#ODWOŁUJE #NIEBLOKUJE

Powrót

#ODWOLUJE #NIEBLOKUJE to kampania społeczna, organizowana przez Centrum Medyczne Piaseczno (CMP). Druga jej edycja rozpoczęła się 28 września 2023 roku na a POLMED jest również w tym roku jej uczestnikiem. Celem kampanii jest uświadomienie problemu, jakim są nieodwoływane przez pacjentów wizyty u lekarza. Zjawisko to określane jest jako no show i przybiera ogromną skalę – szacuje się, że Polacy nie odwołują i nie stawiają się na ok. 17 milionach wizyt rocznie.

Ogromna skala problemu

W trakcie konferencji inaugurującej akcję, Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że prawie pół miliona nieodwołanych wizyt w I półroczu br miało miejsce m.in. w onkologii i kardiologii. To dane z publicznej służby zdrowia. Tymczasem problem dotyczy również wszystkich prywatnych przychodni i operatorów medycznych.

Tylko w POLMED, w pierwszych 7 miesiącach 2023 roku pacjenci nie odwołali ponad 26,5 tys. wizyt. W całym roku 2022 pacjenci nie odwołali 47 156 wizyt.

Pierwsza edycja kampanii koncentrowała się przede wszystkim na integracji całego środowiska medycznego i zainicjowaniu szerokiego dyskursu publicznego angażującego wszystkie strony systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz zaproponowaniu zmian, także tych legislacyjnych, umożliwiających zminimalizowanie zjawiska. Praktyczną konsekwencją było wypracowanie i przyjęcie przez partnerów kampanii Karty Dobrych Praktyk dla Placówek Medycznych z rekomendacjami w zakresie edukowania pacjentów i personelu.

Druga, startująca właśnie edycja, w większym stopniu skupia się na samych pacjentach – edukowaniu ich zarówno na temat samego zjawiska, jak i narzędzi ułatwiających odwoływanie wizyt. Przyjęta właśnie przez Radę Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia to kolejny krok milowy kampanii.

Organizator akcji podsumowuje, że edukacja przynosi efekty – każdy z partnerów ubiegłorocznej kampanii zanotował kilku lub kilkunastoprocentowy spadek liczby nieodwołanych wizyt. Nadal jednak liczba wizyt niedostępnych dla pacjentów z powodu niefrasobliwości innych, jest stanowczo zbyt duża.

Dlaczego pacjenci nie odwołują wizyt?

W życiu mogą spotkać nas różne sytuacje. Niektóre z nich będą wpływać na nasze plany – np. na umówione wizyty u lekarza. Wśród najczęstszych przyczyn niestawiania się na zaplanowaną konsultację i jej nieodwołania jest natłok obowiązków i bieżących spraw, przez które niemożliwe jest przyjście na umówioną wizytę. Zdarza się również, że pacjenci (w szczególności starsi) tłumaczą brak obecności na konsultacji tym, że zwyczajnie o niej zapomnieli.

Nieodwołanie wizyty często tłumaczone jest przez pacjentów również tym, że nie wiedzą oni, że powinni jak najszybciej odwołać konsultację, w przypadku, gdy nie mogą się na niej pojawić. Niepamiętanie o wizycie oraz nieświadomość konieczności jej odwołania to główne źródła zjawiska no show.

Skutki nieodwołanych wizyt

Choć nieodwołana wizyta z pozoru może wydawać się zupełnie nieszkodliwa, w rzeczywistości prowadzi przede wszystkim do dużych strat finansowych. Koszty generowane są bowiem zarówno w przypadku, gdy pacjent przyjdzie na wizytę, jak i w sytuacji, kiedy się na niej nie pojawi.

Poza konsekwencjami finansowymi dla danej placówki, nieodwoływane wizyty niosą za sobą negatywne skutki także dla pacjentów. Powodują bowiem, że wydłuża się czas oczekiwania na konsultacje (zwłaszcza te specjalistyczne). Należy pamiętać, że za każdą wizytą znajduje się człowiek, który potrzebuje pomocy. Nieodwoływane konsultacje sprawiają, że lekarze nie są w stanie szybko pomóc tym pacjentom, którzy naprawdę tego potrzebują. Ich miejsce zajmują bowiem “puste” konsultacje, a więc sytuacje, w których pacjent nie przyszedł na wizytę i jej nie odwołał.

Jak zmniejszyć liczbę nieodwołanych wizyt?

Aby zmniejszyć liczbę nieodwołanych wizyt oraz zapobiegać występowaniu tego typu sytuacji, należy przede wszystkim konsekwentnie likwidować źródło zjawiska no show, a więc brak świadomości pacjentów oraz fakt, że zapominają oni o odwołaniu wizyty, na której nie mogą się pojawić. Jak uświadomić pacjentów o konieczności odwołania konsultacji, na którą z jakichś przyczyn nie mogą się stawić?

Pomocna jest w tym przypadku m.in. kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE. W jej ramach prowadzone są bowiem działania, które mają na celu edukowanie pacjentów na temat tego, jak ważne jest anulowanie wizyty, jak można to zrobić oraz na jak dużą skalę rozwinęło się zjawisko no show. Warto zaznaczyć, że tego typu działania podejmować powinny także placówki medyczne. Informować pacjentów o możliwości oraz konieczności odwołania wizyty można m.in. poprzez treści, publikowane na stronie internetowej, na platformach społecznościowych oraz w samej placówce. Informując o konieczności anulowania konsultacji, należy wskazywać również na metody odwoływania zaplanowanej wizyty – zazwyczaj pacjenci mogą zrobić to telefonicznie, przez stronę internetową lub portal pacjenta oraz osobiście w placówce medycznej.

Poza uświadamianiem pacjentów, ważne jest także przypominanie im o zbliżającej się wizycie. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wysyłanie wiadomości SMS. Warto robić to dwa razy przed zaplanowaną konsultacją – pierwszy raz ok. 5/7 dni przez terminem wizyty i drugi raz, dzień lub dwa przed wizytą. Do treści wiadomości najlepiej dołączyć krótką notkę, informującą o tym, że w razie niemożności przybycia na konsultację, należy ją jak najszybciej odwołać. Dzięki temu pacjent będzie pamiętał o wizycie oraz będzie wiedział, że musi ją anulować, jeśli nie da rady się na nią stawić.

Jeśli chcesz odwołać umówioną wizytę w POLMED, możesz zrobić to na trzy sposoby:

Przeczytaj informację prasową podsumowującą inaugurację II edycji akcji #odwołuję #nieblokuje.


Dodano: 12/10/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się