Wzrok jest jednym ze zmysłów, umożliwiających nam komunikację ze światem zewnętrznym. Dzięki niemu dostrzegamy otaczających nas ludzi, przedmioty i miejsca. Ponadto, wzrok gwarantuje możliwość przemieszczania się w przestrzeni, stanowiąc dopełnienie pozostałych zmysłów, którymi są: słuch, węch, smak oraz dotyk. Zestawienie pełnego repertuaru poprawnie działających zmysłów stwarza szansę na prowadzenie harmonijnego, zbilansowanego życia. Wady wrodzone, upływający czas bądź też najróżniejsze zdarzenia losowe sprawiają jednak, że nasze oczy zaczynają wymagać leczenia, które zaproponuje, zleci i przeprowadzi okulista.
Z tego artykułu dowiesz się:
Lekarz okulista zajmuje się diagnozowaniem wszelkich schorzeń, związanych z narządem wzroku. Ponadto okulista prowadzi działania profilaktyczne, zmierzające do tego, aby wady wzroku pacjentów nie pogłębiały się. Do zadań okulisty należy również przyjmowanie młodszych pacjentów, usuwanie ciał obcych z oka, a także wypisywanie recept oraz dobór właściwych soczewek kontaktowych bądź okularów. Zanim jednak okulista będzie mógł podejmować wszystkie wyżej wymienione zadania, musi ukończyć specjalizację okulistyczną, poprzedzoną zdobyciem dyplomu na kierunku lekarskim. Zdobyta wiedza i doświadczenie w zakresie okulistyki umożliwią specjaliście nie tylko ustalanie spersonalizowanej ścieżki leczenia pacjenta, lecz także pozwolą na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej.
Okulista dziecięcy zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób narządu wzroku u dzieci i niemowląt. Pierwsza wizyta u okulisty dziecięcego powinna odbyć się, gdy pociecha ukończy 3. miesiąc życia. Wywiad lekarski polega wówczas na ustaleniu tego, czy ruchomość gałek ocznych jest prawidłowa i czy u pacjenta nie pojawił się zez. Jeżeli mały pacjent jest w pełni zdrowy, to okulista dziecięcy zleca kolejne regularne badania kontrolne, które umożliwią wykrycie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym etapie ich rozwoju.
Okulista, w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta, będzie działał tak, aby możliwie jak najlepiej pomóc mu zaradzić dolegliwościom, z którymi pojawił się w gabinecie okulistycznym. Konsultacja okulistyczna przebiega zwykle według ustalonego schematu, w którym pierwszą czynnością podejmowaną przez lekarza jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, czyli dokładnego zapoznania się z indywidualnym przypadkiem pacjenta.
Podczas wizyty specjalista musi odbyć szczegółową rozmowę na temat zaobserwowanych problemów związanych z narządem wzroku, a następnie dokonać kompleksowego wywiadu, w którym zostaną określone takie aspekty, jak: przebieg dotychczasowych chorób, schorzenia przewlekłe czy podejmowane wcześniej metody leczenia narządu wzroku.
Ponadto, standardową procedurą, przeprowadzaną w trakcie wizyty w gabinecie okulistycznym, jest badanie ostrości wzroku, wykonywane przy użyciu tablicy Snellena (zawierającej kolejno zmniejszające się litery oraz cyfry, w kierunku od góry do dołu), bądź z wykorzystaniem pomiarów komputerowych. Wspomniane badanie okulistyczne pozwala na ustalenie intensywności wad wzroku w odniesieniu do bliży i dali, a rozpoznania, dokonane przez okulistę, umożliwiają dobór właściwych szkieł dopasowanych do wady wzroku pacjenta.
Kolejnym ważnym krokiem, podejmowanym przez lekarza przy dokonywaniu badań oczu, jest ich obserwacja w biomikroskopie. Dzięki niej okulista jest w stanie ocenić poszczególne elementy oka, a więc: brzegi powiek, spojówkę, rogówkę, soczewkę oraz tęczówkę.
W niektórych przypadkach, badanie z użyciem biomikroskopu wymaga rozszerzenia źrenicy oka. Wówczas przed jego wykonaniem lekarz okulista zakrapla odpowiednie leki mediatryczne, po których rozszerzona źrenica utrzymuje się nawet do 3 godzin. W tym czasie powinniśmy wstrzymać się od prowadzenia pojazdów, wykonywania pracy, a także samodzielnego poruszania się, ponieważ ostre widzenie jest całkowicie niemożliwe.
Jeżeli choroby oczu wymagają bardziej zaawansowanego działania, wówczas okulista przeprowadza szereg dodatkowych badań, które zostały wymienione oraz opisane poniżej. W sytuacji wystąpienia infekcji oka, pacjent dodatkowo otrzymuje receptę, a także jasno sprecyzowane wskazówki, dotyczące zasad stosowania wypisanych substancji.
Przebyty wywiad, jak również dokonane badania oraz uzyskane wyniki, umożliwiają wykrycie wad wzroku pacjenta, a także (jeśli zajdzie taka potrzeba) dobranie właściwych szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Tą ostatnią czynnością może zająć się zarówno lekarz okulista, jeżeli zaś nie posiada on niezbędnych kwalifikacji w tej dziedzinie, wówczas zaleca konsultację z optometrystą.
Badanie okulistyczne i jego specyfika zależy przede wszystkim od konkretnego przypadku schorzenia, z którym zgłasza się pacjent, na przykład stopnia zaawansowania wady wzroku. Lekarz okulista może przeprowadzić szereg badań, do których zaliczane są m.in.:
Choroby oczu mogą wystąpić u pacjenta w każdym wieku. Okulista, profesjonalnie zajmujący się leczeniem chorób narządu wzroku, w swoim gabinecie najczęściej ma do czynienia z takimi schorzeniami, jak:
Lekarz okulista powinien być odwiedzany regularnie – zaleca się, aby wizyta kontrolna odbywała się przynajmniej raz w roku. Wzrok stanowi o tyle ważny zmysł, że bez jego udziału niezwykle trudno jest nam poruszać się w codziennej przestrzeni i prawidłowo funkcjonować, a więc dbanie o wzrok wymaga szczególnej uważności. Dopilnujmy zatem tego, by konsultacje z lekarzem okulistą odbywały się systematycznie, zaś koniecznie udajmy się na wizytę, gdy zaobserwujemy wystąpienie poniższych objawów:
Warto wspomnieć, że konsultacja ze specjalistą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest objęta koniecznością posiadania dokumentu, jakim jest skierowanie. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których lekarz okulista spotka się z pacjentem bez konieczności sprawdzania skierowania.
Przypadki te określone są w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w której Art. 57 mówi o tym, że z usług lekarza okulisty bez skierowania mogą skorzystać m.in. osoby, które: są chore na gruźlicę, zakażone wirusem HIV, są inwalidami wojennymi bądź osobami represjonowanymi, są uzależnione od alkoholu albo środków odurzających i substancji psychotropowych i znajdują się w momencie leczenia odwykowego.
Jeżeli zaś interesują nas dostępne terminy u specjalisty w dziedzinie okulistyki w gabinecie prywatnym, to wówczas nie musimy posiadać skierowania, aby zostać przyjętym.
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.