wygląda i działa na zasadzie smartfona i jest tak samo prosty w obsłudze. Rejestruje zapis i wysyła do specjalistycznego centrum analizującego zapis. O wyniku jest poinformowana w informacji zwrotnej i jeśli wynik jest prawidłowy, może nadal spokojnie czekać na termin porodu.

Warto skorzystać z tej nowoczesnej metody KTG we własnym domu w czasie odpowiadającym ciężarnej, a rodzinie oczekującej na poród pozwolić współuczestniczyć w badaniu.


Dodano: 02/08/2018
Autor
dr n. med. Tadeusz Oleszczuk
Położnictwo i ginekologia
Jestem doktorem nauk medycznych, specjalistą ginekologiem-położnikiem, absolwentem Gdańskiej Akademii Medycznej.

Pracę doktorską obroniłem w 2001 roku w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie.
Przeszedłem wszystkie szczeble stanowisk zawodowych do pełnienia przez kilka lat obowiązków ordynatora na 35-cio łóżkowym pełnoprofilowym oddziale położniczo-ginekologicznym. Jestem autorem licznych publikacji w profesjonalnych czasopismach medycznych, miesięcznikach i kwartalnikach z tematów obejmujących doświadczenie zawodowe oraz najnowsze naukowe badania obserwacyjne i poglądowe.
W swojej codziennej praktyce szczególną uwagę zwracam na profilaktykę, odżywianie i wpływ czynników zewnętrznych na zdrowie pacjentek. Przeprowadzam również teleporady (telekonsultacje).
Umów wizytę
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się