#ODWOŁUJE #NIEBLOKUJE

Powrót

#ODWOLUJE #NIEBLOKUJE to kampania społeczna, organizowana przez Centrum Medyczne Piaseczno (CMP). Druga jej edycja rozpoczęła się 28 września 2023 roku na a POLMED jest również w tym roku jej uczestnikiem. Celem kampanii jest uświadomienie problemu, jakim są nieodwoływane przez pacjentów wizyty u lekarza. Zjawisko to określane jest jako no show i przybiera ogromną skalę – szacuje się, że Polacy nie odwołują i nie stawiają się na ok. 17 milionach wizyt rocznie.

Ogromna skala problemu

W trakcie konferencji inaugurującej akcję, Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że prawie pół miliona nieodwołanych wizyt w I półroczu br miało miejsce m.in. w onkologii i kardiologii. To dane z publicznej służby zdrowia. Tymczasem problem dotyczy również wszystkich prywatnych przychodni i operatorów medycznych.

Tylko w POLMED, w pierwszych 7 miesiącach 2023 roku pacjenci nie odwołali ponad 26,5 tys. wizyt. W całym roku 2022 pacjenci nie odwołali 47 156 wizyt.

Pierwsza edycja kampanii koncentrowała się przede wszystkim na integracji całego środowiska medycznego i zainicjowaniu szerokiego dyskursu publicznego angażującego wszystkie strony systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz zaproponowaniu zmian, także tych legislacyjnych, umożliwiających zminimalizowanie zjawiska. Praktyczną konsekwencją było wypracowanie i przyjęcie przez partnerów kampanii Karty Dobrych Praktyk dla Placówek Medycznych z rekomendacjami w zakresie edukowania pacjentów i personelu.

Druga, startująca właśnie edycja, w większym stopniu skupia się na samych pacjentach – edukowaniu ich zarówno na temat samego zjawiska, jak i narzędzi ułatwiających odwoływanie wizyt. Przyjęta właśnie przez Radę Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia to kolejny krok milowy kampanii.

Organizator akcji podsumowuje, że edukacja przynosi efekty – każdy z partnerów ubiegłorocznej kampanii zanotował kilku lub kilkunastoprocentowy spadek liczby nieodwołanych wizyt. Nadal jednak liczba wizyt niedostępnych dla pacjentów z powodu niefrasobliwości innych, jest stanowczo zbyt duża.

Dlaczego pacjenci nie odwołują wizyt?

W życiu mogą spotkać nas różne sytuacje. Niektóre z nich będą wpływać na nasze plany – np. na umówione wizyty u lekarza. Wśród najczęstszych przyczyn niestawiania się na zaplanowaną konsultację i jej nieodwołania jest natłok obowiązków i bieżących spraw, przez które niemożliwe jest przyjście na umówioną wizytę. Zdarza się również, że pacjenci (w szczególności starsi) tłumaczą brak obecności na konsultacji tym, że zwyczajnie o niej zapomnieli.

Nieodwołanie wizyty często tłumaczone jest przez pacjentów również tym, że nie wiedzą oni, że powinni jak najszybciej odwołać konsultację, w przypadku, gdy nie mogą się na niej pojawić. Niepamiętanie o wizycie oraz nieświadomość konieczności jej odwołania to główne źródła zjawiska no show.

Skutki nieodwołanych wizyt

Choć nieodwołana wizyta z pozoru może wydawać się zupełnie nieszkodliwa, w rzeczywistości prowadzi przede wszystkim do dużych strat finansowych. Koszty generowane są bowiem zarówno w przypadku, gdy pacjent przyjdzie na wizytę, jak i w sytuacji, kiedy się na niej nie pojawi.

Poza konsekwencjami finansowymi dla danej placówki, nieodwoływane wizyty niosą za sobą negatywne skutki także dla pacjentów. Powodują bowiem, że wydłuża się czas oczekiwania na konsultacje (zwłaszcza te specjalistyczne). Należy pamiętać, że za każdą wizytą znajduje się człowiek, który potrzebuje pomocy. Nieodwoływane konsultacje sprawiają, że lekarze nie są w stanie szybko pomóc tym pacjentom, którzy naprawdę tego potrzebują. Ich miejsce zajmują bowiem “puste” konsultacje, a więc sytuacje, w których pacjent nie przyszedł na wizytę i jej nie odwołał.

Jak zmniejszyć liczbę nieodwołanych wizyt?

Aby zmniejszyć liczbę nieodwołanych wizyt oraz zapobiegać występowaniu tego typu sytuacji, należy przede wszystkim konsekwentnie likwidować źródło zjawiska no show, a więc brak świadomości pacjentów oraz fakt, że zapominają oni o odwołaniu wizyty, na której nie mogą się pojawić. Jak uświadomić pacjentów o konieczności odwołania konsultacji, na którą z jakichś przyczyn nie mogą się stawić?

Pomocna jest w tym przypadku m.in. kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE. W jej ramach prowadzone są bowiem działania, które mają na celu edukowanie pacjentów na temat tego, jak ważne jest anulowanie wizyty, jak można to zrobić oraz na jak dużą skalę rozwinęło się zjawisko no show. Warto zaznaczyć, że tego typu działania podejmować powinny także placówki medyczne. Informować pacjentów o możliwości oraz konieczności odwołania wizyty można m.in. poprzez treści, publikowane na stronie internetowej, na platformach społecznościowych oraz w samej placówce. Informując o konieczności anulowania konsultacji, należy wskazywać również na metody odwoływania zaplanowanej wizyty – zazwyczaj pacjenci mogą zrobić to telefonicznie, przez stronę internetową lub portal pacjenta oraz osobiście w placówce medycznej.

Poza uświadamianiem pacjentów, ważne jest także przypominanie im o zbliżającej się wizycie. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wysyłanie wiadomości SMS. Warto robić to dwa razy przed zaplanowaną konsultacją – pierwszy raz ok. 5/7 dni przez terminem wizyty i drugi raz, dzień lub dwa przed wizytą. Do treści wiadomości najlepiej dołączyć krótką notkę, informującą o tym, że w razie niemożności przybycia na konsultację, należy ją jak najszybciej odwołać. Dzięki temu pacjent będzie pamiętał o wizycie oraz będzie wiedział, że musi ją anulować, jeśli nie da rady się na nią stawić.

Jeśli chcesz odwołać umówioną wizytę w POLMED, możesz zrobić to na trzy sposoby:

Przeczytaj informację prasową podsumowującą inaugurację II edycji akcji #odwołuję #nieblokuje.


Dodano: 12/10/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się